Ana içeriğe atla

Forma/Göğüs Reklamı

Spor01.com'dan, yönetimin forma/göğüs reklamı konusunda, Adana içinde yine hayalkırıklığına uğradığını okuduk. Bir Adana klasiği...

Biliyoruz ki artık futbolda bu tip destekler, sponsorluklar, işbirlikleri oldukça revaçta. Şirketler,destek oldukları takımın başarısını, kendi başarıları olarak sahipleniyor ve üstüne titriyor. Spor takımlarına yatırım yapmak, önemli bir gelir kalemi olmuş durumda. Son örneği, Türk Telekom. Bayan Voleybol takımını liglerden çekip, yatırımını Vakıfbank Güneş Sigorta'ya yöneltti,; futbolda da birçok takımın forma reklamlarını kaptı. Sektörde, rakipleri karşısında, adlarının bilinir hale gelmesi için çok önemli bir adım.

Meseleye, tamamen işletme boyutuyla yaklaştım, çünkü artık Adanalı iş insanlarının-yatırımcıların, takımınıza sahip çıkın yönlü serzenişleri fazla umursamadığını görüyoruz. Onlar, işin duygusal boyutunu geçmişler, başka duygulara sevk olmuşlar.

Adana'nın firmaları, şirketleri, yatırımcıları; Adana Demirspor gibi bir markayı, işbirliği için ortak olarak görmekten neden çekinirler? Hem kendileri hem Demirspor için yararlı olacak bir çalışma, onların gözünde neden tercih edilebilir değildir?

Futbol, tüm dünyada yerel değerleri yükseltmek, duyurmak, öne çıkarmak için önemli bir araç haline gelmişken, Adanalı iş insanları, bu sektörü kullanmaktan neden geri dururlar? Yatırım alanlarını iyi analiz edememekle ilgisi olabilir mi örneğin?

Geçtiğimiz yıl, Başkan Bekir Çınar yine kişisel gayretlerle Starpet ve Acıbadem'den reklamlar almıştı. Bu yıl da yine bir Adana markasını reklam olarak kullanamayacağız gibi görünüyor.

Gönül ister ki hiç forma reklamı kullanmaya gerek olmasın; yıllardır formalarımız reklamsız ama bu bir "duruş"tan ziyade çaresizliğin sonucu. Sonuçta Adana kendi değerlerine sahip çıkamadığı sürece, kentin gerilemesi hızlanarak devam edecek.

Belki de en iyisi, "28 Mayıs Gecesi Ne Yaptığınızı Biliyoruz" ya da "58 Binlik Adana" sloganlarını, protesto için kullanmak. Hatta bunlardan iyi birer pankart da olabilir.

En nihayetinde taraftar, yine takımına sahip çıkıp, gerekeni yapacak güce sahiptir; bunu da bir yerlere not edelim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ben Bunu Hak Ettim...

Bugüne kadar yazdığım en zor yazılardan biri bu.  Yanımda küçücük iki çocuk vardı maçta, sevdim onları öptüm. Hatta babası yorulmuştu da aldım onu omzuma maçı bir süre birlikte izledik. O esnada çocuğun nasıl heyecanlandığını gördüm. Bacakları kasılıyordu, boynumun sıkıştığını hissettim. Sonra bağırdı ve akabinde ellerini vücudunu titreme alacak kadar sıktı. Bu çocuk sanırım 4,5-5 yaşlarındaydı. Tam benim kızımın yaşlarında. İşte o anda aslında anlamalıydım hak ettiğimi bu belayı. Çünkü ben de çocuklarımı bu acıya götürüyorum. Onlar acıya doğru yürürken, ben her Demirspor deyişlerinde mutlu oluyorum. Her mavi-lacivert deyişlerinde mutlu oluyorum. Onlar da bana başarı videosu gönderiyorlar.   Ben böyle bir babayım işte. Çocuklarının bu tür videolarına bakıp, duygulanan mutlu olan bir babayım. Onlara mavili, armalı kıyafetler alıp ellerimle uçuruma götüren bir babayım. Tabi ki Allah belamı verecek.  Kendi isteğim dışında görev yerim değiştirildi. Ailem paramparça oldu. Ta

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 4 - Beşiktaş: 2

 Adana Demirspor varsa umut vardır. 3. kalecisi, yedek oyuncusu, sahası, tribünü fark etmez; Demirsporlu devam eder! Bugün 4-0'a getirdiğimiz maçtan iki farklı galip ayrıldık. İç sahadaki kayıpsız gidişat devam etti. 3. haftanın erteleme maçında, öncesinde hafta sonunun kaleci ve kırmız kart krizlerinin damga vurduğu, maç içinde ilk golü atan Belhanda'nın da fenalaşıp oyuna devam edemediği, 2008'li yedek kaleci, 2005'li yedek oyuncularla kadroyu tamamladığımız günde yine skor üretmeyi bildik; yediğimizden fazlasını attık. İşte kazanmanın yolu bu! Belhanda, Niang, Emre Akbaba ve Yusuf Erdoğan'la fileleri sarstık. Niang'ın dördüncü, Yusuf Erdoğan'ın üçüncü golleri oldu. Bu lige damga vuracağımızı biliyorduk; öyle olmaya devam ediyor.