17 Kasım 2009

Maske


Yukarıdaki maske bir cenaze maskesi. Aztek uygarlığına ait. Mutlaka başka bir anlamı vardır ama ilk anda sanki ölüme dil çıkarırcasına meydan okuyor gibi geliyor bana.

Sanki çok zor bir durumda kalıp da, maskenin sahibi bu maskeyi yüzüne takar da, o zorluğun rahatça üstesinden gelir gibi. Hem de muzip bir şekilde gülümsercesine.

Futbol dünyasından da muzip bir gülümseme uçtu gitti... Daha dün buralarda top tepen Antonio De Nigris geçirdiği kalp krizi sonucu dünyaya gözlerini yumdu.

Attığı bir golden sonra taktığı maske ile "gol sevinci" hazinemize bir yenisini eklediğini hatırlıyorum. Zorluğun üstesinden geldiği anda kişisel gösterisini yapmış, hemen hepimizi gülümsetmişti. Hem gülümsemiştik, hem de muhtemelen maske kültürünün bize yabancı olmasından dolayı yadırgamıştık biraz da. En nihayetinde attığı golün sevincini yansıtmıştı bizlere, taktığı altın renkli maske ile.

Belli ki muzip bir çocuktu o da. Bu oyunun muzip çocuklarından birisiydi. Umarım inandığı her ne ise en güzeli ile karşılaşır gittiği yerlerde...

Hiç yorum yok: