Ana içeriğe atla

Bir Futbolcu Ne Zaman Oynar?

Bir futbolcu ne zaman top oynar? Hangi koşullar sağlanırsa ondan tam randıman alınır? Özelinde, Adana Demirspor forması giyen futbolcuların bekleneni vermesi için nelerin olması gerekir?

Örneğin, primlerini ve alacaklarını aldıkları haftasonu oynarlar mı? Taraftar desteğini aldıkları zaman? Yönetimde birlik bütünlük sağlandığı zaman? Belli bir hedefe ulaşılmak istendiği zaman? Tecrübelilerle mi? Gençlerle mi?

Son 10 yıldır, Adana Demirspor forması giyip, kazanması gereken bir maçı-ama mutlaka kazanması gereken bir maçı kazandığını hatırladığınız 11 var mı?

Belki 3 yıl önceki Bolu, 2 yıl önceki Şekerspor maçları. O kadroların, ligi hangi kumpaslarla bitirdiğini de hatırlıyoruz.

Bizim formanın garip bir büyüsü mü var, yoksa istediğini yaptırma gücü mü var bilmiyorum. Yıllardır Demirspor'un farklı memleketlerden, farklı yaş gruplarından futbolcuları (ama hep +25 yaşındakiler) bir türlü istenilen performansı vermiyor. Paraları ödense de, taraftarın koşulsuz desteğini alsalar da, yönetimin her türlü güvencesini hissetseler de oynamıyorlar. 2 maç oynayıp, 3 maç yatıyorlar. Bu topçular acaba geldikleri yerde de böyleler miydi, yoksa onları biz mi bu hale getiriyoruz? Derdim Ahmetle Mehmetle değil; futbolculuk ruh haliyle...

Nedir kardeşim derdiniz?

Bir takım nasıl başarılı olur? Taraftar desteği, güçlü yönetim, takım olmuş karakterli bir kadro. Bizim takımda yıllardır bu üçlünün ikisi hiçbir zaman gerçekleşmiyor. Taraftar hep orada. Yıllardır sabır taşından daha katılar. Dervişten daha inanmışlar. Dert dolduran çilecilerden daha karanlıktalar.

Ama diğer ikisi? Bir türlü istenen performansı veremeyen o ikili. Yönetim varken, futbolcular bir garip; futbolcu varken yönetim...

Nedir kardeşim bizim derdimiz, bitmek bilmez çilemiz?

[Mustava'nın, dönüş yolunda, kasetçaları yine kan ağlıyor.]

yavuz yıldırım

Yorumlar

kebabman dedi ki…
mustava ,konuyu Inanmak? baslikli yazisinda cozume kavusturmustu.

http://demirgibiyiz.blogspot.com/2010/03/defansmz-suleyman-van-mac-sonras.html

Hafta boyunca maca davetler yapildi,gelin ,tribunde olun,bize destek verin,bize inanin denildi.

Inanan yine taraftarlardi ama cagrida bulunanlarin,aciklama yapanlarin inanclari sahada gercege donusmedi...Sahada gercege donusmesi icin CABA gosterilmedigine sahit olundu.Sahada oynanani FUTBOL diye tanimlamakta zorlanan arkadaslarimiz oldu.
curva1940 dedi ki…
ben oldum olası topçuyla empati kurup onun yerine düşünmeye çalışmışımdır;bizi süründürttükleri zamanlarda bile!

bugünde elimden geldiği kadar öyle yaptım...
evet bu takım bu sene de vasatı belli maçlar hariç aşamadı maalesef,genel itibariyle kötü bir profili var futbol oynama açısından.en son iç saha maçı olan elazığ maçı da çok kötüydü mesela ve bizim o maçı da kazanmamız şarttı...
Ancak 90. dakikadayız, 1-0 mağlupsun, kazanmak mecburiyetindesin; arkanda "sahada ölün bu maçı alın" diye haykıran on binlerce taraftar var, sen koşamıyorsun gardaşım! maçtan önce alayınıza prim dağıtılmış üstüne üstlük...

ben kendi payıma şunu söylemek isterim Sn. Bekir Çınar'ın dediği söz aklımda; yani herhangi bi üst düzey beklenti içinde değilim. Ama bu kadar da kötü olmamalı, Demirspor formasının muhakkak bi ağırlığı olmalı, kasaba takımları son dakikada biz yenikken bize çökmemeli(size yemin ederim sağımda solumda hakeme "maçı bitir" diye bağıran en az 10 kişi gördüm.bizim kazanmak zorunda olduğumuz bi maçta insanlar bu şekilde bağırıyordu.gerçekten bu ruhsuz futbol,doldur boşalt..vs. milleti bu noktaya getirmiş...)

bugün bu futbolcuların ne kadar büyük bi klüpte top oynadıklarının en güzel idrakı ortaya çıktı aslında: haftalardır maç alamayan tiy geldi saldırdı bize! maç bittiğinde dediğim ilk kelime " ulan harbiden büyük takımsın be mavi şimşeğim"di.onların da düşünmesi lazım bence bu olguyu.

yönetime harbiden helal olsun, gerekeni yaptılar...

mücadeleye devam Demir spor ama gatagulleden mücadeleye değil ve de asla kafana göre değil!
geyik1940 dedi ki…
Şefik Bey'in de söylediği gibi, tüm hafta taraftar maça davet edildi. Taraftar geldi, gördükleri sahada yürüyen bir takım.

Herşey hikaye. Amaç, taraftarı takımdan iyice soğutup lağvetmek sanırım...
Adsız dedi ki…
takımın bu hale gelmesinde taraftarın tarsus maçında bile stadı tam doldurmamasında suçlu yönetimdir.bunu söyleyecek cesur bir arkadaşın hala olmaması ne acı?? yönetime destek veren bu yazınızı kınıyorum...sahada 6 tanesi 18 yaşında çocuklara bu durumun suçluluğunu yüklemek ayıptır yazıktır...topçular suçludur ama onları bu hale getiren de yönetimdir...biz hedef küçülteceğiz dersen lider kalamazsın...m.tuncel bu kapıdan giremez diyip 2 ay sonra yanına oturursan senden hiç birşey olmayacağını tüm adana görür...demirspor yönetilemiyor.beceriksizler almış takımı...istifa etmeliler

maratondan ilhami
Adsız dedi ki…
Daha önce yazmıştım, bizi siyasete yem yapmasınlar diye. Bana göre tam siyasetin göbeğine düştük. Çukurdayız ve gittikçe batıyoruz.

Yönetimden birisi çıkıp açıklayabilir mi acaba, daha sezon başı hakkında türlü laflar ettikleri basında açıklamalar yaptıkları Mustafa Tunceli şeref tribününe oturtmanın gerekçesini nedir ki acaba.

Bu taraftarın önüne attıkları,kapıdan giremez dedikleri Tunceli şimdi niye sahipleniyorlar. Aytaç Durak düştü şimdi moda Tuncel mi? Geçen yazıma başkan açıklama yapmıştı. Ama şimdi inanacak birşey kalmadı. Ben bulamıyorum bu yönetimin yaptıklarını açıkalayacak bir sebebi..Bulan ve anlayan varsa beri gelsin.Hakikaten içler acısı durumdayız.

Kamil Ateş
Onur BİÇER dedi ki…
Mustafa Tuncel'i şeref tribününe oturtmamak gibi bir lüks var mı Kamil abi? Yönetim gelme kardeşim protokol tribününe diyebilir mi? Bu işin bir boyutu.

Diğer boyutu da şu. Daha yönetim, kendisini eleştiren taraftarların eleştirmesine esas konular gündemde dahi yokken, kombineleri almayarak takımı belli bir gelirden hep beraber etmedik mi? Şimdi o kadar fazla gelirimiz olsa idi Mustafa Tuncel'e o kadar daha az ihtiyacımız olacaktı.

