Ana içeriğe atla

Tarikat!

Maçı anlatmayacağım. Başka bir konu var, onu yazayım da tarihe not düşülsün, sonra unutuyorum. O anlarda çok yakalayamadık ama baya matrak bir şeydi aslında. Sonradan çok güldük.

Maç öncesi rutin kontrollerdeyiz. Önce polisler üstümüzü aradı, pankartlara baktılar. Resimlerde üstümdeki tişörtü görmüşsünüzdür, İstanbul Tayfası’ndaki kardeşlerin ön ayak oldukları bir çalışma. Gayet güzel baskısı ve şekliyle çok sevdiğim bir tişörttür. Elimde de bu şeklin bayrak hali, İbrahim İlya kardeşimin ve mavilacivert.com’un şahane marifeti…

O tişört...

Bayrak poşetin içinde. Polis bu ne diyor, açıyorum göğsümü, işte bu şeklin bayrak halidir diyorum. Açar mısın diyorlar, tabii diyerek bayrağı eşimle birlikte açıyoruz. Dev gibi bayrak, deniz gibi dalgalanıyor elimizde. Tek yıldızlı komiser üstünde durmuyor, tamam geçin diyor. Yıkıla Yıkıla, Gurbette Demir Gibiyiz, bayrağımız kontrolden geçti. Her şey yolunda…

Şimdi biz polisi atlattık ya, gerisi hava cıva diyoruz. Nereden bilelim özel güvenlikte bugün manyaklar matinesiymiş, normal insanların arasına psikopatın birisi sızmış… Eleman Rıdvan Tunç kardeşimin ve mavisimsekler.com sitesinden bir arkadaşın kameralarını içeri almamak için direniyor. Etraf daha kalabalık değil, grup daha intikal etmemiş. Biz de elimizdekilerle kapıya yaklaşıyoruz. Onların tartışması durulur gibi oluyor. Elemana yaklaşıyorum, üstümü aratıp stada gireceğim. Bu arada pankartları alamayız içeri diyor. Neden diyoruz. Bir gün önceden getirip stada girmeniz ve asmanız gerekir diyor. Biz Ankara’dan geldik, bir gün önce nasıl gelelim, daha bunun Adana’dan gelenleri var, böyle uygulama mı olur diyoruz. Bu sefer ne yazıyor pankartlarda diyor. Açıyoruz pankartları. Heyecanlı heyecanlı ve seri şekilde konuşan, hafif uzun boylu, benden yapılı bir tip. Konuşması kibar, ağzını açtığında kurallardan kaidelerden bahsediyor. Bunun imkanı yok diyoruz, böyle bir uygulamanın pratik uygulanabilirliği yok. Kameralar konusunda neye karar veriliyor hatırlamıyorum ama arkadaşlar beklemeye geçiyorlar. Bizim pankartlar için de gerilim hafiften tırmanırken çok ilginç bir şey oluyor. Hayatımda ilk defa belki de son defa karşılaşacağım bir şey.

Eleman benim elimdekini daha görmemiş. Sende ne var diyor, bayrak diyorum. Ne var bayrağın üstünde”, “işte bu var” ve tayfa polarımın önünü açıyorum. Zaten az önce polise de göstermiştim. Bu şekilden var diyorum. Eleman bakıyor, seni bu şekilde içeri almam diyor. Nasıl diyorum. Almam, sen bu şeklin ne olduğunu biliyor musun diyor? Lan şekle bakıyorum yukarıdan, işte diyorum, tren var, bunlar kanat, 1940 var, sanırım bunlar da defne dalı, takımın adı… derken içimden “eyvah, kırmızı yıldıza kafayı taktı, sol öğeler var diye gıcıklık yapacak” diyorum. Adam sözümü bitirmeme izin vermiyor. Konuşuyor:


-Tarikat sembolü bu. Alamam seni içeri. Tahrik unsuru var. İçerde birileri bundan tahrik olurlarsa, olay çıkarsa bizi topa dikerler, bunu biliyor musun?

-Ne tarikatı, ne sembolü?

-Sen bilmiyorsun bu amblemin anlamını

-Yav işte takım, Demirspor…

-Hayır, illuminati sembolü!

