Ana içeriğe atla

Gol Atamamak...

İlk yarının sonu gelirken, temel sorunumuz gol atamamak. Bu sorun artık, haftalık form durumu, gününde olmamak, beceriksizlik vs'den bağımsız bir hal aldı.

Spekülasyonlardan hoşlanmam, komplo teorisi üretmeyi sevmem. Ama yoğun bir bilgi kirliliği, net olmayan durumlar ve sonuçta iyi işlemeyen bir takım var. Yerel basın, zaten hak getire; hiçbirimiz güvenmiyoruz tarafsızlıklarına. Bu karmaşada bir taraftar olarak, "ne oluyor kardeşim" diye sorup, parçaları birleştirdiğimde yine burnuma pis kokular geliyor.

En son Pursaklar maçında gözlemlediğim, oyuncuların gol atmak "istememesi". Yoksa o gollerin nasıl kaçırıldığını açıklayamayız. Eğer -iyiniyetli olup- tek sorunun beceriksizlik olduğunu söylersek, 14 haftadır bir türlü düzelemeyen bu beceriksizliğin nedenini sorgulamak lazım.

Önemli bir kesim, Soner Hoca'nın gitmesini istiyor. Bu arkadaşların neden futbolculara güvenip de teknik direktöre güvenmediğini anlamıyorum. Yıllardır sorunumuz, hangi futbulcunun oynayıp oynamayacağına hocanın değil dışarıdan karar verilmesi. Bence şuanda da sorun hocada değil. Sorun sahada ve kulislerde... Soner Hoca üzerinde oyunlar oynanıyor diye düşünüyorum. Soner Hoca, çok fazla para harcamadan belli bir seviyede takım kurdu. Ama bu camianın harcına işleyen birşey var: Çok para harcamak. Tabii ki bu harcanan paradan, dolaylı kesimler yararlanıyor. Bu camianın bugüne kadar başına iş açan temel şeylerden biri, birilerini mutlu etmek için çok transfer yapılması ve çok para harcanması idi. Bu yıl da bunu tekrarlamak istiyorlar.

Elimizde bir gerçek daha var ki, bugüne kadar güvendiğimiz ve sadece üzerindeki forma için desteklediğimiz futbolcular, yerel basınla-menajerlerle bağları güçlendirip yöneticiyi, teknik hocayı köşeye sıkıştırmaya meyilli. Çokça futbolcu gelip gitti ama camianın kör noktalarını tutanlar değişmediği için, futbolcuların da işlerin gidişatını "çözmesi" pek zaman almıyor.

Kötüniyetli olabilirim, yanılıyor olabilirim ama benim analizim bu yönde. İş, sahadaki futbolcularda bitiyor ve orada birşeyler dönüyor. Yönetimin Soner Hoca'nın arkasında durup, hocanın da takım içi disiplini sağlaması ve gerekenleri yapması gerekiyor.

Yorumlar

huseyin dedi ki…
adanademirspor üzerine birisi komplo teorisi ortaya attıysa oturup düşüneceksin ihtimal dahilindedir diyeceksin çünkü buna uygun bir yapısı var yönetiminden teknik direktörüne kadar.fakat ben burda bi komplodan çok teknik direktör zaafiyeti görüyorum.bu dediklerinin hepsi olabilir.pursaklar maçınn 70. dakikasında takım baskı kurmuşkken defansif oyuncu almak bana daha çok beceriksiz bir teknik direktörlük olarak geliyor
yavuzy dedi ki…
Sahada iki forvet vardı zaten; hocanın elindeki kadroyu kullanma inisiyatifi var; bazı futbolcuları kesme hakkı da... İçeride neler oluyor, bunu bilmiyoruz, hocanın beceriksiz olduğunu düşünmüyorum ben.
huseyin dedi ki…
calizhozanın tercih hakkı tabiki var ama olumsuz yönde kullanıyor bence.konya 34 elazığ 28 gol atmış bu haftaya kadar demirspor 16 atmış 14 yemiş.ortada kayserispor modelide yok yani ki kadronunda bu ligi gayet iyi taşıyabilecek bir kadro olduğu gerçeğide var.velhasıl ben bu şekilde başarının(çok da umrumda değil) geleceğine kesinlikle inanmıyorum
müslüm dedi ki…
Yavuzcum, dediğin doğru da olabilir, bilemiyorum tabi. belki duydukların da vardır, paylaşma imkanı bulamadık pek. ama sahadaki görüntü pek de öyle değildi bence. bunlar bu kadar iyi "oynayabiliyorsa" zaten futbolculuğu bıraksın, aktörlüğe başlasınlar:) yani şaka bir yana, gol kaçar tabiki de. arkadasın verdiği istatistikler de ortada. soner hocanın ön libero takıntısı da. yani tüm orta sahayı ön liberolardan oluşturursan, çift forvet olsa ne olacak allah aşkına.(ki ilk yarıda, aytek forvet değil, kanatta gibiydi, yani yine tek forvetli gibiyd takımın taktiksel dizilişi.) demek istediğim ali kemal kaçırır tabi, onu suçlamanın bir mantığı yokki, adam ön libero zaten. tekniğinin çok zayıf olduğunu her maçta, hepimiz görüyoruz. önemli olan o 15-20 dakikalık baskıyı tüm maça yayabilmek. yoksa bence forvetlerimizde bir sorun yok. bu takımın kanat oyuncuları kim dersen, çocukların bile vereceği cevap belli. oğuz, timuçin, mehmet ali. oğuzu herkes tanıyor. bucadan geldi. diğer iki isim de, bankasya tecrübesi olan oyuncular. dileyen tffnin sitesinden bakabilir. yani bunları söylemekten hakikaten usandık. matematik hocasına iki kere iki dört ederi kabul ettirmeye çalışmak gibi garip bi durumdayız hepimiz. erol meselesi ortada. sametin adını anan yok. herkes mi kötü, herkes mi rol yapıyor? ya 20 yaşında pırıl pırıl bir yetenek. dakika 85'te oyuna alıyor. sonra da sırtını sıvazlıyor, hadi koçum der gibi. bu şimdi oyuncuya iyilik mi kötülük mü? hiç alma bari daha iyi. bence teknik direktörsüz oynasak bundan iyi.
müslüm dedi ki…
bir de para harcamaktan bahsetmişken, ara transferde alınacak 3-4 yeni futbolcunun "müjdesini" !! veren de Bay Tolungüç. kendisi her ropörtajda çok güzel futbolcuları suçlayıp, başkana yağlı ballı mesajlar gönderebiliyor. peki bu takımda huzursuzluk yaratmıyor mu diye de sormak lazım.
yavuzy dedi ki…
benim sorum hala ortada: "futbolculara güvenip teknik direktöre güvenmemenin kaynağı nedir?" bugüne kadarki deneyimlerden yola çıkarak yazdım ben yazımı. üstüne bir de 14 haftadır olan biten...
türkayADS dedi ki…
Ortalık karışık su sıra hayırlısı, bekleyip göreceğiz olan biteni.
müslüm dedi ki…
Futbolculara da güvenmemeliyiz bu kadar belki de, haklı olabilirsin o açıdan. yani hocaya güvenmemiz için ortada bir hoca olması lazım, o yönü çok açık olayın. ama futbolcular konusunda haklı olabilirsin. hakikaten böylesine pis bir mücadele, çekişme varsa,takım içinde ve hocayla, soner hoca da devre arasında çıksın açıklasın bu olanları usulünce. takım kuramamamamın sebebi de bu olaylardır desin. bu oyuncularla da yollar ayrılsın. kurtulalım bu yaralı uzuvdan. altyapıdaki başarılı gençlerimize dönülsün bu vesileyle de, geçen yıl olduğu gibi.biz de arkasında olalım hocanın. sene başındaki transfer heyulasını da eleştirmiştik. yine bir benzerini yaşayacak gibiyiz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Beşiktaş: 3 - Adana Demirspor: 3

 Demirspor bu; her an her şey mümkün. Oyuncular değişse de hem dibe vurup hem son saniyeye kadar heyecan yaşatmak geleneği değişmiyor.  İstanbul'da İnönü'de 3-0'dan maç çevirmek büyük iş. Takımın gerçek gücünü gösterdiği, belki de sezona merhaba dediğimiz maç oldu... Balotelli beklediğimiz patlamayı yaptı; İstanbul' da olması tesadüf değil. İlk yarıda acemice hatalar, Sinan ve Ferhat'ın dağılması, rakibin dalga dalga gelişini durduramamak can sıktı. Aslında kötü değildik ama rakip çok iyi başladı. İkinci yarı başında 3. Golü de yiyince moraller bozuldu. Ama işte Demirspor bu! Yaptı yapacağını... Rakibin oyuncu değişikliklerini lehimize çevirdik. 60. Dakikadan sonra Vargas ve Balotelli'nin şutları son dakikaya kadar umudu taşıdı. Assombalonga'nın dokunuşuyla 1 puana uzandık. Tebrikler, teşekkürler takım; devamı gelsin... 

Karagümrük: 4 - Adana Demirspor: 0

 Kötü başladığımız lige daha da kötüye giderek devam ediyoruz. Çok net bir yenilgiyle gerçeğin tokatını yedik: Sorun Samet Aybaba'da değildi.  Balotelli'yi kontrol altında tutsun diye gelen İtalyan hoca, 15 günde takımı daha iyi hale getirmek yerine tamamen dağıtmış. Çok kötü bir oyunla farklı bir yenilgi aldık ve umarım bu alınan yanlış kararların geri dönüşü için bir dönüm noktası olur. Bir kişinin keyfiyle takım yönetilmez! 

Hajduk Split, Strum Graz...ve Livorno

Adana Futbolu kitabında kısaca bahsetmiştik. Adana Demirspor, taa '50'li yıllarda Adana'da Avrupalı takımları misafir etmiş, kendi de eski kıtaya misafir edilmişti. Hajduk Split, Strum Graz, Beogradski bunlardan bir kaçıydı... Hajduk'un uzun süredir gol yememesiyle ünlü kalecisi Beara, Met Ahmet'in şutuyla avlanmıştı. Yine Uluslararası Demiryolları Futbol Şampiyonası için karma ekipler, Adana seyircisinin önünde boy göstermişti. Demirspor da Yugoslavya, Bulgaristan, Almanya, İran ve Suriye gibi ülkelere maçlar yapmaya gitmiş ve orada Türk Futbolu'nu temsilen bulunmuştu. O yıllarda yabancı ekiplerle oynanan maçların ne kadar nadir olduğunu, ulaşım ve iletişim imkanlarının sınırlılığını hayıtlayacak olursak, ne kadar büyük bir işe imza atıldığı daha net ortaya çıkar. Adanaspor'un 1981'de UEFA Kupası'nda oynadığı son maçtan beri, Adana'ya milli takımlar haricinde ilk kez Avrupalı bir ekip geliyor. İtalya Seria A'dan, gönlümüze yakın, Livorno. İ