Ana içeriğe atla

Ara Değerlendirme

 Son maçta Trabzonspor'u 1-0 yenip onların da hocasını gönderdikten sonra, milli araya girdik. Önce Beşiktaş sonra Trabzonspor'da teknik adam değişikliğine neden olduk. Sonrasında da hoca gönderdiğimiz Montella'nın Milli Takım'daki ilk maçında Hırvatistan deplasmanındaki galibiyeti geldi. Ne güzel hocamızsın sen Montella! Dokunduğun her şeyi güzelleştiriyorsun Demirspor!

Montella'nın kadro adaleti ve teknik disiplininin değişken kadrolarla mücadele eden Milli Takım için uygun olabileceğini daha önce yazmıştım. İçerideki kliklere direnebildiği ölçüde hocamız başarılı olacaktır.

Demirspor'un değiştirici gücü, birilerinin Süper Liglerini de renklendirdi. Ligin rengi kategorisinin dışına çıkıp, kendi rengimizi vereceğimiz zaman da gelecektir eminim. Ama takım Montella sonrasında Kluivert'la da aynı disiplinle işliyor. Kluivert'ın futbol aklına güvendiğimi söylemiştim. Şimdilik beni yanıltmadı hocamız; Beşiktaş'ı sürklase eden kadro Trabzon karşısında da ayaktaydı.

Geçen 7 maçta 18 gol attık 9 gol yedik. Toplamda Süper Lig maceramızda 186 galibiyet ve 668 gole ulaştık. Semih yüzler kulübünde ilerlemeye devam ediyor. Şu anda faal futbolcular içinde en çok forma giyen oyuncumuz durumunda.

Bu sezon kadroda Yusuf Sarı ile başlayan parlama Yusuf Erdoğan ile devam etti. Kırmızılar, sakatlıklar, formsuzluklar  bir takımı tamamen oyundan düşürmüyorsa orada işler iyi gidiyor demektir. Bu biraz kadro genişliği, kalitesi ve çokça da bir hafta onlarla vakit geçirip kimin ne yapabileceğini iyi sezen teknik ekiple ilgili. Kısacası kadro-kulübe dengesi önemli.

İşin diğer kanadı taraftar-yönetim dengesinde de çeşitli sallantılar yaşansa da ligin ilk düzlüğünde yine büyük bir sorun yaşanmadı. Temel konu, bilet fiyatları ve stadın dolmaması... Buna bağlı olarak tribün perfomansı.

Her şeyden önce 30 küsur binlik stadın Adana'ya fazla olduğunu düşünüyorum. 5 Ocak'ın gücü, tek vücut maratonu ve kemikleşmiş kale arkasından geliyordu. Sayıca fazla olmaktan değil. Oradaki 8- 10 binin etkisi 20 binlere çıkıyordu. Burada tam tersi oldu. 10-15 binlik stadın yerine taş çatlasın 20-25 binlik yeni bir stat 5 Ocak etkisini yukarı doğru artırırdı. Ama şimdi bölünmüş blokların yanı sıra iyice büyümüş statta tribün kontrolünü sağlamak oldukça zor. 

Bilet fiyatı asıl sorun. Malum ekonomik krizde, iki hafta üst üste maça gitmek çok zor. Kentteki herkesin aynı oranda Demirsporluluk göstermesi beklenemez. Taraftarın maç seçmesi kısmen normal. Ama kemik kitlenin orada olması önemli. Onların içinde de kombine alacak, her hafta maça gelecek gücü olmayanlar, işi izin vermeyenler, zaman bulamayanlar illa ki olacaktır. Bu kadar büyütmemek lazım.

Tribün performansı, değişen nesiller ve stadın yapısı itibariyle düşüyor. Ama öte yandan koreografilerle hala bir tavrı ayakta tuttuğumuzu görüyoruz. Ağustos ve eylül ayları Avrupa maçları, tribün şovlarına sahne oldu. Emeği geçenlerin tekrar ellerine sağlık.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

İsviçre, Demirsporludur !

Şefik Abi'den beklediğim fotoğraflar flickr'ına düştü. Bizimkiler, Cenevre'de kamp kurmuş durumdalar. İlk maçın içinden ve dışından görüntüler harika. Adana Demirspor, her yerde! Elinize, ayağınıza sağlık hepinizin. Harikasınız! İsviçre, Demirsporludur! O kadar!