29 Şubat 2012

Spor Fonu Nedir?

Spor fonu meselesi, Demirspor yönetimlerinin son 4-5 yılının temel ekseni oldu. Belediye destekli yönetimlerin temel gelir kaynağı spor fonundan gelen yardımlardı. Bu para, belediye başkanının kişisel hırslarına göre bazen verildi bazen kesildi.

Spor fonu konusunu biz de birçok kez ele aldık. Bizzat ben, Bilgi Edinme Hakkı kapsamında başvuruda bulunmuştum, önce soru genel bir cevapla geçiştirildi ( Tıklayın: 2008/07/spor-fonu-ii-maalarndan.html); fonun işçi maaşlarından oluşan bir havuz olduğu bilgisi verildi. Sonra verilen cevabı Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlemdirme Kurulu'na şikayet ettim ve Kurul talebi haklı görerek Beldiye'nin soruyu net bir şekilde yanıtlamasını sağladı. ( Tıklayın:2008/10/bilgi-edinme-hakk.html). Verilen bilgiler 2007 ve 2008 yılında Adana Demirspor'a ne kadar para aktarıldığını gösteriyordu ama aktarılan parayla kayıtların uyuşup uyuşmadığı meçhuldü. Bu bilgileri Adana Futbolu kitabı'ndaki "Sahipsiz Adana?" başlıklı yazıda kullanmıştım.

Belediye'nin Aytaç Durak yönetiminde, Bekir Çınar döneminde uyguladığı süründürme politikası da burada değerlendirilmişti: Tıklayın: /2010/03/yonetimin-belediye-hakkndaki-acklamas.html. Aytaç Durak, sarı zarflar içinde hem Adanaspor'a hem Demirspor2a paralar verip, basın önünde şov yapıp, sonra birden aslında böyle bir fon yok diye açıklama yapmıştı. Çınar'ın yönetim planlarını altüst eden Belediye taktikleri, sonunda nelere yol açtı hepimizin malumu.

Özetle bu spor fonunun yasası yönetmeliği nedir; nasıl kullanılmaktadır; bu konuda tam bir belirsizlik söz konusu. Şimdi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, bu parayı vermeyeceğini açıkladı. Neden? Bunu nasıl yapabiliyor? Hangi gerekçeyle? Bugüne kadar neden verildi, şimdi neden verilmiyor? Bu konuda Aytaç Durak'ın yönlendirmesi/telkini var mı?

Adana Demirspor şirket takımı değildir; bir spor kulübüdür ve spor kulüpleri kamusal amaçlara uygun hareket eder. Kamu yöneticilerinin de bu durumun farkında olması ve şehrin en önemli sportif değerini ve geleneğini koruması temel bir görevdir.

İki yanlış bir doğru etmez: Kulübün spor fonuna tabi olması ve yönetimin başka kaynak yaratamaması da, Zihni Aldırmaz'ın keyfi ve kişisel nedenlerle bu kaynağı kesmesi de aynı nedenle yanlıştır. Demirspor'un belediye temelli bir kulüp olmasından çıkması, belediyenin de Demirspor yönetimleriyle bir oyuncak misali oynamaktan vazgeçmesi gerekiyor.

Hiç yorum yok: