4 Ocak 2010

Grêmio Foot-Ball Porto AlegrenseGrêmio Foot-Ball Porto Alegrense, kısa adı Gremio :)
Brezilya'nın Porto Alegre şehrinin takımı.


Porto Allegre Brezilya'nın 26 eyaletinden biri olan Rio Grande do Sul'un başkenti. Şehir 1742 yılında Portekizli sömürgeciler tarafından kurulmuş. Portekiz sömürgesi olmasına rağmen Gremio futbol takımı 15 Aralık 1903 tarihinde İngiliz ve Alman göçmenler tarafından kurulmuş.

MAVİ, LACİVERT ve SİYAH renklerini kullanıyor.Genelde çucuklu forma, siyah şort ve beyaz tozluk.


1 İnterkontinental kupası, 2 Amerika Libertadores kupası, 2 lig şampiyonluğu ve 4 lig kupası kaldırmış. Ancak 18 Temmuz 1909'da Internacional karşısında alınan 10-0'lık galibiyet taraftarlarca en büyük gurur olarak hatırlanıyor.Öyle bir maç olmuş ki kaleci Kallfelz maç sırasında taraftarlarla konuşmaya gitmiş tribünlere.

1981 ve 1996'da şampiyon olmuş, 1992 ve 2005 yıllarında ikinci ligde mücadele etmiş.


Maçlarını 2007 yılında yapılan Gremio Arena Stadium'da oynuyorlar.Arada koşu parkuru var.Tribünler biraz uzak kalıyor sahaya, aynı bizdeki gibi.


Luiz Felipe Scolari ve Mano Menezes gib iünlü isimler de çalıştırmış Gremio'yu.

Brezilya'da yaklaşık 8 milyon kadar taraftarları var.Sayı olarak en fazla taraftarı olan 6. takım.Geral do Grêmio, Máfia Tricolor, Garra Tricolor, Super Raça Gremista and Torcida Jovem do Grêmio isimli taraftar grupları var.Yayın yapan tv'leri var.
''Earth is blue '' sloganları var. ''Dünya, mavidir!'' diyebiliriz, bizim ''Adana, Demirsporludur! '' sloganımız gibi.Brezilyalı dostumuz Edson Kruger, brezilya bayrağı ve atkımız ile birlikte :)
Kendisinden atkımız ile Maracana stadı'ndan fotografları bekliyoruz.


Mavi LAcivertlileri severim, Demirspor'dan ötürü :)

4 yorum:

mustava dedi ki...

eline sağlık togepy. artık brezilyada da bir kapımız var desene :) gremioya selam, mavilacivertlilere devam :D

Baris dedi ki...

İnadına Corintihians :)

Serkan Akkoyun dedi ki...

dünyaya nam salmış gol sevinçleri vardır.hani şu defalarca videosunu izlediğiniz gol sonrası akın akın tellere doğru akan insanlar bunlardır :)
ayrıca ronaldinho'nun yetiştiği klüptür.

Sinyor dedi ki...

Güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.