Ana içeriğe atla

Dizilerdeki Adanalılar ile gerçek Adanalılar

Eskiden evde vakit geçirme şansım olduğunda eski Türk filmlerini izlemeye bayılırdım. En çok da Türkan Şoray’ın Adanalı bir “Pamuk Kralı” ile aşk yaşadığı ama sonunda fakir bir kemancı ile evlendiği tarzdaki filmleri severdim. Çünkü her ne kadar sonunda asıl kızı tavlayamasa da, bir hemşehrimi izlemek büyük keyif verirdi bana. Şimdilerde aynı keyfi Adanalı karakterlerin sıkça canlandırıldığı dizilerde almam gerek, biliyorum ama alamıyorum. Her ne kadar bir Adanalı olarak dizilerde memleketimin adını bu kadar sık duymaktan çok hoşlansam da bir yanım da içten içe isyan ediyor doğrusu. Çünkü ne Adanalı dizisindeki Oktay Kaynarca’nın şivesi Adana şivesi ne Avrupa Yakası’ndaki Dilber Hala’nın küfürbazlığı Adanalı teyzelerin tarzı...Merak ediyorum ne zaman Adana’yı pek çok insanın aklındaki klişelere göre değil de gerçekten olduğu gibi yansıtacak birileri çıkacak? Hani belki hâlâ “e” harflerinde (benim gibi) biraz zorlananan... Hatta “benzin”e “beğnzin” dememek için bir nefes düşünen... Arada ağzından “Abooo”lar kaçıran ama her kelimesi de aksanlı olmayan... Modernliği kadar sıcaklığı, delikanlığı kadar dürüstlüğü ve aptallığa varmayan temiz kalpliliği ile kendini gösteren gerçek bir Adanalı karakteri ne zaman boy gösterecek acaba dizilerde?

Adanalı olmak başka bir his
Biliyorum pek çoğunuz da kendi memleketiniz ve kendi hemşehrileriniz için benzer şeyleri hissediyorsunuz. Ama yine de Adanalı olmak başka bir his sanki. Sanki damarlarımda akıyor gibi. Adana -memleketim diye söylemiyorum- bence Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri. Evet yazları sıcak ve kurak geçer, evet dünyanın tüm markalarını bulabileceğiniz çok katlı alışveriş merkezleri yoktur ve evet bazen insan biraz değişiklik arar ve bir türlü bulamaz ama Adana, insanı insanlıktan çıkarmayan, trafik gibi saçma sebeplerden çıldırtmayan ve hayatı zorlaştıran etkenlerin kontrolünde yönetilmeyen bir şehirdir. İnsanı sıcak ve içtendir. Zorda kalana “bacım” veya “kardaş” diye el uzatan, dükkânına yol sormak için giren birine çırağını rehber yapacak kadar da has insandır Adanalı...

“Abooo”yu sık sık kullanır
Hatta İstanbul’da da yaşasa 01 plakalı bir araba kullanmak ister. İskendere kebap denmesinden rahatsız olur. Şırdanın ne olduğunu bilir ve tadına bayılır. Yemeğin acısı yoksa tuzu yokmuş gibi hisseder. Kavgaya çanak tutmaz ama kavgadan da asla kaçmaz. Ve tabii ki şaşırma ünlemi olarak “Abooo”yu sık sık kullanır. Tıpkı benim gibi... Her ne kadar, pek çok insanın aklında gelişmemiş ve anti-modern bir şehir izlenimi çizse de, Adana’da daha rahattır kadınlar. Öyle şalvarla filan değil, en güzel, en modern elbiselerle dolaşırlar. Elinizi sallasanız güney şivesi ile konuşan birine de çarpmazsınız hem Adana’da. Öyle bir şehirdir ki o, İskenderunlusu, Tarsuslusu hatta Mersinlisi bile Adanalıyım der sorulduğunda... Elbette köklerimizde bizi eğlenceli, ilgi çekici ve esprili yapan pek çok özelliğe sahip olduğumuzu da inkaâr etmiyorum. Ama bir karaktere bu hissi vermek için illâ onu “kıro” formlarına mı sokmak gerek? Yanlış anlaşılmasın ne Avrupa Yakası’na, ne Canım Ailem’e ne de Adanalı dizisine çamur atmak değil niyetim. Şahsen üç diziyi de kendi kategorilerinde beğeniyorum. Ama bir Adanalı olarak bu memleketin insanlarında şiveli konuşmaktan başka özellikler olduğunun da vurgulanmasını istiyorum. Hem gerçek Adanalılarla tanıştıkça senaristlere daha ne malzemeler çıkar bizim oralardan!


