Ana içeriğe atla

Yeni Teknik Direktör Patrick Kluivert

 Yeni hocamız Kluivert oldu. Bizim gençliğimizin efsane forveti, gollerini çokça izlediğimiz 1976 doğumlu oyuncunun ilk teknik direktörlük deneyimi olacak. Daha önce kulüp takımı düzeyinde teknik direktör olarak çalışmayan Kluivert'in kendini gösterebileceği ilk takım olacağız. Ayrıca hem üstü üste iki yabancı teknik direktör görmemiz hem de ilk Hollandalı hocamız olması açısından tarihi nitelikleri var bu konunun. Tahminimce, daha önce alt kademelerde ve sportif direktör olarak çalıştığı önemli Avrupa takımlarındaki bağlantıları, futbolcu havuzu açısından tercih edildi. Bu imkanlarını bizim için ne derecede seferber edebilirse başlangıç açısından iyi olacak. Tabii ki lig uzun bir maraton, Avrupa deneyimiyle birleşen bu maratonu ilk kez yaşayacağız ve neler olacağını tahmin etmek çok mümkün değil.

Montella'nın gelişi ve gidişi de böyle oldu. Kötü sezon başlangıcının ardından Samet hocanın ani ayrılışı ve yine futbolcu olarak bildiğimiz ama teknik direktörlük deneyimine dair çok da bilgimizin olmadığı Montella'nın gelişi şüpheyle karşılanmıştı. Hoca herkesin belirttiği gibi beklenenin üstünde bir performans gösterdi. Bence en önemli başarısı, kolay dağılabilecek bir oyuncu grubunu bir arada tutmayı başarmasıydı. Teknik ve taktik işler daha sonra gelir. Takım olmayı başarabilmek adına havayı yaratabilmek, şimdi Kluivert için de ilk beklentimiz.

Bir kaç yazı önce Montella kalacak gibi görünüyor derken, Başkan'ın televizyonda bir canlı yayında yaptığı açıklamayla hocayla yolların ayrıldığını öğrendik. Daha önce sezon içinde hoca ile Başkan arasında futbolcu tercihleri konusunda anlaşmazlık olduğunu duyuyorduk ancak sezon sonuna doğru artan bir performans gelmesi hocanın gidişini erteledi diyebiliriz. Lig sonunda da gideceğine dair net bir ifade duymamıştık. Ama haberler aniden geldi. Fenerbahçe ile adı anılan Montella şu anda boşta görünüyor. 

İki sene içinde önemli başarılar elde eden Montella'nın yeni bir deneyim yaşamak istemesi anlaşılabilir. Aynı şey Kluivert için de söylenebilir. Onun da hem bizim için hem kendi adına yeni bir hava yaratmasını bekliyoruz. Ancak açıkçası 27 Temmuz'daki ilk Cluj maçı öncesi şapkadan tavşan çıkarmak için çok süresi yok. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ben Bunu Hak Ettim...

Bugüne kadar yazdığım en zor yazılardan biri bu.  Yanımda küçücük iki çocuk vardı maçta, sevdim onları öptüm. Hatta babası yorulmuştu da aldım onu omzuma maçı bir süre birlikte izledik. O esnada çocuğun nasıl heyecanlandığını gördüm. Bacakları kasılıyordu, boynumun sıkıştığını hissettim. Sonra bağırdı ve akabinde ellerini vücudunu titreme alacak kadar sıktı. Bu çocuk sanırım 4,5-5 yaşlarındaydı. Tam benim kızımın yaşlarında. İşte o anda aslında anlamalıydım hak ettiğimi bu belayı. Çünkü ben de çocuklarımı bu acıya götürüyorum. Onlar acıya doğru yürürken, ben her Demirspor deyişlerinde mutlu oluyorum. Her mavi-lacivert deyişlerinde mutlu oluyorum. Onlar da bana başarı videosu gönderiyorlar.   Ben böyle bir babayım işte. Çocuklarının bu tür videolarına bakıp, duygulanan mutlu olan bir babayım. Onlara mavili, armalı kıyafetler alıp ellerimle uçuruma götüren bir babayım. Tabi ki Allah belamı verecek.  Kendi isteğim dışında görev yerim değiştirildi. Ailem paramparça oldu. Ta

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 4 - Beşiktaş: 2

 Adana Demirspor varsa umut vardır. 3. kalecisi, yedek oyuncusu, sahası, tribünü fark etmez; Demirsporlu devam eder! Bugün 4-0'a getirdiğimiz maçtan iki farklı galip ayrıldık. İç sahadaki kayıpsız gidişat devam etti. 3. haftanın erteleme maçında, öncesinde hafta sonunun kaleci ve kırmız kart krizlerinin damga vurduğu, maç içinde ilk golü atan Belhanda'nın da fenalaşıp oyuna devam edemediği, 2008'li yedek kaleci, 2005'li yedek oyuncularla kadroyu tamamladığımız günde yine skor üretmeyi bildik; yediğimizden fazlasını attık. İşte kazanmanın yolu bu! Belhanda, Niang, Emre Akbaba ve Yusuf Erdoğan'la fileleri sarstık. Niang'ın dördüncü, Yusuf Erdoğan'ın üçüncü golleri oldu. Bu lige damga vuracağımızı biliyorduk; öyle olmaya devam ediyor.