Ana içeriğe atla

Akhisar Akhisar Akhisar...

Akhisar da neresi diye soranlar olacaktır. Efendim Aksihar, Manisa ilimize bağlı bir ilçemizdir. 2000 sayımına göre nüfusu 152582 kişidir. Turgutlu ve Salihli ile birlikte Manisanın en büyük üç ilçesinden birisidir.

Akhisar ile ilgili bir post atmamın üç sebebi var. Aslında Akhisarın ilgimi çeken ve bende anlamı olan üç özelliğidir bunlar.

Birinci olarak sevgili eşim. Hayat arkadaşımın bir tarafı Akhisarlı ve uzun yıllar orada yaşamış. Böylece Egeli tarafı güçlenmiş. İyi ki de öyle olmuş. Hayatıma mutluluğu, huzuru ve zeytin yağını sokan kadın. Çok teşekkürler.

Diğer bir sebep ise Akhisar köfte. Kendine has lezzetiyle benzersiz ve gösterişten uzak, basit gibi görünmesine rağmen tutturması zor kıvamıyla gerçekten denenmesi gereken bir tat. Biraz reklama kaçacak ama Köfteci Ramiz'i anmadan geçemeyeceğim. En son şubelerini Ankara - Antares alışveriş merkezine açtılar ve bu lezzeti ayağımıza kadar getirdiler. Geçtiğimiz cuma günü yerinde inceledik , salata barını da dikkate değer bulduk. Buradan aşçısından servis ekibine teşekkürlerimi sunarım.


Son olarak, blogumuzun ruhuna daha uygun olan sebebim : Akhisar Belediye Spor. Bu sene 3. Lig 3. Gruptan 2. Lige yükselmeye hak kazandılar. Direk yükselmek için ilk üçe girmeleri gerekiyordu. Onlar da liderin bir puan gerisinde, ikinci olarak bu başarıyı gerçekleştirdiler. Artık Demirsporumuz ile aynı kategorideler. Kuruldukları 1970 senesinden bu yana en büyük başarıları da bu sene gelmiş oldu. Geçtiğimiz sezonlarda 3. Ligde kalıcı oldular ve artık statünün değişeceği bu sezonda bir üst lige çıkarak Akhisar'ı daha üst bir ligde temsil edebilme şansını buldular. Gruplarında Balıkesir, Muğla, Isparta, Kütahya, Aydın gibi il takımlarının yanı sıra Konya Şeker Spor gibi mali destek bulunan takımların arasından sıyrılarak büyük bir başarı elde ettiler.


Yeşil siyahlı takımın taraftar gruplarının ismi "Akigolar". Logodaki kanatlar Akhisarın en önemli tarım ürünlerinden olan tütünden esinlenerek oluşturulmuş. Yerel bir takımı sahiplenmek zaten zorken, bir ilçe takımına sevdalanmak işleri daha da zorlaştırıyor. Dışardan tek gözlemlediğim Göztepe ile olan atışmalar. Düşman edinmenin dost edinmekten kat kat kolay olduğu bir sistemde, isimlerini yalnızca şampiyonluk ve başarılarla duyurmalarını dilerim. Kim bilir, belki seneye Akhisar deplasmanı yapar, 3 puan ve Akhisar köfte avına çıkarız.

Yorumlar

Adsız dedi ki…
"demirgibiyiz" blogunda büyüdüğüm yerin takımının, akhisarsporun adını görmekten ne kadar hoşnut olduğumu, bir yere "memleket"im diyebilmenin güzelliğini tadanların ve "gurbet"in ne anlama geldiğini yaşayarak öğrenenlerin (GURBETTE DEMİR GİBİ OLANLARIN) tahmin edeceğine eminim.

güzel yazısı ve ince fikirliliği için mustava beye teşekkür etmeyi borç bilirim...

nazife (nam-ı diğer: nazive:))

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ben Bunu Hak Ettim...

Bugüne kadar yazdığım en zor yazılardan biri bu.  Yanımda küçücük iki çocuk vardı maçta, sevdim onları öptüm. Hatta babası yorulmuştu da aldım onu omzuma maçı bir süre birlikte izledik. O esnada çocuğun nasıl heyecanlandığını gördüm. Bacakları kasılıyordu, boynumun sıkıştığını hissettim. Sonra bağırdı ve akabinde ellerini vücudunu titreme alacak kadar sıktı. Bu çocuk sanırım 4,5-5 yaşlarındaydı. Tam benim kızımın yaşlarında. İşte o anda aslında anlamalıydım hak ettiğimi bu belayı. Çünkü ben de çocuklarımı bu acıya götürüyorum. Onlar acıya doğru yürürken, ben her Demirspor deyişlerinde mutlu oluyorum. Her mavi-lacivert deyişlerinde mutlu oluyorum. Onlar da bana başarı videosu gönderiyorlar.   Ben böyle bir babayım işte. Çocuklarının bu tür videolarına bakıp, duygulanan mutlu olan bir babayım. Onlara mavili, armalı kıyafetler alıp ellerimle uçuruma götüren bir babayım. Tabi ki Allah belamı verecek.  Kendi isteğim dışında görev yerim değiştirildi. Ailem paramparça oldu. Ta

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 4 - Beşiktaş: 2

 Adana Demirspor varsa umut vardır. 3. kalecisi, yedek oyuncusu, sahası, tribünü fark etmez; Demirsporlu devam eder! Bugün 4-0'a getirdiğimiz maçtan iki farklı galip ayrıldık. İç sahadaki kayıpsız gidişat devam etti. 3. haftanın erteleme maçında, öncesinde hafta sonunun kaleci ve kırmız kart krizlerinin damga vurduğu, maç içinde ilk golü atan Belhanda'nın da fenalaşıp oyuna devam edemediği, 2008'li yedek kaleci, 2005'li yedek oyuncularla kadroyu tamamladığımız günde yine skor üretmeyi bildik; yediğimizden fazlasını attık. İşte kazanmanın yolu bu! Belhanda, Niang, Emre Akbaba ve Yusuf Erdoğan'la fileleri sarstık. Niang'ın dördüncü, Yusuf Erdoğan'ın üçüncü golleri oldu. Bu lige damga vuracağımızı biliyorduk; öyle olmaya devam ediyor.