Ana içeriğe atla

Efsane...

"Efsane Başkan" Adem Atılgan, Şimşekler Grubu'nu isim vermeden hedef gösterip, Emniyet Müdürlüğü'ne çağrıda bulundu. Tıpkı Yıldırım Demirören'in Çarşı grubunu "bitirme" projesi gibi, "organize ve sistemli" girişimlerin bitirilmesini istedi.

Vay be...

Vefa, bir semt ismiymiş; yıllar içinde bunu öğrettiler zorla ama "vicdan"ın da onun mahallesi olduğunu bilmiyorduk. Böylece Türkiye coğrafyasından ikmale kaldık. Yalan dolan ve ayak oyunlarını bilmediğimiz için zaten "milli tarih" dersinden çoktan atılmıştık. Her yönetimin devrettiği borcu, integral hesaplarıyla bile çözemediğimiz için matematik de hak getire!

Ama öğrendiğimiz birşey var: Aytaç Durak hükümranlığından pay alabilmek için, Demirspor tribünlerine laf atmak, bir zorunluluk.

Tribünü karalamak, bilgileri çarpıtmak, bunun için bütün yerel basını organize etmek...

"Efsane Başkan"ın, Hrant Dink pankartı ile maça çıkmak fikrinden, geldiği noktaya bakın. Aytaç Durak'ın pankartı olmak.

Mesele açık: Tek dertleri, tribünün örgütlü gücünü parçalayıp, istedikleri gibi at oynatabilecekleri bir alan yaratmak. Halbuki bu tribün, Atılgan'a cevap olarak yaptıkları açıklamada olduğu gibi, sadece "başarı gelsin, bunun önünde bizi engel göstermesinler" diye yıllardır gelen her yönetimi destekledi. Belki de en büyük hataları bu oldu. Yanlışa zamanında yanlış diyememek... Tabii ki bunun için tek gerekçe, başarısızlığın fatura edildiği yer olmamaktı.

Ne yazık ki, Şimşekler Grubu, yıllardır inatla zirveye taşıdığı kayayı, Tarsus maçında bütün hızıyla geriye yuvarladı. Sisyphos efsanesi misali: Tanrılar tarafından bir taşı dağın tepesine çıkarmaya mahkumuz. Her seferinde, bir şekilde geriye yuvarlanan bir taşı...

Şimdi Derin Demirspor'un oligarklarının elinde kocaman bir koz var: Tarsus maçında yaşananlar. Her ne kadar bununla ilgili açıklama yapılmış olsa da, sanki bütün başarısızlık nedeni buymuş gibi ısıtılıp duracak bu konu.

Bu durumda "örgütlü bir halkı, hiç bir kuvvet yenemez" sözünü hatırlatmak farz oldu. Tek amaçları, tribünün tek ve bütün yapısını bozup istedikleri ortamı yaratmak olan bu oligarklara, ancak örgütlü kalarak cevap verilebilir. Yapmamız gereken, kitlesel gücü, nasıl daha iyi kullanırız diye kafa yormak. Biz bunda inat ettikçe, otel lobilerine sıkışanların korkuları yaşamaya devam edecek.

Efsaneleri biz yarattık, yarattıklarımıza biz inandık; şimdi kendi yarattıklarımızı bozmanın zamanı.

ve ancak birlikte kalırsak, başarabiliriz; bölünürsek yeniliriz.

