Ana içeriğe atla

Gayret Et Güzelim... Şu Kupayı Al...


Gayret ediyoruz, çabalıyoruz; hüsranlar, hezimetler, sıkıntılar, dayaklar, coplar, biber gazları, arkadaşlarla edilen kavgalar, ailelerle restleşmeler, bağırışlar, çağırışlar, ağlamalar, yıkılan-kırılan-parçalanan umutlar, suya düşen hayaller, bozulan planlar, acı acı acı oğlu acı...

Sadece taraftar değiliz, bir tarafız başlı başına, hepimiz her birimiz bir başka yüzüyüz Demirspor'un. Hepimiz Demirsporuz. En kırılganından en asisine, en kadınından en erkeğine, eninden enine ve şehirler dolusu el ele Demirsporuz.

Bu seneye dair son deplasman, son maç, sonun sonu, filmin "fin"i. Başka istiklal marşı yazdırmasın demişti ya şair, yazmayayım artık başka ekstra play off yazısı, ki adında tek Türkçe kelime yok. Bir devir bitsin, bu ceza bitsin, bu şehir akıllansın, fikirlensin, taşın altına elini soksun, kaldırsın kendi kadar olan o taşı, kafalarına fırlatsın baronların, padişahların, bilumum derebeyin, belediye ye ye deyip aksırıncaya tıksırıncaya kadar yiyenlerin.

Biz gayret ettik, futbolcular da etti. Şimdi son bir gayret daha, son bir çaba, hem rakip ile hem kendileri ile mücadele edecekler.

Gayret et güzelim Demirspor. Gayret et güzelim forma. Gayret et güzelim. Gayret et gülelim artık...

Bu senenin son deplasmanı, demek ki son deplasman şarkısı. Düş Sokağı Sakinleri, Yaşadıkça albümünden...

GAYRET ET GÜZELİM

Gitmem gerek bu şehirden
Bir rüya oldun sevdamın gergefinde
Neden çocuklar beni gösteriyor
Yağmur yağsa güneşin yerine

Ha gayret güzelim gayret
Biter elbet bu yağmur sabret

Sensizlikten olsa gerek
Çekilmez oldu buralar
Hep benle beraber bulamadıklarım
Bak cesaretim yok artık
Geç oldu yorgunum
Yine deli oldum sayende
Saçında rüzgar

Ha gayret güzelim gayret
Biter elbet bu yağmur sabret

Ayrılıktan olsa gerek
Gecikiyor sabahlar
Hep benle beraber unuttuklarım
Dönmüyor epeydir başım
Denizler yalan
Sevmek ateş olurmuş derler
Yanmak yalan

Şimdi öyle uzak ki geldiğim yollar
Yanlış bir öyküdeyim beni yeniden yaz
Bir çocuktum sevmiştim
Avuçlarımda aynalar
Gayret et güzelim elini uzat

Ha gayret güzelim gayret
Biter elbet bu yağmur sabretİlk resim işgal altındaki ülkelerinde sokağa çıkma yasağını delen güzel yüzlü Iraklı çocuklar. İkincisi de yurdumun güzel yüzlü çocukları, okul meçhul, bakışlar hep meraklı, hep temiz. Büyüdükçe ne oluyor bize?

Yorumlar

vertumnus dedi ki…
İlk paragrafa ekim var;

...girilemeyen sınavlar, uzayan okullar, azar işitilen iş yerleri...
Adsız dedi ki…
Şarkı tam uymuş.

"Yanlış bir öyküdeyim beni yeniden yaz" kısmı ise zaten başlı başına bir paragraf sebebi. Her yönden.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Beşiktaş: 3 - Adana Demirspor: 3

 Demirspor bu; her an her şey mümkün. Oyuncular değişse de hem dibe vurup hem son saniyeye kadar heyecan yaşatmak geleneği değişmiyor.  İstanbul'da İnönü'de 3-0'dan maç çevirmek büyük iş. Takımın gerçek gücünü gösterdiği, belki de sezona merhaba dediğimiz maç oldu... Balotelli beklediğimiz patlamayı yaptı; İstanbul' da olması tesadüf değil. İlk yarıda acemice hatalar, Sinan ve Ferhat'ın dağılması, rakibin dalga dalga gelişini durduramamak can sıktı. Aslında kötü değildik ama rakip çok iyi başladı. İkinci yarı başında 3. Golü de yiyince moraller bozuldu. Ama işte Demirspor bu! Yaptı yapacağını... Rakibin oyuncu değişikliklerini lehimize çevirdik. 60. Dakikadan sonra Vargas ve Balotelli'nin şutları son dakikaya kadar umudu taşıdı. Assombalonga'nın dokunuşuyla 1 puana uzandık. Tebrikler, teşekkürler takım; devamı gelsin... 

Hajduk Split, Strum Graz...ve Livorno

Adana Futbolu kitabında kısaca bahsetmiştik. Adana Demirspor, taa '50'li yıllarda Adana'da Avrupalı takımları misafir etmiş, kendi de eski kıtaya misafir edilmişti. Hajduk Split, Strum Graz, Beogradski bunlardan bir kaçıydı... Hajduk'un uzun süredir gol yememesiyle ünlü kalecisi Beara, Met Ahmet'in şutuyla avlanmıştı. Yine Uluslararası Demiryolları Futbol Şampiyonası için karma ekipler, Adana seyircisinin önünde boy göstermişti. Demirspor da Yugoslavya, Bulgaristan, Almanya, İran ve Suriye gibi ülkelere maçlar yapmaya gitmiş ve orada Türk Futbolu'nu temsilen bulunmuştu. O yıllarda yabancı ekiplerle oynanan maçların ne kadar nadir olduğunu, ulaşım ve iletişim imkanlarının sınırlılığını hayıtlayacak olursak, ne kadar büyük bir işe imza atıldığı daha net ortaya çıkar. Adanaspor'un 1981'de UEFA Kupası'nda oynadığı son maçtan beri, Adana'ya milli takımlar haricinde ilk kez Avrupalı bir ekip geliyor. İtalya Seria A'dan, gönlümüze yakın, Livorno. İ

Karagümrük: 4 - Adana Demirspor: 0

 Kötü başladığımız lige daha da kötüye giderek devam ediyoruz. Çok net bir yenilgiyle gerçeğin tokatını yedik: Sorun Samet Aybaba'da değildi.  Balotelli'yi kontrol altında tutsun diye gelen İtalyan hoca, 15 günde takımı daha iyi hale getirmek yerine tamamen dağıtmış. Çok kötü bir oyunla farklı bir yenilgi aldık ve umarım bu alınan yanlış kararların geri dönüşü için bir dönüm noktası olur. Bir kişinin keyfiyle takım yönetilmez!