23 Ekim 2012

Demirsporlu Gözüyle Okumak-1

Bundan sonra fırsat buldukça okuduğum kitaplarda bana Demirspor'u anımsatan, bambaşka bir konuda olsa dahi Demirspor'a uyarladığım hususları alıntılayarak hem kitap tanıtımı hem duygu aktarımı yapmayı planlıyorum. Bu alıntılarıma da okurken oldukça etkilendiğim Oğuz ATAY'ın Tutunamayanlar isimli kitabından alıntılar ile başlayacağım. Sizler de okuduklarınızdan Demirspor'a yorduklarınızı e-posta adresimize yollayın, paylaşalım.

Oğuz ATAY, 1934'te doğmuş ve 1977'de "Türkiye'nin Ruhu" isimli projesini tamamlayamadan beynindeki ur nedeni ile vefat etmiş. Tutunamayanlar TRT 1970 Roman Ödülü'nü kazanmış.

Kitaptan alıntılayacağım kısım örgüt yapısı üzerine.

"Kurulacak örgütü bir düşkünlerevine çevirmeye kimsenin hakkı yoktur. Birleşecek kişiler önce birleşecek güçte olmalıdırlar; önce bu duruma gelmelidirler. Onlar yeni düzenler kurmak ve ilerlemek için birleşeceklerdir; körle kötürümün yoldaşlığı gibi bir iş için değil! Kendi sorunlarını çözemeyen bir kişinin, kusurlarının acısını başkalarına çektirmeye hakkı yoktur..."

Demirspor hiçbir zaman bir örgüt olamadı maalesef. Bir bütün hiç olamadı. Taraftarlar ve diğerleri oldu genelde. Ya da taraftarlar ve teknik ekip, kısmen futbolcular ve diğerleri şeklinde bölünmeler de oldu. Körle kötürüm basit amaçlar uğruna ittifaklar yapıp, kulübü başarısızlık girdabına kendi menfaatleri için atmaktan çekinmediler. Acıyı hep bizler çektik. Hep Allah'a havale ettik. Dilerim ki; yaptıklarını önce fani dünyada çekerler, gözlerimizin önünde...

Hiç yorum yok: