Ana içeriğe atla

iki gerçeklik ve taraftarın gücü

Blog'un ruhu olayları daha ivedi vermekle ilgilidir ama ben ancak oturabiliyorum bilgisayar başına.

Pazar günü yaşananlara dair iki gerçeklik var: Biri hukuki; diğer fiili. Hukuki olan, rakip takım taraftarına yüzde 5'lik yer ayırma durumu. Yani bize o stadda ayrılan yer, 250-300 kişi civarında... Fiili olan da memleketin öbür ucundaki maçlara 7-8 otobüs giden Demirspor taraftarının 30 km mesafedeki deplasmana 300 kişi gitmeyeceğidir.

TİY-Adana Demirspor maçında yaşanan ve sonucunda taraftara fatura edilen olayların baş rolünde,Tarsus yönetiminin işbilmeziliği ve daha fazlası polisin olayları bastırmadaki yetersizliği-kitle psiklojisinden uzaklığı-daha net söylemek gerekirse hiç birşey olamayanın, çocuk yaşta polis olması bulunuyor.

Tüm bir hafta içi maç biletlerine ve kapasiteye dair net bir açıklama gelmedi; 6 gün boyunca her iki tarafın yöneticileri de konuya açıklık getirmedi. Oysa ki yönetimler bir araya gelip basına duyuru yapılsaydı ve bu işin bir olurunu bulsalardı bu manzaralar yaşanmayacaktı.Eğer duyuru yapılsaydı, gelecek kişi sayısını Şimşekler Grubu kontrol edebilirdi, ya da Demirspor yönetimi kendi taraftarına çağrı yapabilirdi. Ancak doğal olarak, futbolu seven, takımına herşeyi üstünde bağlılık gösterdiğini bundan önce defalarca sergilemiş Demirspor taraftarı, gerekirse Tarsus tribünlerine geçip, bu maçı seyretmek istedi.

TİY yönetimi, aşırı sayıda taraftarın getirildiğini söylüyor. Demirspor taraftarı "getirilmez" kendi gelir; takımını nerede olursa olsun yalnız bırakmaz.

Ben stada yaklaşık iki saat öncesinde gittim; daha Adana'dan grup gelmemişti ve stad çevresinde 200'e yakın Demirsporlu vardı; her biri kendi imkanları ile gelen; yani Adana'dan "getirilmeyen"...Grup geldiğinde, sadece biletli olanların içeri alacağı duyruldu ve ondan sonra pazarlıklar başladı; o an, tahminim yaklaşık 1500 Demirsporlu vardı ki ben içeri girdiğimde gelmeye devam ediyordu Mavililier...

Burada açık bir hak ihlali yapıldı ve Adanalıların Tarsusluların içinde maç seyredemeyeceği, kimlik kontrolü yapılacağı duyuruldu. Bu da yeni bir taktik: Babasının dedesinin kütüğü nedeniyle maç izleyememek. Bu konuda dava açılsa kesin kazanılır diye düşünüyorum. Kütüğüm nedeniyle maç izleyememek açıkça ayrımcılık.

Bir şekilde ikiye bir de olsa içeri girildi ancak Demirspor taraftarı, dışarıdaki yoldaşlarını içeri sokmadan bu maçı başlatmamaya kararlıydı, ısrarlı tezahüratlar, Tarsus yönetime çağrılar işe yaramadı önce dışarıda fırtına koptu sonra içeride.Tarsus polisi üstü kapalı bu ortamda ve bu sıkışık kitleye biber gazı sıktı... İçeriye girenler daha çok sıkışarak dışarıdakilere yer açtı ancak sözler tutulmadı ve bir çok kişi dışarıda kaldı. Aslında yapılması gereken, bir kısım taraftarın Tarsusluların içine alınmasıydı-ki gerek yöre olarak gerekse futbol kulübü olarak arada bir husumet,tatsızlık yoktu öncesinde-geçen yıl da böyle olmuştu... Hatta bizim karşımızda yer alan diğer kale arkasında Tarsuslularla karışık oturan Demirsporluluar vardı...

Ya da grubun yan tarafında, "güvenlik" nedeniyle boş bırakılan kısım açılabilirdi. Böylece hem Demirspor taraftarının güvenliği hem de maçın güvenliği tehlikeye atılmazdı. Ancak yapılmadı.

Biber gazını yiyen Demirsporlular o can havliyle kaçacak ve nefes alack yer olmadığı için, kendini sahaya attı.Tarsus yönetimi o kadar hınç doluydu ki çevredeki apartmanların damlarına çıkan Demirsporluları bile aşağı indirdi.

Olay böylece, Demirspor taraftarının azgınlığına ve taşkınlığına fatura edilebilir hale geldi. Evet, arkadaşları dışarıda cop yerken sessizce çekirdeklerini çintip, top bizim takımın ayağına gelince alkışlayıp karşı tarafa geçince ıslıklamalıydı!!

İşin özü, fiili gerçeklikle hukukiki gerçeklik bir yerlerde örtüşmeli. Futbol ve özellikle Akdeniz kıyılarında futbol soğuk kurallarla çevrelenemez. Biz sizin istediğiniz tipte taraftar olmayacağız!

Küçük olsun benim olsun mantığı ile yönettiğiniz kulüplerin asıl sahibi taraftarlardır ve taraftarı olmayan kulüpler bu gerçeği anlayamaz.

Tribündeki kitle bir güç olarak orada durmaktadır ve harekete geçtiğinde önünde ne siz kodaman yöneticiler ne de polis durabilir, duramadı da. Olaylar yatıştıktan sonra ısrarla devam eden tezahüratlar sonucunda önümüzdeki polis ekibi gitti; yerine jandarma geldi.

Evet, olaylar çıktı, evet ceza alacağız. Ama kusura bakmayın, yumurtaları kırmadan menemen yapamazsınız! Taraftarın gücünü hesaba katmak zorundasınız!

Yorumlar

mustava dedi ki…
Daha bir hırslıyız şimdi! Ama bizi çekmek istediğiniz çukurun da farkındayız. Sezon sonunda görüşürüz ağalar-paşalar-başkanlar...
vertumnus dedi ki…
hepinize cümleten geçmiş olsun kaptan. bu ülkenin, tribün kültürünü oturma tarihinin karanlık çağlarını yaşamak bize düştü maalesef. torunlarımız "yok artık, dedem de abartıyor, copmuş, biber gazıymış, 90 dakika küfürmüş...bunadı bu" diyecekler...umarım, diyecekler.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

Sezon Değerlendirmesi-II

 Oyuncular üzerinden bu sezona bakacak olursak, öncelikle yaz transferlerinde ses getiren Balotelli ve Belhanda ikilisinden başlamak gerekli sanırım.  Balotelli bütün tacizlere, önyargılara ve maç içinde hakemlerin veya rakip oyuncuların kışkırtmalarına rağmen verimli bir sezon geçirdi. Son haftadaki patlamasıyla beraber hem takımı hem ligin en golcü oyuncularından oldu. 18 lig ve 1 kupa golüyle iyi bir performans sergiledi. Golleri dışında da atakları yönlendirmesi, şut tehdidi ve rakip savunmayı yıpratmasıyla iyi bir forvetin yapması gerekenleri büyük oranda yaptı. Ama Malatya maçında olduğu gibi çok pozisyon kaçırdığı maçlarda da canımızı sıktı.  Belhanda ile ilgili duygularımı önceki yazılarda belirtmiştim. En son GS maçındaki yaptıklarıyla iyice gözümüzden düştü. Transfer olduğunda 10 gole ulaşsa yeter diye düşünüyordum; çok uzak kaldı o beklentiden. Onun dışında maç içindeki pas tercihleri, istikrarsızlığı ile bu sezonun en büyük hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Benzer şekilde A

Fenerbahçe: 4 - Adana Demirspor: 2

 Yine hakemin hatalı kararlarının damga vurduğu maçta sezonun ilk yenilgisini aldık. Aleyhimize verilen yanlış penaltı, lehimize önce verilip sonra yanlış ofsayt kararı ile verilmeyen penaltı, rakip oyuncuya gösterilmeyen kartlarla birlikte iyi oynadığımız maçtan puan alamadık. Deplasman takımı gibi oynayarak hızlı hücumlarla ilk yarıda farkı ikiye çıkaran rakibe karşı ev sahibi gibi oynadık; iyi top yaptık, ilk dakikalardaki baskıyı iyi kırdık. İlk yarıda bir gol bulabilsek skor farklı olabilirdi. Yine de 3-0'dan sonra oyundan kopmayıp skoru 3-2'ye getirmek başarıydı. Tek kaleye döndürdüğümüz maç son dakikalardaki kırmızı kart ve 4. golle tamamlandı. Fenerbahçe'nin bu sene iyi yaptığı kolay skor bulma işini, zaten aksayan defansımızla durdurmamız kolay olmadı. Ligin en iyi top oynayan takımını izlemek için tribüne koşan Fenerbahçeliler, müthiş bir deplasman tribünü görerek evlerine döndüler; hafta içi maçta taraftarımız gece 1'e kadar tribünde bekletildi. Hafta içi bir