Sabanur Kıraç / Milliyet 05.12.2008

Yorumlar

Adsız dedi ki…
oktay kaynarcanın şivesinin adana ağzıylşa ilgisi yok antep urfa karışımı bişey,dilber halanın şivesi ise harika eski adana kadınları söverdi kardeşim çocukları bile söverek sevirdi.hoşşik lafını süper bulmuşlar sonra soykası batasıça lafı bunlar tamamen orjinal bizim büyük halalarımızın teyzelerimizin lafları.inkar eden adanalı değildir..
Adsız dedi ki…
1.si.. fotoğraf çok güzel, yıl kaç acaba merak ettim gerçekten:)
2.si.. çok doğru ve yüreğimize su serpen bir yazı olmuş.. Medya dönemsel olarak bir yöreyi gözüne kestirip kendince oradan nemalanmaya çalışıyor, yersen ne ala güzel buram burma sıla hasreti tadında.. Daha önce bu işlerin Urfa'sını, Antep'ini, Dyarbakır'ını, Trabzon'unu gördük.. ee şimdi sıra geldi en malzemesi bol memlekete ; ADANA'ya:)
Uğur Yücel'in dizisinin küçük bir bölümünü seyretme fırsatım olmuştu, '' CANIM BENİM ne kıyak adam olmuşsun Uğur Abim'' diye iç geçirmiştim... ancak hikayedeki kahramanın Adanalı olduğunu burdan öğrendim; kan çekmiş demekki:)
Bundan sonra dizilerde oynayacak olanlara Adanalı testi uygulansın..
1. Önce sabah kalıp BİRBİÇERde ciğerini yesin
2. sonra maratonda 45 derece sıcakta DEMİRSPORu beklerken önce kebapını yesin sonra şalgamını içsin. Maçtan sonra '' Yenilmiş, ama olağan birşeymiş yada kazanmış rahatlığıyla gülerek staddan ayrılsın''
3. Gazipaşadan Cemalpaşa'ya ANARYA gitsin. paşalığını bozmasın.
4. Akşam Çamlık yada Adnan Menderes civarında birasını içtikten soonra, kallavi iki adet Şırdanı lüpletsin.
5. Ramazanda ''Oruç ağzımla sövdürmeyin ulan.. Şimdi Allaanızı... cık cık cık'' cümlesini kursun sonra zaten Oruç Tutmadığını hatırlayıp rahatlasın..
6. Ha bi de Duygu Cafe denilen yerde katran gibi çay içip belediye otobüsünden inenleri seyretsin saatlerce yılmadan:)
Saygılarımla..
Ozan Baysal
Adsız dedi ki…
Adsız kardeşim doğru demiş..
Valla ben küçüklüğümden sövmeyen teyze hatırlamıyorum, hatta sövüş tarzına göre ayırdıklarımız bile vardı.. Bi de bunlar yaz akşamları kırmızı biber temizlerken çok pis kadın muhabettleri yaparlardı kendi aralarında, çocuk aklımızla bile şaşar kalırdık..
Ayrıcaaa, Kardeşim Oktay Kaynarcanın pala bıyığı ne öle.. ulan adana sıcağında o pala bıyıkla nere geziyon sen yiğidim.. Bıyık bizim memleketde racondan değildir ki..
Ozan Baysal
ADE dedi ki…
Dilber halanin lafları bizim tarafta kullanılır elbet ama antepli havasi daha cok var bence. dirsegine kadar altınları takmasi etmesi bence antep isi..

Oktay babada hafiften Urfa'ya yanasmis bence.

