Ana içeriğe atla

Anket : Hangi Futbolcular Gitmeli?

Blog'a anket ekledik, sağ taraftan ulaşmanız mümkün. Birden fazla futbolcu ismi belirtilebiliyor.

Anket 1 Temmuz 2008 Saat 00:00'da sona erecek.

Yorumlar

Adsız dedi ki…
yukarıdaki o iki futbolcu üzerindeki çarpı işaretini kaldırın lütfen..
sadece anketin objektivitesi için değil, anlamı çok daha derinlerde olan bir şeyler için kaldırın..
Baris dedi ki…
herkes yerini bilecek bundan sonra.
İstenmiyorlar diye çarpı atıldı o ikisine..
Bunca emeğin, alın terinin hırsızı onlar.
Adsız dedi ki…
Blogda yazı yazan, yorum yapan, takip edenlerin hemen hepsi "asacaz, kesecez, dövecez, bir tane turunculu gezdirmiycez, bütün mersin plakalı arabaların camlarını kıracaz, bize engel olmaya çalışan Demirsporlulara bile saldırıcaz" diyen unsurlardan rahatsız..
Anasayfadaki resmi fazla şiddet çağrıştırır buldum..
Resmi çarpılanan insan ne anlama gelir, yukarıda tırnak içindeki cümleleri söyleyen genç, Özgür Nasuh'tan (stadyum ve sandığı anladım ama) "sokakta" hesap sormaya kalkarsa hangi yöntemi seçer..
Neyse boşverelim..
Onur BİÇER dedi ki…
Dediğinde haklısın. Sokakta görüldüğünde ne olacak? Linç mi edilecek asla. Bu bize yakışan hareket tarzı olmayacaktır. Şiddet, insanları haklıyken haksız duruma düşürebilen bir unsurdur. Şahsi kanaatim çarpının silinmemesi yönünde. Yakın zamanda yapılacaklar, nasıl davranılması gerektiği, bu hesabın nasıl sorulacağı sorularını da yavaş yavaş aydınlatmamız gerekecek. Şurası kesin, işimizi şiddetle çözmeyeceğiz. Ancak kalbime kazıdığım bu çarpının blogdan kaldırılmasını ben istemezdim.
vertumnus dedi ki…
Çarpı işareti, şiddeti çağrıştırmaktan ziyade, bir yasağı, girilemezliği, istenmeyişi, silişi çağrıştırıyor bence. Uluslararası işaretlerde de çarpı bu anlamıyla kullanılıyor. Bir sigara resmi koyar üzerine çarpı atarsanız, bu sigaranın yasak olduğunu, sigaranın istenmediğini anlatır. Bir kamyon resmi koyar üzerine çarpı atarsanız, bu kamyonun giremeyeceğini anlatır. Çarpıların, o 4 isim üzerinde yer alma sebebi budur. Biz, onları istemiyoruz, Demirspor’u onların giremeyeceği bir yer olarak hayal ediyoruz, bu uğurda çalışıyoruz. Çarpılarımızın özellikle seçilmiş renkleri, temel olarak nereden yola çıktığımızı, neden istemediğimizi anlatır halde bence. Şiddete yönelik bir sembol kullanmak isteseydik, kurukafa, “wanted”, bıçak, kasatura ve dahi tırnak makası (aslında bu sonuncusu fena fikir değilmiş : )) kullanılabilirdi. Çarpıyı, evrensel sembolik anlamıyla ele aldık. Ancak, farklı çağrışımlar gelişebilir elbette kişilere göre. Blogun tepesinde yer alan resmin anlamını bu şekilde okumakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Slogana gelince; stadyum ve sandığa ilişkin herhangi bir yanlış anlaşılma olmamış. Şehir ve sokağı biraz daha açmakta fayda var sanırım. “Sokak” derken yine elbette, şiddet üretilecek bir mekanı düşünmüyoruz. Sokağın, Demirsporlular içerisinde yerinin ayrı olduğunu biliyoruz. Sokağın tarihimizde, Demirsporluların eylemlerine, protestolarına sahne olduğunu biliyoruz. “Sokak” sözcüğünü, daha çok sol literatürün kullandığı “hesabını alanlarda soracağız” sloganında ki “alan”a ikame olarak kullanıyoruz. “Alan” demiyoruz, zira ortaya koyabileceğimiz kitlesel eylemlerin yanı sıra, sokağı ve “sokağın duvarlarını” da sahipleniyoruz. Sokak, sloganımızdaki duruşu ile “köşesinde futbolcu-yönetici-başkan kıstırılacak, dövülecek, hırpalanacak yer” olmaktan çok “tepkimizi şiddet kullanmadan dile getireceğimiz, gerektiğinde çok da etkin kullanacağımız yer” anlamına geliyor.

