Ana içeriğe atla

Koltuk!

Bucaspor maçıyla yine televizyon ekranlarına düştük. Tu kaka Demirspor taraftarı, "yine" kavga etti, kavga etti olay çıkardı. Goygoycu medya, memlekette futbol kültürünü geliştirmek adına değil ama ortamı terörize etmek adına her şeyi yapan medya, balıklama daldı kırılan koltuk mevzuuna. Kardeşim ne koltukmuş, her kırıldığında bu kadar kolay haber olur.Bu takımın ve tabii diğer alt liglerdeki hiçbir takımın taraftarı koltuk kırmazsa, ulusal medyaya konu olamaz. Ne yaptığı sosyal işlerle ne pankartlarıyla ne sloganlarıyla ne doldurduğu tribünlerle. Onlar -diğerleri olarak- kendi mahallelerinde oynamak zorundadır.

Sahadaki futbolcunun, teknik ekibin, yöneticinin, tepki vermek için -maç kızgınlığını atmak için- araçları vardır, ama tribünün yoktur. Futbolcunun, teknik ekibin, yöneticinin skora ve sürece müdahale etmek için her türlü şansı vardır; ama tribünün yoktur. Onlar -her ne kadar onlarsız maçın tadı tuzu olmasa da- bu şölenin dışarlıklı üyeleridir, kenara atılmışlardır. Sinirlenseler de kızsalar da erdemli olup sakin tepki vermek "zorundadırlar".

Halbuki açık ve net bir gerçek var: Eğer koltuk kırılıyorsa ortada bir sorun var demektir, orası ağrıyordur ve ağrı vücutta işlerin yolunda gitmediğini gösterir.

Evet, kendi malına zarar vermenin hiçbir mantığı yok. Koltuk kırmak doğru bir tepki değildir. Hatta onu kırıp atarken kendi yandaşına zarar verirsin; en nihayetinde takımın ceza alır ve onun sorumlusu sen olursun.

Ama koltuk, tribünün sahaya -meşru veya değil- müdahale aracıdır; sürece etki aracıdır. Küçümsememek lazım.

Tabii ki, asıl "o koltuklara" oturup bir garip olanların, "sistem" koltuğundan kalkmayanların, o koltuk sevdalılarının koltuğunu kırmak gerekiyor.

Ve maçta koltuk kırmaktan başka şeyler de yaptık sevgili medyam; öldürülen Karşıyaka taraftarı Özgür Soylu'yu unutmadık:

Yorumlar

Semt Aşığı dedi ki…
Kırılan koltukların yenisi koyulurda,
20 bin kırılan kalbin yerine n koyacaksınız?
Adsız dedi ki…
Neden olumlu yönlerimiz gündeme gelmiyor ? 2 koltuk kırıldı diye adımız kavgacıya, hayırsız taraftara çıktı. "Maksat haber olsun da nasıl olursa olsun." mantığıyla davranmaktan başka bir şey yaptığınız yok! Medyanın işi Türkiye Cumhuriyetinin gerçeklerini yansıtmak, bilgilendirmek ve öğretmektir. Fakat sizin anladığınız bilgilendirme anlayışı (tıpkı sizin gibi olan) YALAN-YANLIŞ bilgilendirmektir.
burhanettin dedi ki…
Perşembe günü oynanan Adana Demirspor - Bucaspor maçında istenmeyen oLayLar çıktı.

Adana GençLik ve Spor İL Müdürü FazLı Bayram Hadi gazeteLere şöyLe demiş "Hasar tespit çaLışmasının ardından faturayı Adana Demirspor kuLubüne biLdireceğiz.Yaşanan oLayLar Adana'da spor küLtürüne yakışmadı.Bunun böyLe oLmasını istemezdik.Çünkü tüm Türkiye'nin Adana'yı bu imajıyLa tanınması

hepimize zarar verir.Oysa tahrik oLan taraftar hem spora, hem de Adana'ya zarar veriyor".

Adana 5 Ocak stadında 2 tane skorboard var ama ikisini topLasan bir skorboard etmiyor.Yenisi yine bozuLdu gaLiba üzerini bir pankartLa örtmüşLer.Pankartta Atatürk'ün "Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim" sözü yazıLı ( acaba yılmaz özlem görmüşmüdür o pankartı ya da Atatürk'ün o sözünden haberi var mıdır? ).