Ugur babayi daha çözemedim :)

ama bence Atv'nin basina kesin Adanalı biri geldi.. 3 dizi de ATV'de.. ee bunla beraber sabah gazetesinde ard arda Adana haberleri cikiyor..

ama güzel reklam oluyor.. İstanbulda yasadigimizdanmidir, sirkette herkesin Adanalı diye hitap etmesindenmidir bilmiyorum ama herkesin aksam dizileri izleyip sizinkileri izledim diye benle muhabbet etmesi, Dilber halanın kullandıgı laflari gelip bana sormalari cidden hos oluyor..
Adsız dedi ki…
Hayatımın 14 ayı Adana'da geçti. Bursalı olmama rağmen Adana hakkaten Türkiye'nin en güzel şehirlerinden diyebilirim. İnsanı da yazıda belirtildiği gibi hakkaten sıcakkanlı. Hele ki askerim dediğimde akan suları durduran bir halkı vardı.

Her şey güzel de şu şırdan'ı nasıl yiyebiliyorsunuz ona bir türlü anlam veremiyorum.
Adsız dedi ki…
ŞIRDAN=yaşam tarzı=kebabın yeğeni:D
türkayADS dedi ki…
ayrıca Adanalı acıyı yemeğin içinden çok yanında sever...Uğur Yücel i izleyin derim...
Adsız dedi ki…
Nasıl da atlamışım bu yazıyı anlamadım.Gecenin bi yarısı duygu selleri yarattı bünyede.Şunu da söylemeden geçmek olmaz;Adanalı,gurbette pilavlı Adana kebabına tepki gösterdiği ölçüde Adanalıdır!:)

Cem

Bu blogdaki popüler yayınlar

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

Sezon Değerlendirmesi-II

 Oyuncular üzerinden bu sezona bakacak olursak, öncelikle yaz transferlerinde ses getiren Balotelli ve Belhanda ikilisinden başlamak gerekli sanırım.  Balotelli bütün tacizlere, önyargılara ve maç içinde hakemlerin veya rakip oyuncuların kışkırtmalarına rağmen verimli bir sezon geçirdi. Son haftadaki patlamasıyla beraber hem takımı hem ligin en golcü oyuncularından oldu. 18 lig ve 1 kupa golüyle iyi bir performans sergiledi. Golleri dışında da atakları yönlendirmesi, şut tehdidi ve rakip savunmayı yıpratmasıyla iyi bir forvetin yapması gerekenleri büyük oranda yaptı. Ama Malatya maçında olduğu gibi çok pozisyon kaçırdığı maçlarda da canımızı sıktı.  Belhanda ile ilgili duygularımı önceki yazılarda belirtmiştim. En son GS maçındaki yaptıklarıyla iyice gözümüzden düştü. Transfer olduğunda 10 gole ulaşsa yeter diye düşünüyordum; çok uzak kaldı o beklentiden. Onun dışında maç içindeki pas tercihleri, istikrarsızlığı ile bu sezonun en büyük hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Benzer şekilde A

Fenerbahçe: 4 - Adana Demirspor: 2

 Yine hakemin hatalı kararlarının damga vurduğu maçta sezonun ilk yenilgisini aldık. Aleyhimize verilen yanlış penaltı, lehimize önce verilip sonra yanlış ofsayt kararı ile verilmeyen penaltı, rakip oyuncuya gösterilmeyen kartlarla birlikte iyi oynadığımız maçtan puan alamadık. Deplasman takımı gibi oynayarak hızlı hücumlarla ilk yarıda farkı ikiye çıkaran rakibe karşı ev sahibi gibi oynadık; iyi top yaptık, ilk dakikalardaki baskıyı iyi kırdık. İlk yarıda bir gol bulabilsek skor farklı olabilirdi. Yine de 3-0'dan sonra oyundan kopmayıp skoru 3-2'ye getirmek başarıydı. Tek kaleye döndürdüğümüz maç son dakikalardaki kırmızı kart ve 4. golle tamamlandı. Fenerbahçe'nin bu sene iyi yaptığı kolay skor bulma işini, zaten aksayan defansımızla durdurmamız kolay olmadı. Ligin en iyi top oynayan takımını izlemek için tribüne koşan Fenerbahçeliler, müthiş bir deplasman tribünü görerek evlerine döndüler; hafta içi maçta taraftarımız gece 1'e kadar tribünde bekletildi. Hafta içi bir