Sloganı baştan ele alıp takip edecek olursak; Stadyum>>Sokak>>Şehir>>Sandık. Stadyum hali hazırda bizim olan, içerisinde bulunduğumuz mekan olarak tepkimizi göstereceğimiz ilk mecra. Bunun üzerine sokak geliyor, yukarıda açıklamaya çalıştığım biçimde “stadyumdaki tepkinin üzerine, sokağa kitlesel eyleme de çıkarız” anlamında. Ardından, stadyumdan sokağa akan Demirsporluların, bir şehri eylem alanına (şiddetten söz etmiyorum) çevirebileceği anlatılıyor. “Hesap sorma” sürecimizin, stadyumda, sokakta kısıtlı kalmayacağını bütün bir şehri saracağını ortaya koyuyor. Nihayetinde gelen “sandık”, şehrin yönetimi konusunda da hesap soruşumuzun devam edeceğini ifade ediyor. “Stadyumdan sokağa çıkalım, şehri saralım, sandığı unutmayalım” örgüsüyle, hesap soruşumuzun rotası çizilmiş oluyor. Rota, herhangi bir yerinde şiddete işaret etmiyor. Oysa, slogan şiddet üretmek isteseydik şu şekliyle de kurulabilirdi: “Tribünde – Sahada – Soyunma Odasında…” bu rota şiddete işaret eder bir rota olurdu, evet.

Sonuç olarak, bizim kafamızdan geçtiği haliyle bloga yansıyan, yansıtmaya çalıştığımız duruş, tavır budur. Ancak elbette bu yansıma, tartışmaya halen açıktır. Jose Marti başta olmak üzere, tüm arkadaşları, bu açıklamaların üzerine yeniden fikir üretmeye çağırıyorum ben. İçimizdekini dışa vuruşumuzun en doğru halini hep birlikte yaratabiliriz ancak.
Adsız dedi ki…
FACEBOOKTAKI UNSAL KA FUN CLUPU KAPTAMIS BULUNUYORUM DUYURULUR..BIZ BUNDAN SONRA GERCEK DEMİRSPORLU FUTBOLCULARI SEVECEGIZ SAHADA OLUMUNE MUCADELE EDEN FUTBOLCULARI SEVECEGIZ..
Adsız dedi ki…
BORA KALYON UN FUNINI ACMAYI DUSUNDUM HEM GERCEK BIR DEMIRSPORLU OLMASINDAN HEMDE OZGURE CEZASINI VERDIGI ICIN..
http://www.facebook.com/group.php?gid=15725433780
Adsız dedi ki…
Bu uzun, açıklayıcı, doyurucu yazısı için Vertumnus'a teşekkür ediyorum.
Blogu haberdar olduğumdan bu yana keyifle takip ediyorum. "On dört bin küsür farklı IP günü" ziyaretine sahip olarak da kendini ispatladı,blog. Başka forumlara da defalarca linkini attığım kaliteli yazılarıyla, duruşuyla, seviyesiyle, medya tarafından takip edilirliğiyle, Türkçe'ye gösterdiği özenle, eleştiriye açıklığıyla daha fazlasını hakettiği kanaatindeyim.
Çarpı mevzuu sembolik bir tartışma zemini oluşturdu aslında. Ajansspor yorumcuları üzerinde yorum yazılmayacak kadar seviyesiz şeyler yazıyorlar ama TD gibi binlerce üyeye sahip, bütün takım taraftarlarının girdiği, yorum yazdığı, zaman zaman bizler hakkında görüş belirttiği yerlerde de Adana Demirspor'lu olduğunu söyleyen kişilerin seviyesiz, hakaretten başka şey içermeyen yazılar yazdığına şahit olduk. Mersin deplasmanında yaşananlar, Mustava'ya "Halkın Takımı" pankartı üzerine mükemmel bir yazı yazdırdı, maalesef.
Kitle büyüdükçe kontrol edilirlik zorlaşır evet. Ama kontrol edebilmek için çok sağlam bir duruş şarttır. Bu duruş tavizsiz olmalıdır. Facebook'ta "Özgür Nasuh ..irsin gitsin" diye grup açmak marifet değildir. Özgür Nasuh'un alt komşusu olursun, evde sürekli gürültü yapıyor diye hiç sevmiyorsundur, git istediğin grubu aç, seçtiğin kelimeleri sana mal edelim ama Mavi-lacivert logoyu kullanma..

