Ana içeriğe atla

Ara Değerlendirme

 Son maçta Trabzonspor'u 1-0 yenip onların da hocasını gönderdikten sonra, milli araya girdik. Önce Beşiktaş sonra Trabzonspor'da teknik adam değişikliğine neden olduk. Sonrasında da hoca gönderdiğimiz Montella'nın Milli Takım'daki ilk maçında Hırvatistan deplasmanındaki galibiyeti geldi. Ne güzel hocamızsın sen Montella! Dokunduğun her şeyi güzelleştiriyorsun Demirspor!

Montella'nın kadro adaleti ve teknik disiplininin değişken kadrolarla mücadele eden Milli Takım için uygun olabileceğini daha önce yazmıştım. İçerideki kliklere direnebildiği ölçüde hocamız başarılı olacaktır.

Demirspor'un değiştirici gücü, birilerinin Süper Liglerini de renklendirdi. Ligin rengi kategorisinin dışına çıkıp, kendi rengimizi vereceğimiz zaman da gelecektir eminim. Ama takım Montella sonrasında Kluivert'la da aynı disiplinle işliyor. Kluivert'ın futbol aklına güvendiğimi söylemiştim. Şimdilik beni yanıltmadı hocamız; Beşiktaş'ı sürklase eden kadro Trabzon karşısında da ayaktaydı.

Geçen 7 maçta 18 gol attık 9 gol yedik. Toplamda Süper Lig maceramızda 186 galibiyet ve 668 gole ulaştık. Semih yüzler kulübünde ilerlemeye devam ediyor. Şu anda faal futbolcular içinde en çok forma giyen oyuncumuz durumunda.

Bu sezon kadroda Yusuf Sarı ile başlayan parlama Yusuf Erdoğan ile devam etti. Kırmızılar, sakatlıklar, formsuzluklar  bir takımı tamamen oyundan düşürmüyorsa orada işler iyi gidiyor demektir. Bu biraz kadro genişliği, kalitesi ve çokça da bir hafta onlarla vakit geçirip kimin ne yapabileceğini iyi sezen teknik ekiple ilgili. Kısacası kadro-kulübe dengesi önemli.

İşin diğer kanadı taraftar-yönetim dengesinde de çeşitli sallantılar yaşansa da ligin ilk düzlüğünde yine büyük bir sorun yaşanmadı. Temel konu, bilet fiyatları ve stadın dolmaması... Buna bağlı olarak tribün perfomansı.

Her şeyden önce 30 küsur binlik stadın Adana'ya fazla olduğunu düşünüyorum. 5 Ocak'ın gücü, tek vücut maratonu ve kemikleşmiş kale arkasından geliyordu. Sayıca fazla olmaktan değil. Oradaki 8- 10 binin etkisi 20 binlere çıkıyordu. Burada tam tersi oldu. 10-15 binlik stadın yerine taş çatlasın 20-25 binlik yeni bir stat 5 Ocak etkisini yukarı doğru artırırdı. Ama şimdi bölünmüş blokların yanı sıra iyice büyümüş statta tribün kontrolünü sağlamak oldukça zor. 

Bilet fiyatı asıl sorun. Malum ekonomik krizde, iki hafta üst üste maça gitmek çok zor. Kentteki herkesin aynı oranda Demirsporluluk göstermesi beklenemez. Taraftarın maç seçmesi kısmen normal. Ama kemik kitlenin orada olması önemli. Onların içinde de kombine alacak, her hafta maça gelecek gücü olmayanlar, işi izin vermeyenler, zaman bulamayanlar illa ki olacaktır. Bu kadar büyütmemek lazım.

Tribün performansı, değişen nesiller ve stadın yapısı itibariyle düşüyor. Ama öte yandan koreografilerle hala bir tavrı ayakta tuttuğumuzu görüyoruz. Ağustos ve eylül ayları Avrupa maçları, tribün şovlarına sahne oldu. Emeği geçenlerin tekrar ellerine sağlık.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ben Bunu Hak Ettim...

Bugüne kadar yazdığım en zor yazılardan biri bu.  Yanımda küçücük iki çocuk vardı maçta, sevdim onları öptüm. Hatta babası yorulmuştu da aldım onu omzuma maçı bir süre birlikte izledik. O esnada çocuğun nasıl heyecanlandığını gördüm. Bacakları kasılıyordu, boynumun sıkıştığını hissettim. Sonra bağırdı ve akabinde ellerini vücudunu titreme alacak kadar sıktı. Bu çocuk sanırım 4,5-5 yaşlarındaydı. Tam benim kızımın yaşlarında. İşte o anda aslında anlamalıydım hak ettiğimi bu belayı. Çünkü ben de çocuklarımı bu acıya götürüyorum. Onlar acıya doğru yürürken, ben her Demirspor deyişlerinde mutlu oluyorum. Her mavi-lacivert deyişlerinde mutlu oluyorum. Onlar da bana başarı videosu gönderiyorlar.   Ben böyle bir babayım işte. Çocuklarının bu tür videolarına bakıp, duygulanan mutlu olan bir babayım. Onlara mavili, armalı kıyafetler alıp ellerimle uçuruma götüren bir babayım. Tabi ki Allah belamı verecek.  Kendi isteğim dışında görev yerim değiştirildi. Ailem paramparça oldu. Ta

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 4 - Beşiktaş: 2

 Adana Demirspor varsa umut vardır. 3. kalecisi, yedek oyuncusu, sahası, tribünü fark etmez; Demirsporlu devam eder! Bugün 4-0'a getirdiğimiz maçtan iki farklı galip ayrıldık. İç sahadaki kayıpsız gidişat devam etti. 3. haftanın erteleme maçında, öncesinde hafta sonunun kaleci ve kırmız kart krizlerinin damga vurduğu, maç içinde ilk golü atan Belhanda'nın da fenalaşıp oyuna devam edemediği, 2008'li yedek kaleci, 2005'li yedek oyuncularla kadroyu tamamladığımız günde yine skor üretmeyi bildik; yediğimizden fazlasını attık. İşte kazanmanın yolu bu! Belhanda, Niang, Emre Akbaba ve Yusuf Erdoğan'la fileleri sarstık. Niang'ın dördüncü, Yusuf Erdoğan'ın üçüncü golleri oldu. Bu lige damga vuracağımızı biliyorduk; öyle olmaya devam ediyor.