Ana içeriğe atla

Testi kırılmadan...

Bu sabah Demirsporlu bir arkadaşımdan e-posta aldım: “Dün açılış maçına gittim ama 2. devre başlamadan kavga çıkınca staddan ayrıldım. Maçın sonucu ne oldu?”

Şu an, ne maçın sonucu ne de oynanan futbol önem arz ediyor benim için. Yerel medyadan takip edebildiğim kadarıyla A. Durmaz kendisine söylenen kötü bir sözden dolayı (hadi küfür diyelim) kendisine hakim olamamış! Profesyonel bir teknik direktörün bu tür tahriklere kapılmaması gerekir. Lig maçlarında yaratacağı her türlü gerginlik kendisinin ceza alması ve Adana Demirspor’a zarar vermesinden başka sonuç doğurmaz.

Geçen yıl Bekir Çınar’ın ödediği cezaların epey yüklü olduğunu biliyoruz. Başkanın bu cezaları kendi cebinden ödüyor olması, benim duyduğum rahatsızlığı azaltmıyor ne yazık ki. Ben Başkanımızın adının bu tür olaylara karışmasını, ne kendisine ne ismimize yakıştırıyorum.

En merak ettiğim konu ise, bu tür olayların taraflara ne kazandırdığı! Maçın ardından hakeme itiraz edince “Alın, size 3 puan.” diyen oldu mu mesela? Ya da kendisine küfür eden kişiyi hırpaladıktan sonra, kişi alkışlarla mı uğurlandı staddan?

Vertumnus’un anlattığı güzellikler bir tarafa, olayın bu boyutu şahsımı çok üzmüştür. Taraftarından küfürsüz futbol isteyen Adana Demirspor yönetiminin ve teknik heyetin kendilerinin de bu tür davranışlarda bulunmaktan imtina etmeleri gerekmektedir. Taraftarın sahada kavga değil, futbol izlemek istediği bilinmelidir.

Eleştirmek için erken diye düşünenlere de, testi kırıldıktan sonra yapılacak eleştirinin işe yaramayacağına dair görüşümü iletmek isterim.


Önemli Not: Bu yazı, Ankara Tayfası'nı bağlamaz. Geyik1940'ın şahsi görüşleridir.

Yorumlar

Onur BİÇER dedi ki…
Bu yazı beni bağlar. Onur Biçer bu düşüncelere sonuna kadar katılmaktadır. Eline sağlık Meral.
Fırat Ateş dedi ki…
Abdulkerim Hoca hakkında tek bir söz: "Kendini varettiği zemin ve yaslandığı gelenekler bakımından ekol olmuş bir kulübün teknik direktörüne yakışmaz böyle davranışlar."

Adına, "yeniden yapılanma" da diyebileceğimiz kritik bir süreçten geçiyoruz. Böylesi davranışların devam etmesi halinde çok zarar görürüz. Umarım tekrarlanmaz...
Metin dedi ki…
Bahsedilen kavga haricinde herşey harikaydı dün gece, yapılan o kadar güzellik bir anda akıllardan silindi. Gerek Abdulkerim Durmaz, gerekse olaya karışan herkes yatıp kalkıp dua etsinler taraftar gayet olgun ve sakin biçimde ortamın sakinleşmesini bekledi. Sadece 1 taraftar sahaya girdi, 1 taraftarı 3 tane güvenlik görevlisi zar zor zapt edebildiler, zaten altı üstü bi kaç güvenlik görevlisi var. Düşünün bu maç özel değil de lig maçı olsaydı ne olurdu, 1 değil de 100 tane taraftar sahaya girseydi ne olacaktı?
abdurrahman şebekeci dedi ki…
Olayı şov olarak değerlendirmemek lazım.Şöyle bir düşünürsek bir teknik adamsınız ve bu işe gerçekten gönül vermişsiniz.Sahanın içinde olmanın verdiği psikoloji ile küfrü kaldıramayıp rakip adama yumruk atıyorsunuz.Tabiki profösyonelliğe aykırı.Ama bizede içi dışı bir adam lazımdı.Dışardan klasik konuşup klüp içinden pembe dizi çeviren değil.Söylediklerinizde sonuna kadar haklısınız.Ben sadece olaya farklı bir yönden baktım..Alkışlar size ve a.durmaz'a...işte gerçek bir aile oluyoruz şimdi hep beraber..
Adsız dedi ki…
2. yarıyı izlemeden nasıl olduda ADS maçından çıktım eve gidince düşündüm cevap bulamadım protol Trübününde izledim maçı 5ocak bana dar geldi tuttum evin yolunu Misafir perverlik bumu maçın daha başında bizim oyuncular çifte dalmaya başladı 2sene önce Konyada böyle bir hırçınlık yoktu aramızda hoca kendine dikkat etsin biz agresif taraftar gurubu olarak en ufacık elektiriklenmede sahaya atlıyoruz böyle giderse sehircisiz maç oynarız 5OCAKTA....
geyik1940 dedi ki…
Abdurrahman Bey,

