Ana içeriğe atla

KEÇİ KESİN...Bayram yaklaştıkça ister istemez gündemimizde tabi ki bayram ve kurbanlıklar oluyor.Bakalım Sayın belediye başkanımız geçtiğimiz yıl bu konu hakkında nasıl bir yorum yapmış?


''Türkiye Belediyeler Birliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Kurban Bayramı'nda koyun ya da büyükbaş hayvan yerine ormanların korunmasına katkı sağlamak amacıyla keçi kesilmesini önerdi.
Durak, yaptığı açıklamada, dağ köylerinde yaygın olarak beslenen kıl keçilerinin ormana yangından daha fazla zarar verdiğini, zarar gören alanların rehabilitasyonunun ise zor olduğunu söyledi.

Zarar gören ormanların erozyon oluşumundaki en önemli etkenlerden biri olduğunu savunan Durak, kıl keçisi yerine verimin 8-10 kat daha fazla olduğu mandıra keçilerinin beslenmesi ile hem ülkenin hem de orman köylüsünün daha hızlı kalkınacağını kaydetti. Keçi ile mücadeleye başladığı 3-4 yılda büyük mesafe katettiğini anlatan Durak, "Yıllar geçtikçe haklılığımız daha iyi anlaşıldı. Bize karşı çıkan çevreler, şimdi bizden daha fazla mücadele ediyor" dedi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun önceki günlerde yaptığı açıklamalarda Türkiye'de 6 milyon civarında keçi olduğunu söylediğini belirten Durak, şöyle konuştu:

"Sayın Eroğlu, geçtiğimiz günlerde, 'Türkiye'de 6 milyon keçi var, bunun sayısını yüzde 10'a indireceğim' dedi. Bu yıllardır uğraş verdiğimiz çabalarımızın bir sonucu. Sayın bakan da bizim gibi düşünüyor. Keçi, Türkiye'deki ormanlara yangından daha fazla zarar veriyor. Bu doğrultuda keçinin azaltılması sonucu, orman köylüsüne yeni geçim kaynakları sağlanacak. Daha medeni bir ortamda yaşama şartları hazırlanacak."

"BİR KALEMDE BU İŞİ ÇÖZERİZ"

Keçi etinin daha sağlıklı olduğunu ifade eden Durak, vatandaşlardan bayramda keçi kesmelerini istedi.

Türkiye'de yaklaşık 5-7 milyon hayvanın kurban edildiğini belirten Durak, "Bilimsel araştırmalar da keçi etinin koyun etine göre kolesterol yönünden daha sağlıklı olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye'de 6 milyon keçi olduğu belirtiliyor, vatandaşlarımız çabalarımıza destek için keçi keserlerse, bu işi bir kalemde bitirmiş oluruz" dedi.
''

Başkan Durak'ın açıklamasından sonra ise keçiler ağaç tepelerine çıkarak adeta meydan okudular.Peki ağaçtan indirmek için nasıl bir yöntem seçilecek; biber gazı mı itfaiye ile su fışkırtarak ağaçtan düşürme yöntemi mi?Görünüşe göre Aytaç Durak çok dert etmiş konuyu ki bir kalemde silmeye kararlı.Bakalım kim daha inatçı!

Yorumlar

Adsız dedi ki…
Aytac emmi Turkiyedeki 6 milyon kecinin ormana verdigi zarardan daha cogunu Adana'daki yesil alanlara ve verimli topraklara vermistir.Baraj etrafindaki yerlere imar musaadesi vermek ile ile Adana'nin eko dengesinin icine etmistir.
Kesilecek keci var ise bu kendisi olmalidir.

Adanalinin Gule Gule Aytac'im Gule Gule diyecegi gunu bekliyorum.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ben Bunu Hak Ettim...

Bugüne kadar yazdığım en zor yazılardan biri bu.  Yanımda küçücük iki çocuk vardı maçta, sevdim onları öptüm. Hatta babası yorulmuştu da aldım onu omzuma maçı bir süre birlikte izledik. O esnada çocuğun nasıl heyecanlandığını gördüm. Bacakları kasılıyordu, boynumun sıkıştığını hissettim. Sonra bağırdı ve akabinde ellerini vücudunu titreme alacak kadar sıktı. Bu çocuk sanırım 4,5-5 yaşlarındaydı. Tam benim kızımın yaşlarında. İşte o anda aslında anlamalıydım hak ettiğimi bu belayı. Çünkü ben de çocuklarımı bu acıya götürüyorum. Onlar acıya doğru yürürken, ben her Demirspor deyişlerinde mutlu oluyorum. Her mavi-lacivert deyişlerinde mutlu oluyorum. Onlar da bana başarı videosu gönderiyorlar.   Ben böyle bir babayım işte. Çocuklarının bu tür videolarına bakıp, duygulanan mutlu olan bir babayım. Onlara mavili, armalı kıyafetler alıp ellerimle uçuruma götüren bir babayım. Tabi ki Allah belamı verecek.  Kendi isteğim dışında görev yerim değiştirildi. Ailem paramparça oldu. Ta

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 4 - Beşiktaş: 2

 Adana Demirspor varsa umut vardır. 3. kalecisi, yedek oyuncusu, sahası, tribünü fark etmez; Demirsporlu devam eder! Bugün 4-0'a getirdiğimiz maçtan iki farklı galip ayrıldık. İç sahadaki kayıpsız gidişat devam etti. 3. haftanın erteleme maçında, öncesinde hafta sonunun kaleci ve kırmız kart krizlerinin damga vurduğu, maç içinde ilk golü atan Belhanda'nın da fenalaşıp oyuna devam edemediği, 2008'li yedek kaleci, 2005'li yedek oyuncularla kadroyu tamamladığımız günde yine skor üretmeyi bildik; yediğimizden fazlasını attık. İşte kazanmanın yolu bu! Belhanda, Niang, Emre Akbaba ve Yusuf Erdoğan'la fileleri sarstık. Niang'ın dördüncü, Yusuf Erdoğan'ın üçüncü golleri oldu. Bu lige damga vuracağımızı biliyorduk; öyle olmaya devam ediyor.