7 Ocak 2009

Siz kimsiniz ???

Vatan Gazetesi'nden;

"Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Názım Hikmet’in vatandaşlığı ile ilgili kararnamenin ardından, "Yılmaz Güney’in de vatandaşlığı ile ilgili sorunlar varsa düzeltiriz. Başbakan tabuları yıkma, yasakları kaldırma konusunda çok kararlı. Güney’le ilgili durum da buna dahil" dedi."

Siz kimsiniz ?

Vatandaş ne demektir? Yol-daş, yolunu paylaştığın; Arka-daş, arkanı yasladığınsa, Vatan-daş aynı toprağı, aynı kültürü, aynı türküyü, aynı ekmeği paylaştığın değil midir?

Siz kimsiniz ? Benim vatanımda, bana "vatan-daş" olanlara, benim aynı toprağı, aynı kültürü paylaştıklarıma, bunu "hak" görenler misiniz? Verilip alınır bir şey mi zannediyorsunuz vatan-daşlığı? Nüfus cüzdanının yazılı olduğu kağıttan mı ibaret sanıyorsunuz bunu? Bir takım kağıtlara dair geçici yetkililerinizle "aynı toprağın kültürdaşlığı"na dair söz söyleme hakkını nereden buluyorsunuz?

Siz kimsiniz ? Koskoca insanlık tarihinin bilmemkaç yüzbininci kabinesinin bilmem kaçıncı üyesi; bilmemkaç bin hükümdarın bilmem kaçıncı danışmanı; dünyanın bilmemkaç bin başbakanının bilmemkaç bin bakanından, meclisinden, bakanlar kurulundan biri...

Siz kimsiniz ? Ölüp gittiğinizde, ardınızdan yandaş belediye başkanlarınca bir çıkmaz sokağa adınızın verilecek olması dışında kimsiniz? Arkanızda imzaladığınız kanun hükmünde kararnamelerin çürüyeceği arşiv raflarının tozu arasında güç bela okunan isim olmanız dışında kimsiniz? TBMM koridorlarında sıralı, Mc Donalds'ların "ayın elemanı" çetelelerine benzer "geçmişten bugüne milletvekili ve bakanlarımız" fotoğraflarındaki vesikalık duruş dışında kimsiniz?

Leonardo Da Vinci döneminin ülke yöneticilerini hatırlayan var mı? Mozart'ın zamanında "kültür"den ve "turizm"den sorumlu devlet görevlisinin ismi neydi? Michelangelo son heykelini yontarken hangi kanun çıkmıştı ? Nazım Hikmet, Yılmaz Güney yaşarlarken meclis sıralarında kimler oturuyordu ? Var mı hatırlayanınız ?

Siz, kimsiniz? Kimden neyi alıp, kime neyi veriyorsunuz ? İnsanlık tarihinin en güzel çocuklarının yanında sıfatınız nedir ? İnsanlığa ne bırakıyorsunuz, ne bırakabiliyorsunuz ?

Bir tanenizden tek bir kül bile kalmayacak ama Nazım da, Yılmaz da hep benim vatanımda yaşayacak...

Yılmaz Güney'in Adanasının, o şehrin asi çocuklarının ve onların soylu kavgalarının bir sözü var, pankartlarına kazıdığı...Hatırlatayım size:

"bazıları asla YILMAZ..."

3 yorum:

Fırat Ateş dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından kaldırıldı.
vertumnus dedi ki...

Sevgili Fırat, hislerini anlıyorum ancak tahmin edeceğin sebeplerden iznine sığınarak yorumu kaldırıyorum.

Anonim dedi ki...

malum sınav dönemi blogu hergün takip edemiyorum.Fırat Abi'nin de yorumunu okumak isterdim.

Cem