(yavuz yıldırım)

Yorumlar

yergökmavi dedi ki…
"Efsane başkan Adem Atılgan" diye söze başlıyorsunuz.Belkide alıntı yaptığınız için..EFSANE olabilmek öyle armut toplar gibi olmuyor.Efsane,verilen hizmetle,kendine ve kendisine duyulan saygıyla olur,mütevaziliktir,olgunluktur,kültürdür,karşılıksız beklenti içine girmeden verilen hizmettir.Birşeyler ve birilerinin çıkarları için değil,klübünün çıkarları için mücadelenin sonunda,HALKIN,TARAFTARIN TAKDİR ÜNVANIDIR.ADANADEMİRSPOR'un durumu,mikro ölçüsüdür bu şehrin ve insanlarının..Ne yazıkki lideri yoktur bu şehrin,insanları,taraftarı arkasından sürükleyecek.Beceriksizlerin kuşattığı bir şehirdir Adana..
Adana'lı ağadır.Hasat zamanı parasını alır,gider orda burda yer.Geriye kalanlarda Ağa'lığa özenenlerdir. Adananın sıcağı uyuşturmuştur değerleri,veremez kimse hizmet..
Adanalılık,Türkiyenin adliye koridorudur,küfürdür,kavgadır..
Demirsporumuzun rengi,Mavi-Lacivert ve beyazdır.Beyazı çıkartıp siyah koymak gerekir.Haketmediği bunca pisliği protesto için.Gelecek nesillere bu siyahı anlatabilmek için...
Adsız dedi ki…
Adem Atılgan'a Efsane Başkan yakıştırmasını yapanlara sormak lazım bunu biraz da ...

Ziya

Bu blogdaki popüler yayınlar

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

Sezon Değerlendirmesi-II

 Oyuncular üzerinden bu sezona bakacak olursak, öncelikle yaz transferlerinde ses getiren Balotelli ve Belhanda ikilisinden başlamak gerekli sanırım.  Balotelli bütün tacizlere, önyargılara ve maç içinde hakemlerin veya rakip oyuncuların kışkırtmalarına rağmen verimli bir sezon geçirdi. Son haftadaki patlamasıyla beraber hem takımı hem ligin en golcü oyuncularından oldu. 18 lig ve 1 kupa golüyle iyi bir performans sergiledi. Golleri dışında da atakları yönlendirmesi, şut tehdidi ve rakip savunmayı yıpratmasıyla iyi bir forvetin yapması gerekenleri büyük oranda yaptı. Ama Malatya maçında olduğu gibi çok pozisyon kaçırdığı maçlarda da canımızı sıktı.  Belhanda ile ilgili duygularımı önceki yazılarda belirtmiştim. En son GS maçındaki yaptıklarıyla iyice gözümüzden düştü. Transfer olduğunda 10 gole ulaşsa yeter diye düşünüyordum; çok uzak kaldı o beklentiden. Onun dışında maç içindeki pas tercihleri, istikrarsızlığı ile bu sezonun en büyük hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Benzer şekilde A

Fenerbahçe: 4 - Adana Demirspor: 2

 Yine hakemin hatalı kararlarının damga vurduğu maçta sezonun ilk yenilgisini aldık. Aleyhimize verilen yanlış penaltı, lehimize önce verilip sonra yanlış ofsayt kararı ile verilmeyen penaltı, rakip oyuncuya gösterilmeyen kartlarla birlikte iyi oynadığımız maçtan puan alamadık. Deplasman takımı gibi oynayarak hızlı hücumlarla ilk yarıda farkı ikiye çıkaran rakibe karşı ev sahibi gibi oynadık; iyi top yaptık, ilk dakikalardaki baskıyı iyi kırdık. İlk yarıda bir gol bulabilsek skor farklı olabilirdi. Yine de 3-0'dan sonra oyundan kopmayıp skoru 3-2'ye getirmek başarıydı. Tek kaleye döndürdüğümüz maç son dakikalardaki kırmızı kart ve 4. golle tamamlandı. Fenerbahçe'nin bu sene iyi yaptığı kolay skor bulma işini, zaten aksayan defansımızla durdurmamız kolay olmadı. Ligin en iyi top oynayan takımını izlemek için tribüne koşan Fenerbahçeliler, müthiş bir deplasman tribünü görerek evlerine döndüler; hafta içi maçta taraftarımız gece 1'e kadar tribünde bekletildi. Hafta içi bir