Ana içeriğe atla

Adana'nın Spor Basını Tarafsız Mı, Taraflardan Biri Mi?

Bu soruyu artık Adana Demirspor taraftarlarının sorması, durumu sorgulaması lazım. Net bir şekilde kendi düşüncemi belirteyim aklımdaki sorulara açık yanıtlar alamadığım müddetçe Adana'daki spor basınının taraflı, bağımlı bir spor basını olduğu yönündeki düşüncelerim değişmeyecek. Bunlara birkaç örnek vereyim ve yine alamayacağımız cevapları bekleyeyim...

1- Basında Aytaç Durak neden hiç eleştirilmedi? Adana spor basınına göre Aytaç Durak bizim gibi utanmazlara rağmen bu takıma maddi kaynak aktarmaya devam etmektedir. Ancak aynı basın mensupları 15 yıllık Durak'lama devrinde Alanyaspor'un dahi bir otoparkı varken Demirsporumuzun olmamasına ilişkin olarak Büyükşehir Belediyesi'ne hiç yüklenmezler. 15 yıllık Durak döneminde 15 başarısızlıkta Durak'ın da payının olabileceği asla gündeme gelmemiştir. Bu kulübün kalıcı gelir kaynaklarının olmaması ile kulübü ayakta tuttuğunu ileri sürdükleri Aytaç Durak arasında bir ilişki olup olmadığı basın tarafından asla kaleme alınmaz.

2- Kulüp kayyuma giderken basın neredeydi? Adana Demirspor ile ilgili haber yapan basın mensupları, ellerindeki malzemeyi, dolayısıyla ekmeklerini bu takım üzerinden çıkardıkları gerçeğine rağmen kulübün kayyuma devredilmesi sürecinde neden çıtlarını çıkarmadılar, neden kamuoyu oluşturmadılar? Kamuoyu oluşturmaya güçlerinin var olduğunu daha önceki baskılardan dolayı hepimiz (kendileri dahil) biliyoruz.

3- Basın için tarafsız habercilik anlayışının kıstası nedir? Çocuğuyla maça gelen adam haber yapılır. Baklava alan adam haber yapılır. Yapılmalıdır da. Spor sadece ciddi haberlerden ibaret değildir. Bir eğlencedir. Buna sözümüz yok. Ama olayların haber değeri taşıyıp taşımadığı hususunda basının net bir kıstası var mıdır? Yoksa basın haber yaparken taraflı mı davranıyordur?

a) Adana Demirspor'umuzun sonuçları açısından Tarsus İdman Yurdu maçı ile İskenderun Demirçelikspor maçı arasındaki fark nedir? Neden Tarsus maçında hata yaptığını öncelikle kendilerinin olmak üzere hepimizin kabul ettiği Şimşekler Grubu adeta linç edilirken, İDÇ maçının sorumluları hakkında geçiştirme yazılar kullanılmıştır ve maç doğru dürüst sorgulanmadan gündeme Malatya maçı getirilmeye başlanmıştır? Başarısızlığın sorumluları hakkında basının yaptığı değerlendirmelerdeki dengesizliğin gerekçesi nedir? Daha açık sorayım, Şimşekler Grubu'nu linç ediyorsanız, futbolcuları, yönetimi, iş insanlarını neden linç etme yoluna gitmiyorsunuz? Ya da tersten sorayım... Futbolcuları, yönetimi, iş insanlarını linç etme yoluna gitmiyorsanız neden Şimşekler Grubu'nu linç etme yoluna gidiyorsunuz?

b) Bugün ister beğenin ister beğenmeyin Ankara Tayfası kongre üyeliği apoletini de barındıran bir güçtür. mavilacivert.com yaptıklarıyla ses getiren bir güçtür. Bu iki oluşum bir basın açıklaması yapıyorsa, bu açıklama sizin hoşunuza gitse de gitmese de haber değeri taşımaktadır. Eğer takıma ikram edilen baklava haber oluyorsa, bu girişimin haber değeri taşımadığını ileri süremezsiniz. Durum böyle iken, sizin bu açıklamayı sütunlarınıza taşımama gerekçeniz olsa olsa görüşlerimizin size uymamasından kaynaklanmaktadır. Gerçek bu ise, siz tarafsız mısınız? Yoksa bizzat taraflardan biri misiniz? Yazdıklarımızı çürütmeye gücünüz mü yoktu da altına olumsuz görüşlerinizi dahi koyamadınız? Yoksa işinize mi gelmedi?

Sevgili Adana spor basını size haber servis ediyorum. Hiç etik değil bu yaptığım. Etik mi, o da ne? Açıkça cevaplarsanız sorularımı, en son sorduğum soruyu cevaplamaya gerek dahi kalmaz...

Yorumlar

Adsız dedi ki…
ONUR kardeşim öyle bir yazı yasmışsın ki bu bahsettiğin kişilerden sana cevap yazabilecek yada karşında konuşabilecek 1 kişi dahi yoktur hiçbirinin işine gelmez zaten kapasiteleri de yetmez
tek çare altyapı dedi ki…
ben de merak ettiğim birşeyi sormak istiyorum.hani temlikler liğinde uzak ara lideriz ya.bu temlikleri kimlerin koyduğunu ve her birinin ne kadar temlik alacaklarının olduğunu?tarafsız basınımız bir araştırsa ne kadar güzel olur değilmi?
Adsız dedi ki…
Adana Demirsporda son 15 yılda başkanlık koltuğuna oturanları ve yöneticilik yapanların listesini adana spor medyası açıklasın.o listede bir tane atadan dededen demirsporlu olan ben adanalıyım ailemde demirsporlu benim bu takıma ve bu şehre hizmet etmek görevim diyen bir tane adam bulamazsınız..zaten bulsanızda çok değerli aytaç durak eksenli spor medyamız adama yapmadığını bırakmaz o adamıda başkan olacağına bin pişman ederler.bu nedenle demirspor gibi köklü spor geçmişi olan eskiden şehrin ileri gelenlerinin hiç çekinmeden başkanlık yaptığı bu camiada son 15 yılda aytaç durak ekseninde oluşturulan demirsporla ve adana sporuyla alakalı olmayan bir ton, isim peşinde olan adamlar bu takımı yönetir.gerekli reklamlarını yapar daha sonrada temliklerini katbe kat fazlasıyla koyarlar.üç dört senede bir tekrar piyasaya çıkarlar işte ergun kara bunlarla röportaj yapar sizin çok iyi bir demirsporlu olduğunuzu herkes çok iyi biliyor der o reklam peşinde koşan adama da derki onursal başkanımız aytaç durak olmadan bu takım hiç bir yere varamaz.bu nedenle kendisine sonsuz şükranlarımızı iletiyoruz gibi açıklamalar yaparlar.bu film böyle devam eder olan gerçek demirsporlu sevdalılarına olur.
son olarak ise şehrin diğer takımın başkanına helal olsun diyorum adamı çok zorladılar ihaleci dediler kendi camiasından bile köstek olmaya çalıştılar ama o camianın spor medyası adamın arkasında durdu ve o adam o camia üzerinden reklam yapıp yönetime girmek isteyenlere prim vermedi.bunları niye yazdığıma gelince gerçekten 5oo altın adam projesi kapsamında sn.ozan ören in gayretleri neticesinde genç adanalı işadamları bu camiaya artık uzaktan değil yakından temas kurmaya çalışıyorlar ve bu beni gelecek adına umutlandırıyor.demirspor spor medyası bu adamlara köstek olmayın bu adamları destekleyin.yönetim gençleşsin takım gençleşsin,şu 15 yıllık ataleti paslanmayı atmamıza izin verin yol verin hatta basın da gençleşsin.sizde gidin bu güne kadar oynadığınz tiyatroları sahte röportajları suni aytaç durak gündemlerinizi alın ve gidin uzak durun bu camiadan.

Bu blogdaki popüler yayınlar

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

Sezon Değerlendirmesi-II

 Oyuncular üzerinden bu sezona bakacak olursak, öncelikle yaz transferlerinde ses getiren Balotelli ve Belhanda ikilisinden başlamak gerekli sanırım.  Balotelli bütün tacizlere, önyargılara ve maç içinde hakemlerin veya rakip oyuncuların kışkırtmalarına rağmen verimli bir sezon geçirdi. Son haftadaki patlamasıyla beraber hem takımı hem ligin en golcü oyuncularından oldu. 18 lig ve 1 kupa golüyle iyi bir performans sergiledi. Golleri dışında da atakları yönlendirmesi, şut tehdidi ve rakip savunmayı yıpratmasıyla iyi bir forvetin yapması gerekenleri büyük oranda yaptı. Ama Malatya maçında olduğu gibi çok pozisyon kaçırdığı maçlarda da canımızı sıktı.  Belhanda ile ilgili duygularımı önceki yazılarda belirtmiştim. En son GS maçındaki yaptıklarıyla iyice gözümüzden düştü. Transfer olduğunda 10 gole ulaşsa yeter diye düşünüyordum; çok uzak kaldı o beklentiden. Onun dışında maç içindeki pas tercihleri, istikrarsızlığı ile bu sezonun en büyük hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Benzer şekilde A