29 Mart 2013

Bucaspor'a Dair

Bucaspor'un en çok armasını seviyorum. O salkım bana buralardan, bizim topraklardan bir hissi çağrıştırıyor; bizim üzüm bağlarını andırıyor.

KSK-Göztepe savaşının dışında, biraz daha dağlara doğru, yukarılarda, Körfez'i tepeden gören bir yerden Buca halkı İzmir'in kısmen farklı bir kesimidir. İzmir'in dağlarında çiçek açan yanıdır; Anadolulu yanıdır...

Bucaspor'un, bizim de birkaç kez -sanırım iki!- ziyaret edip deplasman tribününde boy gösterdiğimiz, tek tarafı tribün diğer tarafı duvar bir stadı vardı; orası da bir semt stadı olarak gayet sempatikti. Hatta birinde, rahmetli Bekir Çınar da o tribündeydi bizimle beraber.Bucaspor deyince akla altyapı geliyor tabii ki. ( http://www.bucasporaltyapi.org ) Bizim yapamadığımız ne varsa onlar hepsini yaptılar altyapıya dair! Gerçi geçtiğimiz sene Altınordu'ya kaptırdılar bu çalışmanın bir kısmını ( 81 futbolcu geçmiş! http://www.ajansspor.com/futbol/tff1lig/h/20121114/bucaspor_altyapisindan_altinorduya_gectiler.html )

Yine geçtiğimiz yıl, Süper lig'e çıkınca o altyapıyı kullanmamalarının cezasını çektiler. Bülent Uygun'un kazığını yiyip onca transferle ligin dibine çöktükten sonra tekrar eski teknik direktörüne dönüp biraz çırpındılar ancak tutunamadılar. Yine de KSK, Göztepe ve Altay'ın yokluğunda İzmir futbolunu en üst seviyede temsil ettiler.

2008'teki Adana'da oynanan maçta, -biraz da bir önceki sene bize turuncu-beyaz formayla rol yapan- Yılmaz Özlem'in kışkırtmasıyla tribünde olaylar çıkmıştı da yine koltuklar sahaya atılmıştı; tribünün herkese ve herşeye tepkisi olarak! ( http://www.adanademirspor.net/2008/11/koltuk.html )

Ligin ilk yarısında 5 maçlık galibiyet serimize son vermişlerdi 1-0'lık skorla. Lawal'la ilk mağlubiyetimizi tattırmışlardı.

Bucaspor'la 2005'ten önce hiç oynamamışız. Bugüne kadar oynadığımız 7 resmi maçta, 3 galibiyetimiz 3 mağlubiyetimiz var, 1 maç da berabere bitmiş.

Hiç yorum yok: