Ana içeriğe atla

Bekir ÇINAR

Adana'da yaptığım görüşmelerde en fazla rahatsızlık duyulan hususlardan birinin taraftarın Bekir ÇINAR'a duyduğu sevgi olduğunu gördüm. Yöneticilerin daha doğrusu tek kimliği taraftarlık olmayan kesimlerin Bekir ÇINAR'a duyulan sevgiye anlam veremediğini sezinledim.

Bu kişilerle yapılan görüşmelerde ağırlıklı olarak Bekir Bey'in mali yaşamındaki düzensizlikler ile Demirspor'u çok ricacı bir konuma getirmesi hakkında eleştirilerde bulunulduğunu gördüm.

Yapılan bir diğer eleştiri ise geleneksel olarak yapılması planlanan Bekir ÇINAR turnuvasının diğer Demirspor büyüklerine haksızlık olduğu yönünde. Açıkçası bu eleştiriye ben de katılıyorum. Tamam Bekir ÇINAR aşağıda belirteceğim ve saymayı atlamış olduğum birçok sebepten ötürü önemlidir, ama Demirspor'un tek önemli şahsı da değildir, en önemli şahsı da değildir. Bekir ÇINAR turnuvası yerine Demirspor'un Değerleri Turnuvası yapılsaydı çok daha anlamlı olurdu diye düşünüyorum.

Bekir Bey'in mali anlayışına ilişkin duyduklarımız ve gördüklerimizin üzerine fazla söz söyleyecek durumda değilim. Eleştirenler büyük ölçüde haklılar.

Bekir Bey'in Demirspor için çok fazla ricacı olmasının kulübümüzü küçük duruma düşürdüğü eleştirisini de haklı buluyorum.

Şimdi ancakları sıralayalım:

1-) Bugüne kadar Demirspor'u kapıkulu haline getiren yönetimlere inat belediyeye geç de olsa tepki gösteren tek yönetim Bekir ÇINAR yönetimi olmuştur. Hatta utanmadan belediye spor fonu diye bir şey yoktur, demiştir de ÇINAR yönetimi belgesiyle var olduğunu kanıtlamıştır.

2-) Zorunlu dahi olsa takımdaki tecrübeli futbolcuları gönderip, devre arasında transfer yapmayan, bunun yerine alt yapıdaki futbolculara gerçek anlamda forma şansı veren yönetim ÇINAR yönetimi olmuştur. Bu gençlerle destekli takım için basında küme düşeriz denmesine, gol attığımızda yeterince sevinmeyen kesimleri görmemize inat play-offlara kalınmış, şampiyon takıma penaltılar sonrasında elenilmiş, inadına gençlerle başarılı olabilineceği kanıtlanmıştır.

3-) Kulübün resmi sitesi yenilenmiş, çok eksiği olmakla birlikte güncel bir site haline getirilmiştir.

4-) Takım çalgıcılar takımı olmaktan çıkarılmış, tek tip kıyafet giymeye başlamıştır.

5-) Ciddi anlamda kalıcı gelir sağlanmasına çalışılmış, herkesin üstlendiği proje Garanti Bankası ile anlaşılmak suretiyle hayata geçirilmiş, sonrasında yenilenmiş İş Bankası ile anlaşılmıştır. ÇINAR yönetimi başarısız uygulamaları ve kentin duyarsızlığı sonrasında kalıcı gelir anlamında katkı sağlayamamış olsa da ilk kalıcı gelirimizi ortaya koymuştur. Şu anda İş Bankası ile kulübümüz halen çalışabilecek konumda olmasına karşın yönetimler buna lüksleri varmış gibi sırtını dönmektedirler.

6-) Çok cüz'i bir rakama da olsa nesine.com ile anlaşılmış, sırta dahi olsa ayıp kısmen giderilerek forma reklamı almamız sağlanmıştır. Göğsümüze de reklamsız çıkmaktansa LÖSEV ve Mehmetçik Vakfı'nın ücretsiz reklamları alınmıştır. Şu basit uygulamayı dahi şu anda düşünebilecek bir yönetim yoktur.

7-) Taraftara efsane Muharrem GÜLERGİN forması yaptırılmıştır. Forma çok kötü dizayn edilse de taraftarın sesine kulak verilmiştir.

8-) ADS Plaka projesi devreye sokulmuş, ancak proje alenen baltalanmıştır. Buna ilişkin açıklama yapacağını söyleyenler halen açıklama yapmamışlardır. Kulübümüz en az 250 bin TL gelirden mahrum edilmiştir.

9-) Ölü şehir sezon açılışı ile canlandırılmaya çalışılmıştır.

10-) Taraftarın arzularına uygun olarak Livorno kentimizde ağırlanmış, sesimiz Adana'yı aşarak dünyada yankı bulmuştur. Demirsporlunun ufku Adana'yı aşmıştır. Ancak organizasyon kötü yönetilmiş ve maddi zarar oluşmasına yol açmıştır.

11-) Giderlerin azaltılması için ciddi çaba harcanmıştır. Örneğin temlik yükünden kurtulmak için formuller üzerinde çalışılmış, hatta Spor Toto idaresi ile görüşmeler yürütülmüştür. Ancak sonuç alınamamıştır.

12-) Adana'nın uyanması için yönetim ve taraftar el ele Kebap ve Şalgam günlerini başlatmıştır. Ancak rahmetlinin adından rahatsız olanlar bir şekilde bu organizasyonun devam etmesine sıcak bakmamaktadırlar.

13-) 28 Mayıs gecesi tarihimize kara bir gün olarak geçmiştir. Yardım gecesinde Adana kulaklarını tıkamış, yönetime sırtını dönmüştür. Bekir ÇINAR, yaptığı açıklamada Bekir'e güvenmesem de onu sevmesem de Demirsporluyum diye yardımda bulunacak olanlara bu imkanı vermiş, ancak Demirsporluluk kısmen dahi olsa cüzdana yansımamıştır. O gün yönetimi yalnız bırakanlar bugün Demirsporluluk dersi vermeye kalkmaktadırlar.

14-) Kongre üyelikleri düzenlenmiş ve altın üyelik getirilerek kulübe gelir sağlanmaya çalışılmıştır. Demirspor'a yılda 1.000 TL verecek 500 adam koca Adana'dan çıkmamıştır. Yönetim de bu işi sulandırmış ve fahri üyelik adı altında dünyanın adamını kongre üyesi yapmıştır.

Sonuçta Bekir ÇINAR ölmüştür. Ancak ölümüyle doğmuştur. Bu anlattıklarım o kadar basit şeyler ki; elinizde imkan varken yapmazsınız, ondan sonra yapanı yerden yere vurursunuz. Hataları eleştirin tamam ama yiğidin de hakkını verin bir zahmet.

İşin üzücü yanı, yakın zamanda aynı şekilde Muharrem GÜLERGİN'i dahi savunmak zorunda kalacak olmamdır. Demirspor'un değerleri için, ideallerimizdeki Demirspor için fikir savaşına devam ediyoruz. Bazıları asla yılmaz...     

Yorumlar

Alpaslan KUŞVURAN dedi ki…
Rahmetli Bekir abi adına düzenlenen turnuvayı (daha doğrusu ona verilen değeri) eleştirenler Muharrem Gülergin için ne yapmıştır! Muharrem Gülergin adına hayata geçirdiğimiz hatıra ormanına dönemin Başkanı ve yöneticileri tarafından "Aytaç Durak" isminin verilmesi önerilmiştir! (Verdiğimiz cevabı söylememe gerek yok sanırım). Ne kadar eleştirsek de içimizden yetişmiş bir değer olan Fatih Terim adına yapılmış tesislerin adı Aytaç Durak olarak değiştirilmiştir. Muharrem Gülergin'in senede bir kez mezarı başında anılması organizasyonunu bile her yıl rahmetli Ali Hoşfikirer yapmaktaydı. Herşeyi bir kenara bıraktım, koskoca Adana Demirsporun 65. yıl balosunu düzenlemek bir internet sitesine mi kalmıştı! Oturup ahkam kesmeyi severler. Eleştireceklerine daha iyisini yapsınlar. 65. yıl gecesini Aytaç Durak'a plaket vermedik diye oturduğu yerden eleştiren Belediyemizin önde gelen ağabeylerine "biz bu kadarını yapabildik, 66.yıl gecesini görkemli bir şekilde siz yaparsınız bizim de göğsümüz kabarır" dediğimde "yapacağız tabii, hem de en iyisini yapacağız" diye bize aklı sıra meydan okumuştu. 72 yılımızı kutlayacağız, beyefendiler hala hazırlık içindeler sanırım!!!
selimoz87 dedi ki…
onur bey bu yazınızda kimleri hedef aldığınızı anlamadım, bir çınara bu suçlamaları yapanlar kimler. adana dışında bazı şeyleri takip etmek zor oluyor.
Onur BİÇER dedi ki…
Selim Bey isimler değil kesimler önemli. Bu görüşler görüşme yapmadığım birçok kesim tarafından da kabul görüyor. O nedenle adresini buluyor. Özel görüşmelerim için gizlilik hakkımı kullanıyorum.
dr.hulusi dedi ki…
İlk olarak Bekir Çınar turnuvasından rahatsızlık duyulmasını hiç yadırgamadığımı söylemeliyim,hatta ne zaman yüksek sesle tepki gelecek diye beklemekteydim,bugün adı İhsan Sabancı olan altyapı sahasına ve müzeye Muharrem Gülergin ve İhsan Sabancı adını teklif ettiğimizde camianın ağır(!) topları Coralı,Yaşarı ve dahi adını duymadığınız bir dünya sağ olan büyüğümüz darılır diye konmasın demişlerdi,Alpaslan güzel özetlemiş ama bir iki kelam daha edeyim,bir başkan çıkmış Fatih Terim adını Aytaç Durak yapabilmiştir,Terimi seversiniz sevmezsiniz ama oraya adını dikip indirmek hiç şık olmadı..
Adana Demirspor kulübünü iki defa süper lige çıkarmış Ali Hoşfikirerin Adana Demirspor kulübünde resmi bile yoktur,çünkü kulüpte yönetime kim gelirse tüm eski nostaljik resimler indirilip kendisini şimşekler grubu önünde yumruk şov filan yaptığı resimleri asmaktadır..
Kongre üyelikleriyle bu kadar oynanan,onursal üyeleri her yıl değişen,hami ve fahri başkanları siyasi ve ekonomik rüzgarlara uygun 6 ayda bir değişen bir yapıda neyi konuşuyoruz ki aslında..
Ayrıca Bekir Çınarın ekonomik yapısından,mali durumundan bana ne,bu konu ailesini ilgilendirir,Adana Demirspor başkanı olarak çok fazla yardım dilenme,siyasiye yağ çekme ve yalvarma uzmanı Adem Atılgan'dır,rahmetli Bekir abiye bu konuda laf diyen halt etmiş..
Son olarak Bekir Çınar turvuvasını çekemeyenler,hangi değerimiz adına istiyorlarsa yapsınlar,biz de aynı desteği verelim,hatta teşekkür edelim,yapılmış işlere bok atacaklarına kendileri de birşeyler yapsın,söz biz bok atmayacağız..

Bu blogdaki popüler yayınlar

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

Sezon Değerlendirmesi-II

 Oyuncular üzerinden bu sezona bakacak olursak, öncelikle yaz transferlerinde ses getiren Balotelli ve Belhanda ikilisinden başlamak gerekli sanırım.  Balotelli bütün tacizlere, önyargılara ve maç içinde hakemlerin veya rakip oyuncuların kışkırtmalarına rağmen verimli bir sezon geçirdi. Son haftadaki patlamasıyla beraber hem takımı hem ligin en golcü oyuncularından oldu. 18 lig ve 1 kupa golüyle iyi bir performans sergiledi. Golleri dışında da atakları yönlendirmesi, şut tehdidi ve rakip savunmayı yıpratmasıyla iyi bir forvetin yapması gerekenleri büyük oranda yaptı. Ama Malatya maçında olduğu gibi çok pozisyon kaçırdığı maçlarda da canımızı sıktı.  Belhanda ile ilgili duygularımı önceki yazılarda belirtmiştim. En son GS maçındaki yaptıklarıyla iyice gözümüzden düştü. Transfer olduğunda 10 gole ulaşsa yeter diye düşünüyordum; çok uzak kaldı o beklentiden. Onun dışında maç içindeki pas tercihleri, istikrarsızlığı ile bu sezonun en büyük hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Benzer şekilde A

Fenerbahçe: 4 - Adana Demirspor: 2

 Yine hakemin hatalı kararlarının damga vurduğu maçta sezonun ilk yenilgisini aldık. Aleyhimize verilen yanlış penaltı, lehimize önce verilip sonra yanlış ofsayt kararı ile verilmeyen penaltı, rakip oyuncuya gösterilmeyen kartlarla birlikte iyi oynadığımız maçtan puan alamadık. Deplasman takımı gibi oynayarak hızlı hücumlarla ilk yarıda farkı ikiye çıkaran rakibe karşı ev sahibi gibi oynadık; iyi top yaptık, ilk dakikalardaki baskıyı iyi kırdık. İlk yarıda bir gol bulabilsek skor farklı olabilirdi. Yine de 3-0'dan sonra oyundan kopmayıp skoru 3-2'ye getirmek başarıydı. Tek kaleye döndürdüğümüz maç son dakikalardaki kırmızı kart ve 4. golle tamamlandı. Fenerbahçe'nin bu sene iyi yaptığı kolay skor bulma işini, zaten aksayan defansımızla durdurmamız kolay olmadı. Ligin en iyi top oynayan takımını izlemek için tribüne koşan Fenerbahçeliler, müthiş bir deplasman tribünü görerek evlerine döndüler; hafta içi maçta taraftarımız gece 1'e kadar tribünde bekletildi. Hafta içi bir