Adananın imajını bu kadar düşünen FazLı Bayram Hadi'ye sorsak o skorboardLar Adana'nın imajına ne kadar yakışıyor.Ya da o skorboardLarın üzerinden ne kadar götürdü.Cevap geLir mi bir yerLerden sanmam.

"Yiyin efendiler yiyin; bu iştah sofrası sizin;
Doyuncaya, tıksırıncaya, patlayıncaya kadar yiyin"
nasıL oLsa devLetin maLı deniz
yemeyen .....?
Adsız dedi ki…
Her taraftan koltugu sahaya atan seyirciye vuruyorlar, kısaca belden aşağıya...
Bu sehirciyi tahrik eden zatdan neden kimse bahsetmiyor,
Bu sehirciyi 13 yıl, 6 ay, 3 günden beri çektirenler neden ortada yok.
Bununları sorgulayan medya nerde...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Beşiktaş: 3 - Adana Demirspor: 3

 Demirspor bu; her an her şey mümkün. Oyuncular değişse de hem dibe vurup hem son saniyeye kadar heyecan yaşatmak geleneği değişmiyor.  İstanbul'da İnönü'de 3-0'dan maç çevirmek büyük iş. Takımın gerçek gücünü gösterdiği, belki de sezona merhaba dediğimiz maç oldu... Balotelli beklediğimiz patlamayı yaptı; İstanbul' da olması tesadüf değil. İlk yarıda acemice hatalar, Sinan ve Ferhat'ın dağılması, rakibin dalga dalga gelişini durduramamak can sıktı. Aslında kötü değildik ama rakip çok iyi başladı. İkinci yarı başında 3. Golü de yiyince moraller bozuldu. Ama işte Demirspor bu! Yaptı yapacağını... Rakibin oyuncu değişikliklerini lehimize çevirdik. 60. Dakikadan sonra Vargas ve Balotelli'nin şutları son dakikaya kadar umudu taşıdı. Assombalonga'nın dokunuşuyla 1 puana uzandık. Tebrikler, teşekkürler takım; devamı gelsin... 

Karagümrük: 4 - Adana Demirspor: 0

 Kötü başladığımız lige daha da kötüye giderek devam ediyoruz. Çok net bir yenilgiyle gerçeğin tokatını yedik: Sorun Samet Aybaba'da değildi.  Balotelli'yi kontrol altında tutsun diye gelen İtalyan hoca, 15 günde takımı daha iyi hale getirmek yerine tamamen dağıtmış. Çok kötü bir oyunla farklı bir yenilgi aldık ve umarım bu alınan yanlış kararların geri dönüşü için bir dönüm noktası olur. Bir kişinin keyfiyle takım yönetilmez! 

Hajduk Split, Strum Graz...ve Livorno

Adana Futbolu kitabında kısaca bahsetmiştik. Adana Demirspor, taa '50'li yıllarda Adana'da Avrupalı takımları misafir etmiş, kendi de eski kıtaya misafir edilmişti. Hajduk Split, Strum Graz, Beogradski bunlardan bir kaçıydı... Hajduk'un uzun süredir gol yememesiyle ünlü kalecisi Beara, Met Ahmet'in şutuyla avlanmıştı. Yine Uluslararası Demiryolları Futbol Şampiyonası için karma ekipler, Adana seyircisinin önünde boy göstermişti. Demirspor da Yugoslavya, Bulgaristan, Almanya, İran ve Suriye gibi ülkelere maçlar yapmaya gitmiş ve orada Türk Futbolu'nu temsilen bulunmuştu. O yıllarda yabancı ekiplerle oynanan maçların ne kadar nadir olduğunu, ulaşım ve iletişim imkanlarının sınırlılığını hayıtlayacak olursak, ne kadar büyük bir işe imza atıldığı daha net ortaya çıkar. Adanaspor'un 1981'de UEFA Kupası'nda oynadığı son maçtan beri, Adana'ya milli takımlar haricinde ilk kez Avrupalı bir ekip geliyor. İtalya Seria A'dan, gönlümüze yakın, Livorno. İ