Ayrıca spor fonunun idaresi şu anda Tuncel'de. Neden onu almayalım. Neden elimizin tersi ile itelim? Bu iki açıklamayı Tuncel maça geldiği için yapmıyorum. Yarın yönetim çıkar da Tuncel'e teşekkür ederse diye yazıyorum. Ben olsam sezon başında Tuncel hakkında konuşmazdım. Gökoğlu hakkında da konuşmazdım. Her ikisinden de taleplerimi açıkça isterdim, vermezlerse de her şey kamunun önünde olurdu. Yanlış olan bugün yanyana olmaları değil, dün yanyana olmamalarıdır. Demirspor maddi açıdan darboğazda iken kuyruğunu dik tutacak kudrete sahip değildir. Alınabilecek her türlü maddi kaynak için her türlü girişimde bulunulmalıdır ki; sonraki yönetimler dik durabilsin. Hak edene hak ettiği gibi davranabilsin.
Adsız dedi ki…
Düşüncene saygılıyım Onur. Bakış açımızda farklılık var ama bekleyelim görelim derim ben.

Umarım siyasete alet olmayız derken tek derdim bu siyasi çöplükte bizi yemezler.. söylediğim budur.
Adsız dedi ki…
sen sezon başı ve ortası m.tuncele,m.gökoğluna karşı açıklama yapıyosan onlar şeref tribününe oturdğunda gider maratonda maç izlersin yda söliceğin lafın sonuçlarının neler olacağnı önceden düşünüp,o açıklamaları yapıp yapmamaya öle karar werirsin

Bu blogdaki popüler yayınlar

Beşiktaş: 3 - Adana Demirspor: 3

 Demirspor bu; her an her şey mümkün. Oyuncular değişse de hem dibe vurup hem son saniyeye kadar heyecan yaşatmak geleneği değişmiyor.  İstanbul'da İnönü'de 3-0'dan maç çevirmek büyük iş. Takımın gerçek gücünü gösterdiği, belki de sezona merhaba dediğimiz maç oldu... Balotelli beklediğimiz patlamayı yaptı; İstanbul' da olması tesadüf değil. İlk yarıda acemice hatalar, Sinan ve Ferhat'ın dağılması, rakibin dalga dalga gelişini durduramamak can sıktı. Aslında kötü değildik ama rakip çok iyi başladı. İkinci yarı başında 3. Golü de yiyince moraller bozuldu. Ama işte Demirspor bu! Yaptı yapacağını... Rakibin oyuncu değişikliklerini lehimize çevirdik. 60. Dakikadan sonra Vargas ve Balotelli'nin şutları son dakikaya kadar umudu taşıdı. Assombalonga'nın dokunuşuyla 1 puana uzandık. Tebrikler, teşekkürler takım; devamı gelsin... 

Karagümrük: 4 - Adana Demirspor: 0

 Kötü başladığımız lige daha da kötüye giderek devam ediyoruz. Çok net bir yenilgiyle gerçeğin tokatını yedik: Sorun Samet Aybaba'da değildi.  Balotelli'yi kontrol altında tutsun diye gelen İtalyan hoca, 15 günde takımı daha iyi hale getirmek yerine tamamen dağıtmış. Çok kötü bir oyunla farklı bir yenilgi aldık ve umarım bu alınan yanlış kararların geri dönüşü için bir dönüm noktası olur. Bir kişinin keyfiyle takım yönetilmez! 

İtler Çakallar Vınlayanlar

 Kimse Demirspor taraftarına itler çakallar diyemez; kimse böyle bir sözün söyleneceği ortam yaratamaz.  Buna teşebbüs edenler oldu tabii ama unutulup gittiler. Bugüne kadar bu takımın sadece ama sadece kendine muhtaç olduğunu sanan onca kişi gelip geçti. Vikipedia'da Adana Demirspor sayfasına bakın, ne çok isim var. Zannettiler ki hepsi tek, değişilmez. Ama Demirspor'a musallat ettikleriyle birlikte çekip gittiler.  "Ben olmazsam Yenice'yi geçemezseniz" diyen Aytaç Durak ve hüküm sürdüğü yıllarda, onun ağzının içine bakanlar, sarı zarflarından medet umanlar, İstanbul takımlarını destekleyenler, topuğuna basıp gezenler, iki çift lafı bir araya getiremeyenler, kayyumla tehdit edenler, borcu kongreye doğru katlayarak büyütenler, öldük bittik geberdik gittik diyenler... Hepsi vınlayıp gittiler.  Kim kaldı? Taraftar olan, içimizden biri, Bekir Çınar kaldı mesela. Demirspor için emek, zaman, para harcayana saygı duyan ama kendine yapılan saygısızlığı unutmayan taraftar