Olayı şov olarak değerlendirmedim. Bu olayın açıklaması yok. Hiçbir gerekçe bunu haklı gösteremez. Adana Demirspor teknik direktörünün,herhangi bir yöneticisinin ya da futbolcusunun fair play dışı hareketlerde bulunma ve bu hareketler yüzünden ceza yeme lüksü yok! Bize yakışmaz!
Adsız dedi ki…
İlk günden beridir, hiçbir zaman bana sıcak gelmedi, sanrım gelmeycekte... Hİçbirzaman samimiyetine inanmayacağım sayın Abdülkerim Durmaz... umarım beni yanıltır bu takımı şampiyon yaparsın...


Hakan HOŞCAN
Kaan dedi ki…
Burası çok güzel bir platform aslında.Herkes görüşünü dile getirebiliyor ne güzel.TRİBÜNDEN TASFİYE OLANDA YAZIYOR,HİÇ TRİBÜNE GİRMEYENDE.Güzel bir münazara ortamı var.İşte bu ortamı klübe yansıttıgınız zaman başarı gelecektir.
geyik1940 dedi ki…
Kaan Bey,

Tribünden tasfiye olan ve hiç tribüne girmeyen demekle neyi kastettiğinizi anlamamakla birlikte;

Evet burada hakaret, küfür, aşağılama içermediği müddetçe herkes görüşlerini dile getirebiliyor. Sizin yapabildiğiniz gibi!
Adsız dedi ki…
51 yaşında, yaklaşık 32 yıldır gurbette yaşayan bir Demirspor'luyum. Geyik 1940 kardeşimin tüm yazdıklarına aynen katılıyorum. Gurbette televizyonda ne zaman bir kavga gösterilse, ne zaman kötü bir olaydan bahsedilse, inşallah Adana'da olmamıştır demekten bıktık. Ayrıca süper ligden düştüğümüz yıl dahil olmak üzere bir istatistik yapılsa, herhalde en fazla ceza alan klüp listesinde en başlarda oluruz. Bu nedenle sevgili kardeşimin dediklerine aynen katılıyor, Demirspor'un hocasının bu büyük camiaya yakışır davranmasını bekliyor ve istiyoruz.

Merih Güvenç
Adsız dedi ki…
Bekir Başkan hocayı uyarmış hocada benim yuzumden saha kapanırsa sezon sonu 1 kuruş almam demiş hadii hayırlısı...
Ya birde ben bu birezilya usulu dogum günü muhabbetinden hoşlanmıyorum ya 20 yaşına gelmemiş topçu hocasının başında yumurta kırıp una buluyor sonrada 2 tarafın ciddii olmasını nasıl beklersiniz ki ?
Bence biraz mesafe olmalı Hoca ve futbolcu Başkan ve hoca arasındaki o ince çizgi herdaim korunmalıdır...
ADS su projesi hakkında bilğisi olan varmı ne olduğu hakkında ?
DexteR dedi ki…
Abdülkerim Durmaz'dan çok şey bekliyorsunuz bence. o kendisini var eden kalıplardan çıkamaz. kavga çıkarsa tribünde daha fazla sevileceğini bilir. ne kadar delikanlı takılırsa, amiyane tabirle racon keserse o kadar büyür tribüncülerin gözünde. o yüzdendir ki geçen sene mersinin başındayken tribüne dönüp ''s...n bunları'' diye avazı çıktığı kadar bağırmış, buraya gelince de ''futbolcularımı motive etmese miydim yani?'' diye pişkin pişkin kendini savunabilmiştir!
çarşambanın gelişi en son Kocaelispor'la yaptığımız hazırlık maçından sonra verdiği röportaja atılan başlıktan belliydi zaten: Kavgaysa kavga, tek vücuduz!
bu sezon 3 adet kombinem var. onun bu saçma sapan hareketleri yüzünden sahamız kapanır ya da seyircisiz oynama cezası alırsak, izleyemediğim maçların parasını bu beyefendiden tazmin edeceğim duyurulur!!!

