Ana içeriğe atla

" 'Pis' Beyaz"(!) EmreEmre Belözoğlu, dünkü Fenerbahçe-Trabzonspor maçında Zokora'ya "fucking nigger" diye bağırdı.

Tabii hemen "bizde ırkçılık olmaz, maç içinde söylenmiş anlık bir söz"e bağlanmaya çalışıldı konu.

Şurası açık ki, Emre'nin yaptığı ırkçılıktır. Karşıdakini ten rengiyle aşağılayırsan bunun başka bir adı olamaz.

Kaldı ki ırkçılık, sadece renkle ilgili bir mevzuu değil; kendi gibi olmayan herkesi aşağılamak, dışlamak, kötü göstermek ırkçılığın sınırlarına girildiğinin işaretidir.

Bu Emre'nin ilk vukuatı değil. Daha önce İngiltere'de de aynı şeyi yaptı, soruşturma yedi. Sonrasında da orada barınamadı. Emre'nin daha önce boğaz kesme hareketi de dahil olmak üzere, saha içinde yaptığı aşırılıkları biliyoruz. Bunların hepsini maç heyecanına bağlamaya, sonrasında sahadışında çok efendi biri davranışlarına yaslanmaya alışık olduğunu da...

Kulübü de, federasyon da ve tabii ki tribünü de Emre'ye gereken tepkiyi, cezayı vermeli. Yoksa, bu tür davranışların önünü alamayız.

Biz bize benzeriz, şanlı tarihimiz, yüce ırkımız, muhteşem memleketimiz hikayelerine yaslandıkça, sağda solda gördüğümüz siyah tenlilere, fucking'i de nigger'ı da normalleştirmeye başlarız. "Ama başkaları da yapıyor", kaçışları bizi kurtarmaz. Bu davranışların önünün kesilmesi ve bunları yapmaya alışık Emre'nin de artık bir uyarı ama sert bir uyarı alması gerekli.

Ayrıca Fucking nigger'ın "pis zenci" diye yutturulmaya çalışılması da ayrı bir espri. Bunlar İngilizce'yi, altyazılı filmlerden öğreniyor demek ki... Edepli bir çeviri kültürü!

Irkçılık Karşıtı Dünya Kupası'na gitmiş ekibin bir parçası olarak, bu tür bir davranışın masum görülmesini, maç heyecanına, karşı tarafın küfrüne vb. şeylere bağlanmasını kabul edebilmem çok zor. Bugünün fucking'i, nigger'ı, yarının sopası bıçağı olarak geri döner.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

İsviçre, Demirsporludur !

Şefik Abi'den beklediğim fotoğraflar flickr'ına düştü. Bizimkiler, Cenevre'de kamp kurmuş durumdalar. İlk maçın içinden ve dışından görüntüler harika. Adana Demirspor, her yerde! Elinize, ayağınıza sağlık hepinizin. Harikasınız! İsviçre, Demirsporludur! O kadar!