22 Aralık 2012

Samsun'la Benzerliklermiz

Bu haftaki rakibimiz Samsunspor ile benzeşen kötü bir huyumuz var: Çıkma başarısı ile düşme başarısızlığında öncü bu iki kulüp. Süper Lig (eski 1.lig) düşüklüğünde onları takip ediyoruz. Geçen seneki çıkıp-inmeleri ile 7 kez bu başarıyı-başarısızlığı gösterdiler; biz de 5 kere bu işi becerdik! (Aramızda KSK var; 6 kereyle...)

Samsun'un yetiştirdiği çok sayıda futbolcu var; Tanju, Celil, Serkan, Ertuğrul bunlardan en bilinenleri. bizimle de yolu kesişenlerden, kaleci Fatih Uraz var mesela. 

Samsun futbolu, Adana Futbolu gibi mazisi güçlü, geleneği güçlü takımlardan oluşuyor. O geleneğin parçalarından biri de Samsun Demirspor. Mehmet Yılmaz'ın derlediği "Samsunspor Kırmızı Beyaz Siyah" kitabında Samsun Demirspor'a dair güzel detaylar var; kendisi Adana Futbolu kitabına da katkı sunmuştu. Samsunspor kitabından Cem Dizdar'ın satırlarına vurgu yapalım: 

"çocukluğu köyden kente trenle gidip gelerek geçen biri için garların, demiryollarının, demiryolu işçilerinin, makinistlerin, kondüktörlerin, makasçıların hayatımızdaki yeri ne kadar mühimse Samsun Demirspor da o kadar mühimdi. O takım da bütün Demirspor takımları gibi şahane bir takımdı."

Hiç yorum yok: