30 Aralık 2011

2011'de Blog

Yıl biterken muhasebe derdine düşenler için bir not: Blogta yıllık gidişatın durumu aşağıdaki gibiydi.

Günlük 250-350 arası değişen tekil ziyaretçimiz oluyor. Mart ve Nisan aylarında blog yasakları nedeniyle girişler epey azaldı. O dönem demirgibiyiz.wordpress.com'u devreye soktuk. Sezon içindeki ortalama bir ayda 6-7 bin ziyaretçimiz var. Önemli bulduğumuz yazıları, eksisözlük gibi popüler alanlara taşıyıp link verince bu sayı patlıyor. Bu ay olduğu gibi 8 binlere yükseliyor.

Bu yıl içerisinde yazar hareketliliğimiz düştü. İlk dönemlerdeki havamızın, mücadele azmimizin kalmadığını söyleyebiliriz. Bunun birincil nedeni Demirspor'un bizi sürüklememesi ve artık herşeyin yazılıp söylenip geriye yeni birşey kalmaması. Yazdıklarımız taraftarlar arasında Adana Demirspor gündemini belirliyor. Eleştirmek ya da desteklemek için başka mecralarda sözlerimiz yankı buluyor; bu açıdan takipçilerimize teşekkür ediyoruz-onlara saygı duyuyoruz.

Ancak yazdıklarımızın yönetim nezdinde karşılık bulmaması, sözlerimizin tribün tellerini geçip de sahaya yansımaması bizim için üzücü. Bu sıkıntıyı sadece biz değil, Demirspor adına konuşan yazan hemen herkes hissediyor. Tribünle saha arasındaki o derin uçurumu bir türlü kapatamadık.

Muhasebe kaydına durmuşken genel bir izlenim vermek gerekirse, geçen 3 yıllık süreçte gördüğümüz kadarıyla, takımın beklenmedik yenilgiler aldığı dönemlerde ziyaretçi sayımız artıyor. Büyük ihtimalle, tepkisini, öfkesini bir yerlere yöneltmek isteyenler bizim ne diyeceğimizi izliyor ya da kendi öfkelerini bir yerlerde yansıma bulmuş olmasını istiyorlar. Bizi yeteri kadar sert bulmayan, yeteri kadar sert eleştiri yapmadığımızı düşünen bazı arkadaşlar artık blogu takip etmiyor ya da etse bile ses çıkarmıyor. Onlara da saygı duyuyoruz tabii... Ancak buranın bir yargılama mercii olmadığını, taraftarın yorum sitesi olduğunu vurgulamak gerekli. İçerinin kargaşasına bulaşmadan, ki bildiklerimiz bizi yeteri kadar nefret etmemizi sağlıyor, Adana'ya ve Demirspor'a dışarıdan bakışla yorum yapmak daha etkili oluyor kanısındayım.

2011 içerisinde www.adanademirspor.net adresini de aktifleştirip blog adını buraya yönlendirdiğimizi de not düşelim. Artılarımıza, altyapıyı ısrarlı takibimizi ve bu meseleyi yerel basının dikkatine de açmamızı; konuk yazarlara yazdırma başarımızı ekleyelim. Herhangi bir özel çaba sarf etmeden, tamamen gönüllü yürüyen ve sürekli bir akışın olduğu blogu ayakta tutuyor olmamız ve hala takip ediliyor olmamız sevindirici...

Hepimize iyi bir yıl diliyorum.

1 yorum:

Semt Aşığı dedi ki...

Daha fazla içerikle yeni senelere inşallah