Ana içeriğe atla

Sutopunda Nah İstanbul...


"Futbolda İstanbul, Edebiyatta İstanbul, Sutopunda Nah İstanbul..." diyordu Adana'ya Kar Yağmış Kitabında Nihat Ziyalan.
.
Sutopu Federasyonun internet sitesini incelerken gördüm yukarıdaki fotoğrafı. O güzel yılların bir özeti gibiydi. Geçtiğimiz aylarda Adana'ya gittiğimde görmüştüm Ziyapaşa Bulvarı üzerindeki Atatürk Yüzme Havuzunu yıkıyorlardı, yerine yeni bir kompleks tesis yapılacakmış. İlk gördüğümde çok üzülmüştüm, zira o havuzda 1989-1996 yılları arasında Güney Sanayi Kulübünün minik bir sporcusu olarak bende yüzmüştüm. O yıllarda sadece Ayhan Karataş ismini biliyorduk, kendisi arada bir havuza gelirdi bizde hocalarımıza sorardık "kim bu diye?" onlarda kısaca anlatır geçerlerdi. Adanalı bir çok rekortmen sporcunun varlığını, Sutopundaki büyük başarıları yıllar sonra başka ağızlardan öğrendik, yazık!
.
Atatürk Yüzme Havuzu hepimizinde bildiği gibi Türkiye'nin otuzlu yıllarında yapılmıştı. O dönemden bu döneme pek bakım yapıldığı da söylenemez, zira benim gittiğim yıllarda da çok bakımsızdı. Ancak bu havuzun öyle yada böyle tarihsel bir önemi var Adana için.
.
Bu yüzden yeni yapılacak tesise geçmişin başarılı sporcularının anlatıldığı resimlerinin yer aldığı bir köşe yapılması gerekir. Hatta mümkünse yeni yapılacak havuzlara bu kahramanlarımızın adlarının bile verilmesi yerinde olacaktır. Özetle yeni yapılacak tesis geçmişin izlerini mutlaka taşımalı. Aksi halde o havuzda sporculuğa başlayan genç arkadaşlarımızı bir tarihsel gerçeklikten mahrum bırakmış oluruz ki bunun vebali hepimizin boynunadır...

diğer resimler için:

Yorumlar

vertumnus dedi ki…
Fırat merhaba,

Benim bildiğim, bu sözü eden Yılmaz Güney. Kitapta da bu şekilde geçiyor olmalı. Kitap elimin altında değil, bir teyitleşmemiz mümkün mü?

Bu arada uzun zamandır aklımda olan ama bir türlü elimin gidemediği sutopu konusunu da buraya taşıdığın için çok teşekkürler. Bu konuya daha fazla da yer verelim gelecekte...
Adsız dedi ki…
Arkadaşlar Atatürk havuzu şu anda büyük bir bakımdan geçiyor.İnşallah seneye yetiştirilecekmiş ....
Fırat Ateş dedi ki…
kitapta yılmaz güney'in söylediğine dair bir işaret yok aslında. nihat ziyalan yılmaz güney'le birlikte demirsporun sutopu maçlarına gidip izlenimlerini aktarırken yazının ortasında böyle bir cümle kuruyor. bu yüzden bana nihat ziyalan'ın sözü gibi geldi.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ben Bunu Hak Ettim...

Bugüne kadar yazdığım en zor yazılardan biri bu.  Yanımda küçücük iki çocuk vardı maçta, sevdim onları öptüm. Hatta babası yorulmuştu da aldım onu omzuma maçı bir süre birlikte izledik. O esnada çocuğun nasıl heyecanlandığını gördüm. Bacakları kasılıyordu, boynumun sıkıştığını hissettim. Sonra bağırdı ve akabinde ellerini vücudunu titreme alacak kadar sıktı. Bu çocuk sanırım 4,5-5 yaşlarındaydı. Tam benim kızımın yaşlarında. İşte o anda aslında anlamalıydım hak ettiğimi bu belayı. Çünkü ben de çocuklarımı bu acıya götürüyorum. Onlar acıya doğru yürürken, ben her Demirspor deyişlerinde mutlu oluyorum. Her mavi-lacivert deyişlerinde mutlu oluyorum. Onlar da bana başarı videosu gönderiyorlar.   Ben böyle bir babayım işte. Çocuklarının bu tür videolarına bakıp, duygulanan mutlu olan bir babayım. Onlara mavili, armalı kıyafetler alıp ellerimle uçuruma götüren bir babayım. Tabi ki Allah belamı verecek.  Kendi isteğim dışında görev yerim değiştirildi. Ailem paramparça oldu. Ta

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 4 - Beşiktaş: 2

 Adana Demirspor varsa umut vardır. 3. kalecisi, yedek oyuncusu, sahası, tribünü fark etmez; Demirsporlu devam eder! Bugün 4-0'a getirdiğimiz maçtan iki farklı galip ayrıldık. İç sahadaki kayıpsız gidişat devam etti. 3. haftanın erteleme maçında, öncesinde hafta sonunun kaleci ve kırmız kart krizlerinin damga vurduğu, maç içinde ilk golü atan Belhanda'nın da fenalaşıp oyuna devam edemediği, 2008'li yedek kaleci, 2005'li yedek oyuncularla kadroyu tamamladığımız günde yine skor üretmeyi bildik; yediğimizden fazlasını attık. İşte kazanmanın yolu bu! Belhanda, Niang, Emre Akbaba ve Yusuf Erdoğan'la fileleri sarstık. Niang'ın dördüncü, Yusuf Erdoğan'ın üçüncü golleri oldu. Bu lige damga vuracağımızı biliyorduk; öyle olmaya devam ediyor.