Ana içeriğe atla

1'de 0.

İkinci yarının ilk maçında, Konya Şeker'e 1-0 yenildik. Böylece 7 haftalık kiritik periyoda puansız başladık ve ilk ikiden iyice koptuk. Artık hedef 3-4-5'in içinde kalabilmek.

Pazartesi günü gelen bir maille maça gitme planlarımız netleşti. Adana'da yaşayan ancak bugünlerde Ankara'da bulunan blog takipçilerinden Erkan Korkmaz'ın önerisiyle, onun arabasına atlayıp Konya yoluna düştük. Türkay Gül aracılığı ile gruba ayrılan 200 kişilik bilet arasında 3 kişilik yer edindik. Böylece "Gurbette Demir Gibiyiz"e yeni bir deplasman daha yaptırdık.


Puslu Ankara sabahının ardından, koyu bir sis içinden geçip Konya yoluna saptığımızda güneşli bir güzergah bekliyordu bizi. Sisler arasından geçerken, geçmişin sisli günlerine de uzandık tabii tanışma sohbetinde. Güneşli karşılama, içimizi ısıtıp maç için umudumuzu artırsa da maç öncesi tribünde takıma dair tam bir bilinmezlik hakimdi. 1 ay içerisinde baştan aşağı değişen kadronun ne yapabileceğini, Türkay dışında pek bilen yoktu. Yolda anlattığı off-the-record Antalya izlenimleri ile birlikte umudumuzu canlı tutmaya çalıştık.


Sahaya çıkan İlk 11'de ilk yarının kadrosundan sadece 4 kişi vardı: İlhan, Ali Kemal, Koray ve Murat Akça. Takım baştan aşağı değişince, taşların oturması elbette ki 1 ayda fazla zaman alır. Daha dün takıma katılan Muzaffer defanstaki yerini almıştı örneğin.

İlk yarıda dengeli bir oyun vardı, rakip bizim sağ kanadımızdan yüklendi çoğunlukla, etkili ortalar gelmese de kalecimizin ve defans oyuncularının pozisyon hatalarından yüreğimizin ağzımıza geldiği anlar oldu. 25. dk'dan sonra dengeyi kurduk ve topla daha çok oynamaya başladık. Dengeli ilk yarının ardından, ikinci yarının hemen başında serbest vuruştan yediğimiz golle yenik duruma düştük. Konya Şeker bu skora yattı. Golden sonra neredeyse tek kale oynadık ama takımdaki koordinasyonsuzluk nedeniyle etkili olamadık. Golün hemen ardından Onur'un karşı karşıya kaçırdığı pozisyon gol olsa, beraberlikle Konya'dan dönebilirdik.

Genel olarak izlenimim, takımın teknik kapasitesinin yükseldiği yönünde. Topla oynamayı seven, yaratıcı oyuncularımız var ama bunların etkili olması için de takım olmamız ve bir koordinasyon gerekli.

Çeşitli eksikler nedeniyle, yine herkes tam yerinde oynamadı.

Kalede, Metin Aktaş'ın gelişiyle yedeğe düşeceğini düşündüğümüz Hüseyin vardı. Tek kelimeyle berbattı. Hiç güven vermedi. Yan toplarda çok kötü. Serbest vuruşta, tüm işi baraja bıraktı, Cafercan da barajı aşmakta zorlanmadı. Defansta Muzaffer ve Serkan da güven vermedi. Temel pozisyon bilgileri çok eksik. Sürekli adam kaçırdılar ve ilk toplara ya müdahale etmediler ya da yanlış müdahale ettiler. Onların önünde sakatlıktan kurtulan Osman, mücadele etti ama çok top kaybetti. Orta sahada 10 numara pozisyonunda oynayan Samet, topa hakim; ama boş alan bulursa oynayabilecek gibi... Verdiği ara paslar, çoğunlukla sonuçsuz kaldı. Sağda Efecan, becerikli olduğu belli ama isteksizdi. Pek çok topu kovalamadı. Hücumda yine yedeğe düşeceği belli olan Onur da bitirici özellikte değil. Tersine "batırıcı" olduğunu karşı karşıya kaldığı pozisyonda vurduğu berbat vuruştan anladık. İkinci yarıda oyuna giren Berkay'ın sakatlanmaktan korkarcasına çok tedirgin oynadığını gördük. Belki eski sakatlığınını nüksetmesini istemiyordur.

Sonuçta ikinci yarıya yepyeni bir takımla girdik; ilk yarıdaki takım da ilk maçlarda gayet diriydi ama sonlara doğru gevşedi. Mart'a kadar 7 haftada yeterli puanları toplayamazsa bu takım da aynı sonucu yaşar. Acilen yeteneklerin uyumlu bir hal alması gerekli. Sonuç: İlk yarıda olmayan şey, takım olmamız gerekli.

