Ana içeriğe atla

"Yönetim İstifa" Ama Nasıl?

Adana Demirspor kulübü yönetimleri ile değil her zaman taraftarı ile ses getirmiştir. Taraftarı ile maç almıştır. Taraftarı ile maç vermiştir. Çiçekleri taraftarı hak etmiş, yergiyi de onlar üstlenmişlerdir. Yönetimler ise süreç içinde adı yönetim olmakla birlikte hiçbir dönemde başrol oyuncusu olamamışlar, ya yardımcı oyuncu ya da figüran olmuşlardır. Durum bugün de aynıdır. Başrol oyuncusu figüranı istememektedir. Durum açık ve nettir, figüran anlamsızca direnmektedir. Oyunun güzelleşmesi adına ortaya bir şey koyamadığı gibi, çirkinleştirmektedir de...
 
Bu noktada taraftarın yönetimi istememesi kadar doğal bir şey yoktur. Ancak bunu isterken bir yöntem değişikliğine mi gitsek diyorum. Şimşekler Grubu'na tribün öğretecek değilim. Ne birikimim var tribün konusunda o kadar, ne de haddim. Ancak gönlümden geçeni de söylemem lazım.
 
Yönetim takımı baltalamaya gelebilir, ama futbolcu takım baltalamaya gelmez, para kazanmaya gelir. Parasını kazanamazsa takımı baltalar. Yönetim her renkte kravat takıp, her bayrağı sallayabilir, her platformda bizi küçük düşürebilir ama futbolcu ne yaparsa yapsın sahaya mavi lacivert forma ile çıkar. İşin doğasında bu var.
 
Bence tribün yapılanları unutmamalı ama takımı da bağrına basmalıdır. Taraftarın yönetim istifa şeklindeki tezahüratının rakip takımı güçlendirdiğine, hakemleri yüreklendirdiğine inanmıyorum.  Bu tamamıyla kafa karıştırmaya, gündem değiştirmeye ve Şimşekler Grubu ile diğer protesto eden taraftarları "takıma zarar verme" öcüsüyle korkutmaya ve onları hedef göstermeye yönelik bir söylemdir. Taraftar sesi kısılana kadar yönetim istifa diye inletmelidir stadı. 
 
Üstelik bunu maç esnasında da yapmalıdır. Bence sakıncası yoktur, zararı hiç yoktur. Zararı olan şudur. Yönetimi istifaya çağırdıktan sonra takımı bağrına basmamak, hakemi baskı altına almamak, rakibi korkutmamak. Aynı anda hem protestomuzu yapıp hem rakiplere karşı baskımızı da kurabiliriz. Yönetime olan protestonun devre arasına sıkıştırılmasına da gerek yoktur, maç esnasında da yapılabilir. Zaten bu yönetim maç kazandırabilecek bir yönetim değildir, aksine üzerine düşen görevi yapamayarak maç kaybettirebilecek bir yönetimdir.
 
Bu sayede taraftarı hedef gösterenleri susturma ve aynı zamanda bilip bilmeden taraftarı ulusal ve yerel medyada suçlu lanse edenlere ders verme imkanımız olur.
 
Şimşekler Grubu'ndan ricamdır. 22.09.2012 saat 20:00'da sahayı Konyaspor'a da yönetime de TRT'ye de dar edin. Yıkın o stadı... 
 
Ben bu ligi de özlemiştim ama sizsiz hayal etmemiştim.

Yorumlar

yavuzy dedi ki…
Benim de yazmayı düşündüğüm bir yazıydı. Demirspor, tribüniyle vardır; tribünsüz Denirspor'un Xsporlardan farkı yoktur.

Biz bu tribünü Aytaç Duraklara, Mustafa Tuncellere rağmen ayakta tuttuk. Gökoğlu'nun Atılgan'ın çark edişlerine rağmen büyüttük. SAtılan maçlara, ihanet eden topçulara rağmen destek verdik. Bugün Önder Serin'e endekslenmiş, yönetim istifaya kilitlenmiş bir tribün kısırdöngü içinde kalıyor. Sözümüzü söyleyelim ama iyi yaptığımız işi de en iyi şekilde yapmaya devam edelim.
ADANADEMİRSPOR dedi ki…
Cok güzel bir yazı.bu haftaki maçta bende bagirmak ve tezahurat yapma taraftariym. Tezahürat yapmak yönetimi destekliyoruz anlaminda degildir.. takımin bizim destegimize ihtiyac var.basın toplantısında bunu dile getirdiler.

Bu blogdaki popüler yayınlar

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

Sezon Değerlendirmesi-II

 Oyuncular üzerinden bu sezona bakacak olursak, öncelikle yaz transferlerinde ses getiren Balotelli ve Belhanda ikilisinden başlamak gerekli sanırım.  Balotelli bütün tacizlere, önyargılara ve maç içinde hakemlerin veya rakip oyuncuların kışkırtmalarına rağmen verimli bir sezon geçirdi. Son haftadaki patlamasıyla beraber hem takımı hem ligin en golcü oyuncularından oldu. 18 lig ve 1 kupa golüyle iyi bir performans sergiledi. Golleri dışında da atakları yönlendirmesi, şut tehdidi ve rakip savunmayı yıpratmasıyla iyi bir forvetin yapması gerekenleri büyük oranda yaptı. Ama Malatya maçında olduğu gibi çok pozisyon kaçırdığı maçlarda da canımızı sıktı.  Belhanda ile ilgili duygularımı önceki yazılarda belirtmiştim. En son GS maçındaki yaptıklarıyla iyice gözümüzden düştü. Transfer olduğunda 10 gole ulaşsa yeter diye düşünüyordum; çok uzak kaldı o beklentiden. Onun dışında maç içindeki pas tercihleri, istikrarsızlığı ile bu sezonun en büyük hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Benzer şekilde A