Ana içeriğe atla

Yeni Teknik Direktör Patrick Kluivert

 Yeni hocamız Kluivert oldu. Bizim gençliğimizin efsane forveti, gollerini çokça izlediğimiz 1976 doğumlu oyuncunun ilk teknik direktörlük deneyimi olacak. Daha önce kulüp takımı düzeyinde teknik direktör olarak çalışmayan Kluivert'in kendini gösterebileceği ilk takım olacağız. Ayrıca hem üstü üste iki yabancı teknik direktör görmemiz hem de ilk Hollandalı hocamız olması açısından tarihi nitelikleri var bu konunun. Tahminimce, daha önce alt kademelerde ve sportif direktör olarak çalıştığı önemli Avrupa takımlarındaki bağlantıları, futbolcu havuzu açısından tercih edildi. Bu imkanlarını bizim için ne derecede seferber edebilirse başlangıç açısından iyi olacak. Tabii ki lig uzun bir maraton, Avrupa deneyimiyle birleşen bu maratonu ilk kez yaşayacağız ve neler olacağını tahmin etmek çok mümkün değil.

Montella'nın gelişi ve gidişi de böyle oldu. Kötü sezon başlangıcının ardından Samet hocanın ani ayrılışı ve yine futbolcu olarak bildiğimiz ama teknik direktörlük deneyimine dair çok da bilgimizin olmadığı Montella'nın gelişi şüpheyle karşılanmıştı. Hoca herkesin belirttiği gibi beklenenin üstünde bir performans gösterdi. Bence en önemli başarısı, kolay dağılabilecek bir oyuncu grubunu bir arada tutmayı başarmasıydı. Teknik ve taktik işler daha sonra gelir. Takım olmayı başarabilmek adına havayı yaratabilmek, şimdi Kluivert için de ilk beklentimiz.

Bir kaç yazı önce Montella kalacak gibi görünüyor derken, Başkan'ın televizyonda bir canlı yayında yaptığı açıklamayla hocayla yolların ayrıldığını öğrendik. Daha önce sezon içinde hoca ile Başkan arasında futbolcu tercihleri konusunda anlaşmazlık olduğunu duyuyorduk ancak sezon sonuna doğru artan bir performans gelmesi hocanın gidişini erteledi diyebiliriz. Lig sonunda da gideceğine dair net bir ifade duymamıştık. Ama haberler aniden geldi. Fenerbahçe ile adı anılan Montella şu anda boşta görünüyor. 

İki sene içinde önemli başarılar elde eden Montella'nın yeni bir deneyim yaşamak istemesi anlaşılabilir. Aynı şey Kluivert için de söylenebilir. Onun da hem bizim için hem kendi adına yeni bir hava yaratmasını bekliyoruz. Ancak açıkçası 27 Temmuz'daki ilk Cluj maçı öncesi şapkadan tavşan çıkarmak için çok süresi yok. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

Sezon Değerlendirmesi-II

 Oyuncular üzerinden bu sezona bakacak olursak, öncelikle yaz transferlerinde ses getiren Balotelli ve Belhanda ikilisinden başlamak gerekli sanırım.  Balotelli bütün tacizlere, önyargılara ve maç içinde hakemlerin veya rakip oyuncuların kışkırtmalarına rağmen verimli bir sezon geçirdi. Son haftadaki patlamasıyla beraber hem takımı hem ligin en golcü oyuncularından oldu. 18 lig ve 1 kupa golüyle iyi bir performans sergiledi. Golleri dışında da atakları yönlendirmesi, şut tehdidi ve rakip savunmayı yıpratmasıyla iyi bir forvetin yapması gerekenleri büyük oranda yaptı. Ama Malatya maçında olduğu gibi çok pozisyon kaçırdığı maçlarda da canımızı sıktı.  Belhanda ile ilgili duygularımı önceki yazılarda belirtmiştim. En son GS maçındaki yaptıklarıyla iyice gözümüzden düştü. Transfer olduğunda 10 gole ulaşsa yeter diye düşünüyordum; çok uzak kaldı o beklentiden. Onun dışında maç içindeki pas tercihleri, istikrarsızlığı ile bu sezonun en büyük hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Benzer şekilde A