Ana içeriğe atla

SPORTMENCE, yeniden yeşil sahalarda!

"Halka en yakın yer neresi? Çizgi. Ben de çizgide beklerdim.Antrenör ve idarecilerin olduğu tarafta oynamayı sevmiyorum.Kapalının önünde oynamamak için bir devre sağ açık, bir devre de sol açık oynardım."

Metin Kurt


Metin Kurt, 70'lerde Galatasaray'ın ve Milli Takım'ın efsane isimlerinden. Oyunculuğu kadar, sporcular için yaptıklarıyla da hem o dönem hem bugünlerde gündemde. 1975 yılında Amatör Sporcular Derneği'nin kurucuları arasında alıyor, derneği bir "sporcu sendikası"nın ilk adımı aslında. Galatasaray'da oynarken bir grup arkadaşıyla beraber haklarını aramaya kalkıyor, boykota gidiyorlar. Sonunda Metin, Galatasaray'dan sürülerek Kayserispor'da futbol hayatına devam ediyor. 1981 yılında "Sportmence" dergisini çıkarmaya başlıyor.

Derginin ilk sayısı, şu sözlerle yola çıkıyor:

"Yola sporda söylenmeyen ne varsa diyerek çıktık. Şimdi davul boynumuzda dolaşıyoruz aranızda. Gümbür gümbür gümbürdetin, bilin ki çıkan sesler ürkütmez bizleri. Sen minik yavrum, senin yeşilliklerine göz dikenler oldu. Futbolcu kardeşim, yıllardır çağdaş arenalarda gladyatörlük yaparsın. Getir sorunlarına birlikte gidelim üzerine. Amatör sıfatlı sporcularım, acı ızdırap ve göz yaşından başka kazancı olmayanlar. Her gün kendi kendine spor için tamam mı, devam mı sorusunu yenileyenler. Sporda ulusumuzun yüzünü güldürmek için bir ömür boyu ağlamayı göze alan bizim yiğitler. Sizlere uzattığımız dost elidir, gelin kucaklaşalım. Antrenörlerimiz, nerede bir suçlu aransa ayağa kaldırılan dert küpleri, spor aşkıyla seyyah olup Anadolu yollarını aşındıranlar, aklınızla yüreğinizle gelin aramıza. Sevgili Beden Eğitimi öğretmenlerimiz, göstermelik Beden Eğitimi dersleriyle yok olan öğretmenliğimiz, sağlıklı yaşam katkımıza can kat, heyecan kat. Spora gönül vermiş yöneticiler, sizlerde katılın aramıza. Ve cefakar taraftarlar, yemeden içmeden biriktirip, stat kasalarını dolduranlar, kah coşup, kah ağlayanlar. Sizler için perdeyi aralamak boynumuzun borcudur..."

Dergi çok uzun ömürlü olamıyor, bugünlere erişemiyor. Ancak "Çizgi Metin" pes etmiyor. Şimdi, "SPORTMENCE" yeniden okurlarıyla buluşmak üzere. Hasat Basım-Yayın'dan çıkacak, ilk sayının kapak konusu "Forza Livorno"

Heyecanla beklemeye başladım ben kendi adıma. Metin Kurt, dimdik ayakta hala! Sportmence, yeniden yeşil sahalarda!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ben Bunu Hak Ettim...

Bugüne kadar yazdığım en zor yazılardan biri bu.  Yanımda küçücük iki çocuk vardı maçta, sevdim onları öptüm. Hatta babası yorulmuştu da aldım onu omzuma maçı bir süre birlikte izledik. O esnada çocuğun nasıl heyecanlandığını gördüm. Bacakları kasılıyordu, boynumun sıkıştığını hissettim. Sonra bağırdı ve akabinde ellerini vücudunu titreme alacak kadar sıktı. Bu çocuk sanırım 4,5-5 yaşlarındaydı. Tam benim kızımın yaşlarında. İşte o anda aslında anlamalıydım hak ettiğimi bu belayı. Çünkü ben de çocuklarımı bu acıya götürüyorum. Onlar acıya doğru yürürken, ben her Demirspor deyişlerinde mutlu oluyorum. Her mavi-lacivert deyişlerinde mutlu oluyorum. Onlar da bana başarı videosu gönderiyorlar.   Ben böyle bir babayım işte. Çocuklarının bu tür videolarına bakıp, duygulanan mutlu olan bir babayım. Onlara mavili, armalı kıyafetler alıp ellerimle uçuruma götüren bir babayım. Tabi ki Allah belamı verecek.  Kendi isteğim dışında görev yerim değiştirildi. Ailem paramparça oldu. Ta

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 4 - Beşiktaş: 2

 Adana Demirspor varsa umut vardır. 3. kalecisi, yedek oyuncusu, sahası, tribünü fark etmez; Demirsporlu devam eder! Bugün 4-0'a getirdiğimiz maçtan iki farklı galip ayrıldık. İç sahadaki kayıpsız gidişat devam etti. 3. haftanın erteleme maçında, öncesinde hafta sonunun kaleci ve kırmız kart krizlerinin damga vurduğu, maç içinde ilk golü atan Belhanda'nın da fenalaşıp oyuna devam edemediği, 2008'li yedek kaleci, 2005'li yedek oyuncularla kadroyu tamamladığımız günde yine skor üretmeyi bildik; yediğimizden fazlasını attık. İşte kazanmanın yolu bu! Belhanda, Niang, Emre Akbaba ve Yusuf Erdoğan'la fileleri sarstık. Niang'ın dördüncü, Yusuf Erdoğan'ın üçüncü golleri oldu. Bu lige damga vuracağımızı biliyorduk; öyle olmaya devam ediyor.