5 Ocak 2009

Racismo A La Turca ?

"Milliyet gazetesinin haberine göre: "Ankaraspor’un Meksikalı golcüsü Antonio De Nigris, hocası Aykut Kocaman’ı ırkçılık yapmakla suçladı. Nigris, Meksika’da en çok satılan dergilerin başında yer alan Proceso’ya verdiği özel röportajda, Kocaman’ın takımda yer alan yabancılara karşı sistematik ırkçılık uyguladığını belirtti. Dergi de bu röportajı, “Racismo a la turca - Türk usulü ırkçılık” başlığıyla okuyucularına duyurdu."

İçimden "Aykut yapmaz öyle şey" diyesim geliyor. İşin iç yüzü sanki başkaymış, ortada bir forma savaşı varmış ve De Nigris kaprisini "ırkçı bu" diyerek gösteriyormuş, izi kalsın diye çamur atıyormuş gibi geliyor bana nedense...Tabi yanılıyor da olabilirim, Aykut, bunu cevaplarsa daha bir öğrenmiş oluruz sanırım...Bir yandan Meksika dergisi Proceso'nun da "Türk Usülü Irkçılık" demesini biraz fazla provokatif ve terbiyesizce bulduğumu söylemeliyim. Subcommandante'den "halklara nasıl hitap edilir" öğrensinler biraz, öyle sadece web sitesine fotoğraflarını koymakla olmuyor...

3 yorum:

Onur BİÇER dedi ki...

Bu noktada şunu da belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Benim ülkem üstünde türlü oyunlar oynanan, hep bir taraflara çekilmek veya sürüklenmek istenen olmuştur. Kanlı ve kumpaslı bir coğrafyada bulunmaktadır. Ama tüm bunlara rağmen medeniyetin hüküm sürdüğü varsayılan ülkelerde göürlen anlamda bir ırkçılık benim ülkeme girememiştir. Benim insanım bu yapıda değildir. Bu nedenle münferit olaylar dışında gururla söyleyebilirim ki; benim sınırlarıma girememiş, benim toprağımda barınamamış bir ırkçılık, asla bir usul haline de gelmemiş, özgüleşmemiştir.

Milletler maalesef son dönemlerde ayıplarını temizlemek yerine, diğerlerine de çamur atmak suretiyle ayıbı sıradanlaştırmak yolunu seçmişlerdir. Umarım kendi ayıplarında boğulurlar.

Jose Marti dedi ki...

Aykut yapmaz öyle şey!
Gider sorarız Aykut'a işin aslını.
Onur'un yorumu bana Nuri Bilge Ceylan'ı hatırlattı; "bu ödülü yalnız ve güzel ülkeme amağan ediyorum"..Özlediğim aydın profili..

serdanka dedi ki...

De Nigris açıklama yaptı ; "O haberi yapan gazeteciyi hayatımda hiç görmedim" dedi. Üstüne hatta Aykut hoca ile sürekli görüştüklerini ve kendisini görüşlerine çok saygı duyan ilerci bir antrenör olarak tanımladığını da sözlerine ekledi. Bu tip haberlerin Meksika'da çok fazla yapıldığını da belirterek, son olarak ; "O gazeteci şimdi burada olsa onu döverdim!" demiş, noktayı koymuş.

Galiba sade bizde olmuyo asparagas haber :)