5 Aralık 2008

KEÇİ KESİN...Bayram yaklaştıkça ister istemez gündemimizde tabi ki bayram ve kurbanlıklar oluyor.Bakalım Sayın belediye başkanımız geçtiğimiz yıl bu konu hakkında nasıl bir yorum yapmış?


''Türkiye Belediyeler Birliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Kurban Bayramı'nda koyun ya da büyükbaş hayvan yerine ormanların korunmasına katkı sağlamak amacıyla keçi kesilmesini önerdi.
Durak, yaptığı açıklamada, dağ köylerinde yaygın olarak beslenen kıl keçilerinin ormana yangından daha fazla zarar verdiğini, zarar gören alanların rehabilitasyonunun ise zor olduğunu söyledi.

Zarar gören ormanların erozyon oluşumundaki en önemli etkenlerden biri olduğunu savunan Durak, kıl keçisi yerine verimin 8-10 kat daha fazla olduğu mandıra keçilerinin beslenmesi ile hem ülkenin hem de orman köylüsünün daha hızlı kalkınacağını kaydetti. Keçi ile mücadeleye başladığı 3-4 yılda büyük mesafe katettiğini anlatan Durak, "Yıllar geçtikçe haklılığımız daha iyi anlaşıldı. Bize karşı çıkan çevreler, şimdi bizden daha fazla mücadele ediyor" dedi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun önceki günlerde yaptığı açıklamalarda Türkiye'de 6 milyon civarında keçi olduğunu söylediğini belirten Durak, şöyle konuştu:

"Sayın Eroğlu, geçtiğimiz günlerde, 'Türkiye'de 6 milyon keçi var, bunun sayısını yüzde 10'a indireceğim' dedi. Bu yıllardır uğraş verdiğimiz çabalarımızın bir sonucu. Sayın bakan da bizim gibi düşünüyor. Keçi, Türkiye'deki ormanlara yangından daha fazla zarar veriyor. Bu doğrultuda keçinin azaltılması sonucu, orman köylüsüne yeni geçim kaynakları sağlanacak. Daha medeni bir ortamda yaşama şartları hazırlanacak."

"BİR KALEMDE BU İŞİ ÇÖZERİZ"

Keçi etinin daha sağlıklı olduğunu ifade eden Durak, vatandaşlardan bayramda keçi kesmelerini istedi.

Türkiye'de yaklaşık 5-7 milyon hayvanın kurban edildiğini belirten Durak, "Bilimsel araştırmalar da keçi etinin koyun etine göre kolesterol yönünden daha sağlıklı olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye'de 6 milyon keçi olduğu belirtiliyor, vatandaşlarımız çabalarımıza destek için keçi keserlerse, bu işi bir kalemde bitirmiş oluruz" dedi.
''

Başkan Durak'ın açıklamasından sonra ise keçiler ağaç tepelerine çıkarak adeta meydan okudular.Peki ağaçtan indirmek için nasıl bir yöntem seçilecek; biber gazı mı itfaiye ile su fışkırtarak ağaçtan düşürme yöntemi mi?Görünüşe göre Aytaç Durak çok dert etmiş konuyu ki bir kalemde silmeye kararlı.Bakalım kim daha inatçı!

1 yorum:

Anonim dedi ki...

Aytac emmi Turkiyedeki 6 milyon kecinin ormana verdigi zarardan daha cogunu Adana'daki yesil alanlara ve verimli topraklara vermistir.Baraj etrafindaki yerlere imar musaadesi vermek ile ile Adana'nin eko dengesinin icine etmistir.
Kesilecek keci var ise bu kendisi olmalidir.

Adanalinin Gule Gule Aytac'im Gule Gule diyecegi gunu bekliyorum.