Ana içeriğe atla

Spor Fonu Nedir?

Spor fonu meselesi, Demirspor yönetimlerinin son 4-5 yılının temel ekseni oldu. Belediye destekli yönetimlerin temel gelir kaynağı spor fonundan gelen yardımlardı. Bu para, belediye başkanının kişisel hırslarına göre bazen verildi bazen kesildi.

Spor fonu konusunu biz de birçok kez ele aldık. Bizzat ben, Bilgi Edinme Hakkı kapsamında başvuruda bulunmuştum, önce soru genel bir cevapla geçiştirildi ( Tıklayın: 2008/07/spor-fonu-ii-maalarndan.html); fonun işçi maaşlarından oluşan bir havuz olduğu bilgisi verildi. Sonra verilen cevabı Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlemdirme Kurulu'na şikayet ettim ve Kurul talebi haklı görerek Beldiye'nin soruyu net bir şekilde yanıtlamasını sağladı. ( Tıklayın:2008/10/bilgi-edinme-hakk.html). Verilen bilgiler 2007 ve 2008 yılında Adana Demirspor'a ne kadar para aktarıldığını gösteriyordu ama aktarılan parayla kayıtların uyuşup uyuşmadığı meçhuldü. Bu bilgileri Adana Futbolu kitabı'ndaki "Sahipsiz Adana?" başlıklı yazıda kullanmıştım.

Belediye'nin Aytaç Durak yönetiminde, Bekir Çınar döneminde uyguladığı süründürme politikası da burada değerlendirilmişti: Tıklayın: /2010/03/yonetimin-belediye-hakkndaki-acklamas.html. Aytaç Durak, sarı zarflar içinde hem Adanaspor'a hem Demirspor2a paralar verip, basın önünde şov yapıp, sonra birden aslında böyle bir fon yok diye açıklama yapmıştı. Çınar'ın yönetim planlarını altüst eden Belediye taktikleri, sonunda nelere yol açtı hepimizin malumu.

Özetle bu spor fonunun yasası yönetmeliği nedir; nasıl kullanılmaktadır; bu konuda tam bir belirsizlik söz konusu. Şimdi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, bu parayı vermeyeceğini açıkladı. Neden? Bunu nasıl yapabiliyor? Hangi gerekçeyle? Bugüne kadar neden verildi, şimdi neden verilmiyor? Bu konuda Aytaç Durak'ın yönlendirmesi/telkini var mı?

Adana Demirspor şirket takımı değildir; bir spor kulübüdür ve spor kulüpleri kamusal amaçlara uygun hareket eder. Kamu yöneticilerinin de bu durumun farkında olması ve şehrin en önemli sportif değerini ve geleneğini koruması temel bir görevdir.

İki yanlış bir doğru etmez: Kulübün spor fonuna tabi olması ve yönetimin başka kaynak yaratamaması da, Zihni Aldırmaz'ın keyfi ve kişisel nedenlerle bu kaynağı kesmesi de aynı nedenle yanlıştır. Demirspor'un belediye temelli bir kulüp olmasından çıkması, belediyenin de Demirspor yönetimleriyle bir oyuncak misali oynamaktan vazgeçmesi gerekiyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ben Bunu Hak Ettim...

Bugüne kadar yazdığım en zor yazılardan biri bu.  Yanımda küçücük iki çocuk vardı maçta, sevdim onları öptüm. Hatta babası yorulmuştu da aldım onu omzuma maçı bir süre birlikte izledik. O esnada çocuğun nasıl heyecanlandığını gördüm. Bacakları kasılıyordu, boynumun sıkıştığını hissettim. Sonra bağırdı ve akabinde ellerini vücudunu titreme alacak kadar sıktı. Bu çocuk sanırım 4,5-5 yaşlarındaydı. Tam benim kızımın yaşlarında. İşte o anda aslında anlamalıydım hak ettiğimi bu belayı. Çünkü ben de çocuklarımı bu acıya götürüyorum. Onlar acıya doğru yürürken, ben her Demirspor deyişlerinde mutlu oluyorum. Her mavi-lacivert deyişlerinde mutlu oluyorum. Onlar da bana başarı videosu gönderiyorlar.   Ben böyle bir babayım işte. Çocuklarının bu tür videolarına bakıp, duygulanan mutlu olan bir babayım. Onlara mavili, armalı kıyafetler alıp ellerimle uçuruma götüren bir babayım. Tabi ki Allah belamı verecek.  Kendi isteğim dışında görev yerim değiştirildi. Ailem paramparça oldu. Ta

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 4 - Beşiktaş: 2

 Adana Demirspor varsa umut vardır. 3. kalecisi, yedek oyuncusu, sahası, tribünü fark etmez; Demirsporlu devam eder! Bugün 4-0'a getirdiğimiz maçtan iki farklı galip ayrıldık. İç sahadaki kayıpsız gidişat devam etti. 3. haftanın erteleme maçında, öncesinde hafta sonunun kaleci ve kırmız kart krizlerinin damga vurduğu, maç içinde ilk golü atan Belhanda'nın da fenalaşıp oyuna devam edemediği, 2008'li yedek kaleci, 2005'li yedek oyuncularla kadroyu tamamladığımız günde yine skor üretmeyi bildik; yediğimizden fazlasını attık. İşte kazanmanın yolu bu! Belhanda, Niang, Emre Akbaba ve Yusuf Erdoğan'la fileleri sarstık. Niang'ın dördüncü, Yusuf Erdoğan'ın üçüncü golleri oldu. Bu lige damga vuracağımızı biliyorduk; öyle olmaya devam ediyor.