Bütün bu olumsuz örnekler, bahsettiğim kararlı duruş beklentisi, bu beklentimin internet ortamında blog üzerinde yoğunlaşması ve bunun üzerine çarpı işaretini algılayışımın vertumnusun algılayışıyla olan nüansı itirazımın temelini oluşturdu. İnsan resmi üzerine konan çarpı öldürülecek insan anlamına da gelir. Tıpkı Çorum'da, Maraş'ta evleri çarpılanan insanlar gibi. Yada Madımak'ta çarpılanan 33 kişi gibi. Bazen insanları hedef göstermek için çarpı koymana bile gerek yoktur. Akit veya Vakit gazetesinin sık sık yaptığı gibi.
Sokakta hesap sorma mevzuuna tekrar gelelim. Vertumnus o kadar güzel açıklamış ki çerçeve O'nun yazdığı duyarlılıkta, bilinçte, işçilikte kalsa hiçbir zaman sorun yaşanmaz..
Bu sembolik tartışmayı kendi adıma burada sonlandırıyorum..

Bu blogdaki popüler yayınlar

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

Sezon Değerlendirmesi-II

 Oyuncular üzerinden bu sezona bakacak olursak, öncelikle yaz transferlerinde ses getiren Balotelli ve Belhanda ikilisinden başlamak gerekli sanırım.  Balotelli bütün tacizlere, önyargılara ve maç içinde hakemlerin veya rakip oyuncuların kışkırtmalarına rağmen verimli bir sezon geçirdi. Son haftadaki patlamasıyla beraber hem takımı hem ligin en golcü oyuncularından oldu. 18 lig ve 1 kupa golüyle iyi bir performans sergiledi. Golleri dışında da atakları yönlendirmesi, şut tehdidi ve rakip savunmayı yıpratmasıyla iyi bir forvetin yapması gerekenleri büyük oranda yaptı. Ama Malatya maçında olduğu gibi çok pozisyon kaçırdığı maçlarda da canımızı sıktı.  Belhanda ile ilgili duygularımı önceki yazılarda belirtmiştim. En son GS maçındaki yaptıklarıyla iyice gözümüzden düştü. Transfer olduğunda 10 gole ulaşsa yeter diye düşünüyordum; çok uzak kaldı o beklentiden. Onun dışında maç içindeki pas tercihleri, istikrarsızlığı ile bu sezonun en büyük hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Benzer şekilde A

Fenerbahçe: 4 - Adana Demirspor: 2

 Yine hakemin hatalı kararlarının damga vurduğu maçta sezonun ilk yenilgisini aldık. Aleyhimize verilen yanlış penaltı, lehimize önce verilip sonra yanlış ofsayt kararı ile verilmeyen penaltı, rakip oyuncuya gösterilmeyen kartlarla birlikte iyi oynadığımız maçtan puan alamadık. Deplasman takımı gibi oynayarak hızlı hücumlarla ilk yarıda farkı ikiye çıkaran rakibe karşı ev sahibi gibi oynadık; iyi top yaptık, ilk dakikalardaki baskıyı iyi kırdık. İlk yarıda bir gol bulabilsek skor farklı olabilirdi. Yine de 3-0'dan sonra oyundan kopmayıp skoru 3-2'ye getirmek başarıydı. Tek kaleye döndürdüğümüz maç son dakikalardaki kırmızı kart ve 4. golle tamamlandı. Fenerbahçe'nin bu sene iyi yaptığı kolay skor bulma işini, zaten aksayan defansımızla durdurmamız kolay olmadı. Ligin en iyi top oynayan takımını izlemek için tribüne koşan Fenerbahçeliler, müthiş bir deplasman tribünü görerek evlerine döndüler; hafta içi maçta taraftarımız gece 1'e kadar tribünde bekletildi. Hafta içi bir