-Ney!!

-İlluminati. Ben seni bu tişörtle içeri almam.

-Sen ne diyorsun?

-Ben üniversite mezunuyum, çok iyi bilirim bu işleri. (burada omzuma bir iki pıt pıt vuruyor)

-Bakele, ben iki üniversite bitirdim. Saçmalama! (ufaktan şafak atıyor bende)


Tanıdık geldi mi?

Nutkum tutuluyor, dilim kesiliyor. Yani bir milyon tane şey duymayı beklerken, illuminati! Vay anasını be! Etrafımda ne kadar insan varsa, eşim, diğer özel güvenlikler, Adana’dan gelen emniyet, diğer taraftarlar, stad görevlisi bir amca… herkes bana sakin ol, sakin ol diyor. Ben o kadar şaşkınım ki. Bu manyak eleman herkesi sindirmiş. Kimse de “lan manyaklaşma” diyemiyor. Ağzını açtığı zaman kitaptan, kuraldan konuşuyor. Yanına da üniversite mezuniyetini eklemiş. Ne diyeyim ki ben buna.

Aslında olay aşırı komik ama playoffa kalma maçı, stresliyiz, hafif yorgunluk var, yani herif gerdikçe geriyor. Herkes bana sakin ol diyor. Bir kenara geçip beklemeye başlıyoruz. Görevli polis gelecek, o karar verecek. Bürokrasi forever. Olsun, polis de olsa mantıklı bir adam gelme ihtimali var. Nitekim bize eşlik eden sivil sakin ve mantıklıydı. Ben ısrarla sorun çıkmasın diye çabaladığımızı söylüyorum.

Samsun emniyetinden bir sivil polis geliyor. Bizim manyak eleman ona anlatmaya başlıyor, bla bla… Benim göğsümdeki logoya dokunuyor, elini itiyorum, indir elini bana dokunamazsın diyorum. Bana izah edeceğini söylüyor. Seni dinlemiyorum, senle konuşmuyorum diyorum, gözümü yumuyorum, ağzımı fermuarlama işareti yapıyorum, ifrit oluyor. Polis pankartlarda ve tişörtte sorun olmadığını söylüyor. Bayrak işini başka bir polise soracak. Tişört konusunda olur mu öyle şey diyor, bu tişört yüzünden içeri almama gibi bir durum olamaz. Bayrak için diğer polis geliyor, az önceki yek yıldızlı komiser. Bu abimiz ben aradım ya bunları, geçin dedim ya diyor. Manyak herif polise, sen alsan da ben almam diyor, polis de sen kim oluyorsun be diye kükrüyor. Olay böylece tatlıya bağlanıyor. Tek yıldızlı içimizi soğutuyor. Haberci arkadaşların kameraları da stada girebildi bu arada.

Bu arada azar azar bizim taraftar da kapıda birikmeye başlamış, benim tartışmama şahit olmuşlardı. Harbi Adanalı olan bu abi ve kardeşlerim tişörtümün fotoğrafını çekip tarikat hatırası alalım dediler. Eğer psiko eleman bu adamlarla tartışmaya girseydi sağlam dişi kalmazdı. Allah manyağın yüzüne baktı.

Polis, özel güvenlik, saha görevlileri... Hepsi sakinliğimiz için beni ve eşimi tebrik etti. Arıza çıkartacak zaman var, çıkartmayacak zaman var. Şimdi sakinlik zamanı.

Uğrunda İlluminatici de olduk Adana Demir’im. Tarikat için başvuruları kabul ediyorum. Ne de olsa temsilcisiyim, kafaya koydum liderliğe de oynayacağım. Bir yandan baktığında heyecan verici, böyle masonlar, tapınakçılar, Da Vinci falan. Ayağını denk al Vatikan, sıra sana da gelecek…


Alem böyle kardeşlik görmedi


Yorumlar

yavuzy dedi ki…
Bu kadar dışarıya kapalı olursanız tarikatlaşırsınız tabii, polis bile anlamış sizin ne olduğunuzu! Pis tarikatçılar, sembolcüler, ikinci yeniciler sizi! :)
Onur BİÇER dedi ki…
Biz ikinci yeni değil yedi hececiyiz

An-ka-ra Tay-fa-sı-yız
Semih Samyürek dedi ki…
O değil de bu tişörtü temin etme şansımız var mı hocam? =)
vertumnus dedi ki…
Adana, Ankara, Çanakkale, Bursa, Akçaabat, Konya, Afyon, Kartal, Pendik, Kütahya, Samsun ve ilk anda aklıma gelmeyen daha bir sürü yer...Hepsinde Ankara Tayfası, hepsinde tek ses, tek yürek... Hepsinde gönlümüzü, ruhumuzu koyduk bu işe

Ama Mustafa Kaptan, artık açık konuşayım bu kutsal kase stadyumlarda değil gibime geliyo benim. Valla bir kase için helak olduk deplasman yollarında, gel vazgeçelim bu illuminati işinden, akıl karı değil artık inan.

Bak en son Karabük deplasman tribününün helasında bulduk zannettik kaseyi hatırlarsın, cümleten sevindik hatta, yumak olduk oracıkta... Sonra "Gençler ben ta Adana'dan geldim az yol verin" diyen bir dayı, "Dayı dur kutsal olabilir o" demeye kalmadan taharetlendiydi kaseyle...Kutsallığı da kalmadıydı...

Hep hüzün, acı ve keder yemin ederim...
mustava dedi ki…
vertumnus kardeşim, hatırladığım kadarıyla o maçta küfürleriyle bizim ve ailelerimizin kasesini hedef alan katoliklere iyi direnmiştik. bizim kase sağlam kaldı çok şükür, ama bu işin rövanşı var, onların kasesine iyi davranmayı düşünmüyorum kardeşim... :)

dediğin mevzuyu araştırdım. Da Vinci üstad el yazmalarında Catalunya namlı bir yörede yer alan bir kasabadan ve o kasabanın meydanlık bir yerindeki panayır yerinden bahseder. bu meydanlık alanın iki ucunda aralarına fileler gerilmiş ve dikdörtgen şeklinde çakılmış kalaslar varmış. sanırım kutsal kasemiz bu kadim şehirde bulunan bu meydanlık alanda. tabii o zamanlar oralar hep bağ-bahçeymiş, dutlukmuş. şimdi allah bilir ne diktiler oralara?

kutsal kase işte orada kardeşim, gidip onu almamızı bekliyor. bunca kardeşin tek dileği var: "Rambla pa'qui rambla pa'llá esa es la rumba de..."
yavuzy dedi ki…
Semih Bey, tshirtleri biz yaptırmadık; bildiğim kadarıyla gelen talebe göre sayılı olarak üretildi, ellerinde olmayabilir ama yine de tebevolimo.blogspot.com üzerinden İstanbul'daki arkadaşlara ulaşabilirsiniz.
Mavi Şimşekler dedi ki…
Merhaba sevgili dostum, o an içinde bulunduğumuz karmaşada kendimi tanıtmayı unutmuşum. ama o hergeleyi kayda almıştım :) hatırlayıp ve gülmek için...

http://youtu.be/tPyzwwgZ4nEDoğan
mavisimsekler.com
mustava dedi ki…
hahaha! evet ya, dingil arkadaşımız bu! teşekkürler...

manisada yine denk geliriz sanıyorum sizinle. görüşmek üzere :)
SECKOW dedi ki…
S.aleyküm. Tribünleri uzaktan blogları sürekli okuyan bi kardeşin olarak... Söylemeden edemicem abi. Muhahahaaaa...

Beyaz'ın bi tipi vardı tuhaf şeylerden anlam cıkarır sonrada anladın sen onu anladın derdi. Ama hep bit yeniği arama çalışması halindeydi. Etrafta okadar çok anlam cıkarması heveslisi varken Adam uzak yoldan ne diye geldi arkadaş buralara sorusunun anlamını görememiş Secrutiler:D:D

Abicim geçmiş olsun...
Yazmaya , Yollara , Sabıra devam

(Şanlıurfa'dan Balkesli Seçkin Öğretmen)
mustava dedi ki…
Eyvallah öğretmenim, teşekkürler yorumun için. Daha neler göreceğiz bakalım yollarda :)

Size de tebrikler, nihayet kırdınız şeytanın bacağını. Biz seneye Balıkesir deplasmanı yapmasak olur mu? :)

Görüşmek üzere...