Bu blogdaki popüler yayınlar

Beşiktaş: 3 - Adana Demirspor: 3

 Demirspor bu; her an her şey mümkün. Oyuncular değişse de hem dibe vurup hem son saniyeye kadar heyecan yaşatmak geleneği değişmiyor.  İstanbul'da İnönü'de 3-0'dan maç çevirmek büyük iş. Takımın gerçek gücünü gösterdiği, belki de sezona merhaba dediğimiz maç oldu... Balotelli beklediğimiz patlamayı yaptı; İstanbul' da olması tesadüf değil. İlk yarıda acemice hatalar, Sinan ve Ferhat'ın dağılması, rakibin dalga dalga gelişini durduramamak can sıktı. Aslında kötü değildik ama rakip çok iyi başladı. İkinci yarı başında 3. Golü de yiyince moraller bozuldu. Ama işte Demirspor bu! Yaptı yapacağını... Rakibin oyuncu değişikliklerini lehimize çevirdik. 60. Dakikadan sonra Vargas ve Balotelli'nin şutları son dakikaya kadar umudu taşıdı. Assombalonga'nın dokunuşuyla 1 puana uzandık. Tebrikler, teşekkürler takım; devamı gelsin... 

Hajduk Split, Strum Graz...ve Livorno

Adana Futbolu kitabında kısaca bahsetmiştik. Adana Demirspor, taa '50'li yıllarda Adana'da Avrupalı takımları misafir etmiş, kendi de eski kıtaya misafir edilmişti. Hajduk Split, Strum Graz, Beogradski bunlardan bir kaçıydı... Hajduk'un uzun süredir gol yememesiyle ünlü kalecisi Beara, Met Ahmet'in şutuyla avlanmıştı. Yine Uluslararası Demiryolları Futbol Şampiyonası için karma ekipler, Adana seyircisinin önünde boy göstermişti. Demirspor da Yugoslavya, Bulgaristan, Almanya, İran ve Suriye gibi ülkelere maçlar yapmaya gitmiş ve orada Türk Futbolu'nu temsilen bulunmuştu. O yıllarda yabancı ekiplerle oynanan maçların ne kadar nadir olduğunu, ulaşım ve iletişim imkanlarının sınırlılığını hayıtlayacak olursak, ne kadar büyük bir işe imza atıldığı daha net ortaya çıkar. Adanaspor'un 1981'de UEFA Kupası'nda oynadığı son maçtan beri, Adana'ya milli takımlar haricinde ilk kez Avrupalı bir ekip geliyor. İtalya Seria A'dan, gönlümüze yakın, Livorno. İ

Karagümrük: 4 - Adana Demirspor: 0

 Kötü başladığımız lige daha da kötüye giderek devam ediyoruz. Çok net bir yenilgiyle gerçeğin tokatını yedik: Sorun Samet Aybaba'da değildi.  Balotelli'yi kontrol altında tutsun diye gelen İtalyan hoca, 15 günde takımı daha iyi hale getirmek yerine tamamen dağıtmış. Çok kötü bir oyunla farklı bir yenilgi aldık ve umarım bu alınan yanlış kararların geri dönüşü için bir dönüm noktası olur. Bir kişinin keyfiyle takım yönetilmez!