Yorumlar

türkayADS dedi ki…
Samet gerçek bir forvetle oynadığında daha çok iş yapar..çünkü önünde koşu yapacak adam olmadığı için ara pasları adresi bulmadı..Burhanlı Ertanlı kadroda inşallah çok iş yapacak.

Serkan'a süre verebiliriz biraz ama Muzaffer bu takımda oynayamaz tıpkı Osman'ın oynayamayacağı gibi:) Kadir Keleş iyileşene kadar katlanacaz gibi Muzaffere'e, öyle görünüyor..

Abi Onur'un asıl yeri kanat zaten, bazen de ortada oynuyor. Yokluktan forvet oynadı bugün, o yüzden Onur'u bu maçla değerlendirmemeliyiz bence.

Hedef playoff dediğin gibi..lideri kovalayıp son anda playoffa kalacağımıza, şimdiden playoff hedeflemek daha iyi bence:)
Alpaslan KUŞVURAN dedi ki…
Sonuç kötü mü oldu bence hayır. Bu sonuç çok önceden belliydi aslında. Öte yandan puan hesapları yapmak da hakkımızdı elbette. Bana göre zaten kopacaktık üstten. Erken koptuğumuz iyi oldu. Zaten hedefimiz ilk 5'ti bu sonuçtan sonra iyice netleşti. Dere geçerken at değiştirilmezmiş ama görünen köy de klavuz istemez. Benim adım Sonerdir, elimden gelen budur! Son anda ilk 5'e kalınacak bir sonuç play off'larda ekstra motivasyon sağlar.
demirbey01 dedi ki…
değerli arkadaşlar analizi yapan arkadaşa ktılıyorum ama burada ufak tefek tespitlerde ben yapma gereği hissettim örneğin bu ligin bu lig topçuları ile oynanır olmasını unutmayalım bu bağlamda efecan futbol mantelitesi olarak adam kovalamayan rahat kendini savaştırmayan bir oyuncu gelelim samete kumaşı iyi iyi oyuncu ama sadece topla oynamak yetmiyor artık dünyad futbol savaşan bir oyun oldu bu takımda ne olursa olsun ön libero ali kemal olmalı muzaffer bu lıgde zor oynar geçmişte oynayabilir amaşuanki fizik gücü ve koordinasyonu ile zor osman sakatlıktan çıktı elinden geleni yaptı ama o da koray gibi yakın oynamayı seven oyuncu al gülüm ver gülüm ama artık furbol hızlı ve adam eksiltilerek oynanıyor ertan sakat değilse son 15 dakika değil bence en ac30-35 dakika sahaya sürülebilirdi serkan zaten yapısı ağır olan adam kovalama özelliği olmayan adam adama oynama özelliği olan bir oyuncu bütn bu yaşanılanlar şunu gösterdi siz ankara tayfasının değerli üyeleri grçekten olumlu yazılarınıza saygı duyuyoruz ama kabul edin ki 2.devre yalnış transfer politikası oluşturldu daha başlamdan karmakarışık ilişkiler yumağı oluştu bu takım yepyeni bir hoca ile yola devam etmeli, ve ben gerçekçi olmak grekirse arkadan gelen tokat ve kocaeliden çekiniyorum ve ilk beş risk görünüyor tokata gideceğiz ve sakryaya gideceğiz zor bir 7 hafta birini kybettik dilerim başarılı oluruz ama bu sevgisizlik ve hoşgörsüz teknik ekiple çok zor bu durum saygılarımla
yavuzy dedi ki…
Öncelikle, Erkan'ın soyadını yanlış yazmışım; Erkan Korkmaz olacaktı; özür diliyorum, düzelttim.

demirbey01, transferlerin yanlışlığını "yeni transferler" başlığında tartışmıştık zaten. Bir yanlış yapıldı; artık ondan sonrasına bakıyoruz. Bu takımı hoca kurdu; şimdi ona git demenin bir anlamı kalmadı. Artık Soner Hoca, kurduğu bu kadroyu adam etmenin yollarını arayacak.

Türkay, eğer herhangi bir oyuncu forvet olarak sahaya çıkarılıyorsa, esas yeri ne olursa olsun, o meziyetlere az çok sahip demektir. Sahda forvetsen, biz seni forvet olarak görürüz ve karşıkarşıya o golü atmanı isteriz. Kanat oyuncusu da olsan orada o golü atacaksın.
müslüm dedi ki…
başkan "merak etmeyin şimdi iyi futbol oynayan diğer takımlar zaten parasız kalacak, o zaman görürüz onları" diyerek sahada başedemediği rakiplerini para yoluyla alt etmeyi, marifetmişcesine dile getiriyor.müjdeliyor bize, diğer takımların maddi yetersizliklerini, yaşadıkları zorlukları. yöneticiler, teknik kadro transfer adı altında her türlü rezilliklere imza atıyor. öyle ki, anlaştık dedikleri adamdan nedense 2 gün sonra "indirim" istiyorlar. "özel kesintiler"e gidiyorlar. herkes her şeyi biliyor da aslında, kimsenin işine gelmiyor dile getirmek. ve bu komedi perde perde her dönem oynuyor. ha bu arada da, endüstriyel futbola karşıyız. nasıl oluyorsa artık...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fenerbahçe: 4 - Adana Demirspor: 2

 Yine hakemin hatalı kararlarının damga vurduğu maçta sezonun ilk yenilgisini aldık. Aleyhimize verilen yanlış penaltı, lehimize önce verilip sonra yanlış ofsayt kararı ile verilmeyen penaltı, rakip oyuncuya gösterilmeyen kartlarla birlikte iyi oynadığımız maçtan puan alamadık. Deplasman takımı gibi oynayarak hızlı hücumlarla ilk yarıda farkı ikiye çıkaran rakibe karşı ev sahibi gibi oynadık; iyi top yaptık, ilk dakikalardaki baskıyı iyi kırdık. İlk yarıda bir gol bulabilsek skor farklı olabilirdi. Yine de 3-0'dan sonra oyundan kopmayıp skoru 3-2'ye getirmek başarıydı. Tek kaleye döndürdüğümüz maç son dakikalardaki kırmızı kart ve 4. golle tamamlandı. Fenerbahçe'nin bu sene iyi yaptığı kolay skor bulma işini, zaten aksayan defansımızla durdurmamız kolay olmadı. Ligin en iyi top oynayan takımını izlemek için tribüne koşan Fenerbahçeliler, müthiş bir deplasman tribünü görerek evlerine döndüler; hafta içi maçta taraftarımız gece 1'e kadar tribünde bekletildi. Hafta içi bir

Hajduk Split, Strum Graz...ve Livorno

Adana Futbolu kitabında kısaca bahsetmiştik. Adana Demirspor, taa '50'li yıllarda Adana'da Avrupalı takımları misafir etmiş, kendi de eski kıtaya misafir edilmişti. Hajduk Split, Strum Graz, Beogradski bunlardan bir kaçıydı... Hajduk'un uzun süredir gol yememesiyle ünlü kalecisi Beara, Met Ahmet'in şutuyla avlanmıştı. Yine Uluslararası Demiryolları Futbol Şampiyonası için karma ekipler, Adana seyircisinin önünde boy göstermişti. Demirspor da Yugoslavya, Bulgaristan, Almanya, İran ve Suriye gibi ülkelere maçlar yapmaya gitmiş ve orada Türk Futbolu'nu temsilen bulunmuştu. O yıllarda yabancı ekiplerle oynanan maçların ne kadar nadir olduğunu, ulaşım ve iletişim imkanlarının sınırlılığını hayıtlayacak olursak, ne kadar büyük bir işe imza atıldığı daha net ortaya çıkar. Adanaspor'un 1981'de UEFA Kupası'nda oynadığı son maçtan beri, Adana'ya milli takımlar haricinde ilk kez Avrupalı bir ekip geliyor. İtalya Seria A'dan, gönlümüze yakın, Livorno. İ

Altay: 1 - Adana Demirspor: 3

 Ne bir skorla harika bir deplasman galibiyeti! Alt sıramızdaki rakibe geçit vermemek kadar bir yandan da uzun süredir Altay'a karşı devam eden şansızlığımızın kırılması açısından süper! Yıllardır Süper Lig deyince aklımıza gelen son maç/son yenilgi ile hafızamızda yer eden Altay, 1. lig maceramızda canımızı sıkmaya devam etmişti. Geçen sezon iki maçta da yenilmiştik. Galibiyetin bu açılardan da çeşitli anlamları var. Aslında ilk yarıda kopabilecek maç, ikinci yarının başında yenen golle can sıkıcı bir hale geldi ama arka arkaya bulduğumuz iki golle rahatladık. Yunus yine kilidi açan vuruşla üçüncü golüne ulaşırken, Assambalonga ligte 5'ledi; Akintola da geçe sezonki performansını hatırlatan güzel bir vuruşla ikinci golünü attı.  Takım kolay gol yemezse bir şekilde maç içinde toparlamayı başarıyor. Bir kez daha ilk golü attığımız maçta puan aldık. Alttaki takımların yenilmesiyle beraber ligin orta sıralarına daha güvenle tutunmaya başladık.