Unknown dedi ki…
polisimizin ruh halini göstermesi açısından hani derler ya trajikkomik yazık gerçekten bu adamlar müdahale ediyor toplumsal olaylara.
Alpaslan KUŞVURAN dedi ki…
Her işte hayır vardır demişler. İyi ki gidememişim maça çünkü o adama dalma ihtimalim maçın stresi ve yorgunluğun verdiği sinir sistemi zayıflaması ile en az %90-95'ti...:)
Flankes dedi ki…
normalde bu tür uygulamaları polis abilerden görürdük. ancak bu sefer bi özel güvenlikten görmek epey şaşırttı beni.
fotoğraf makinelerini kulüp müdürü mustafa türk'ün yardımları ile içeriye aldık. sağolsun emniyet müdür muavinini aradı ve ismimizi güvenlik görevlisine vererek içeriye alabileceğimizi söyledi ama eleman hala emniyet müdür muavini geldin bilmem ne imzalasın öyle sokarım içeri gibisinden birşeyler söyledi :)
2 dakika sonra gelen 3 yıldızlı bir abiden fırçayı yiyince aklı başına geldi. sonra köşeye çekildi keşke grubuda o arasaydı da güzelinden bir sopa yeseydi fazlasıyla haketmişti çünkü :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sezon Değerlendirmesi-II

 Oyuncular üzerinden bu sezona bakacak olursak, öncelikle yaz transferlerinde ses getiren Balotelli ve Belhanda ikilisinden başlamak gerekli sanırım.  Balotelli bütün tacizlere, önyargılara ve maç içinde hakemlerin veya rakip oyuncuların kışkırtmalarına rağmen verimli bir sezon geçirdi. Son haftadaki patlamasıyla beraber hem takımı hem ligin en golcü oyuncularından oldu. 18 lig ve 1 kupa golüyle iyi bir performans sergiledi. Golleri dışında da atakları yönlendirmesi, şut tehdidi ve rakip savunmayı yıpratmasıyla iyi bir forvetin yapması gerekenleri büyük oranda yaptı. Ama Malatya maçında olduğu gibi çok pozisyon kaçırdığı maçlarda da canımızı sıktı.  Belhanda ile ilgili duygularımı önceki yazılarda belirtmiştim. En son GS maçındaki yaptıklarıyla iyice gözümüzden düştü. Transfer olduğunda 10 gole ulaşsa yeter diye düşünüyordum; çok uzak kaldı o beklentiden. Onun dışında maç içindeki pas tercihleri, istikrarsızlığı ile bu sezonun en büyük hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Benzer şekilde A

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

Fenerbahçe: 4 - Adana Demirspor: 2

 Yine hakemin hatalı kararlarının damga vurduğu maçta sezonun ilk yenilgisini aldık. Aleyhimize verilen yanlış penaltı, lehimize önce verilip sonra yanlış ofsayt kararı ile verilmeyen penaltı, rakip oyuncuya gösterilmeyen kartlarla birlikte iyi oynadığımız maçtan puan alamadık. Deplasman takımı gibi oynayarak hızlı hücumlarla ilk yarıda farkı ikiye çıkaran rakibe karşı ev sahibi gibi oynadık; iyi top yaptık, ilk dakikalardaki baskıyı iyi kırdık. İlk yarıda bir gol bulabilsek skor farklı olabilirdi. Yine de 3-0'dan sonra oyundan kopmayıp skoru 3-2'ye getirmek başarıydı. Tek kaleye döndürdüğümüz maç son dakikalardaki kırmızı kart ve 4. golle tamamlandı. Fenerbahçe'nin bu sene iyi yaptığı kolay skor bulma işini, zaten aksayan defansımızla durdurmamız kolay olmadı. Ligin en iyi top oynayan takımını izlemek için tribüne koşan Fenerbahçeliler, müthiş bir deplasman tribünü görerek evlerine döndüler; hafta içi maçta taraftarımız gece 1'e kadar tribünde bekletildi. Hafta içi bir