Ana içeriğe atla

Salazar'dan bugünlere...

Dünya darbeler tarihinde daha öncesi var mıdır bilmiyorum, bildiğim Portekiz'de darbeyle iktidara gelen Salazar'ın meşhur sözünün kendi alanında ilk olduğu: "Bu ülkeyi 3F olmasa yönetemezdim; fado-fiesta-futbol"

Yine dünya darbeler tarihinde daha öncesi var mıdır bilmiyorum, bildiğim Türkiye'de darbeyle iktidara gelen Kenan Evren'in Ankaragücü'nün düşürülmesine yaptığı müdahalenin kendi alanında ilk olduğu.

"Darbe", insanlara ve insanlığa çok fazla şey kaybettiriyor. Her şeyden önce can kaybettiriyor, canını kaybetmeyenlere oğullarını, kızlarını kaybettiriyor, sağlıklarını kaybettiriyor, demokrasiyi, konuşabilmeyi, evrimi kaybettiriyor, medeniyeti ve aydınlığı kaybettiriyor. Bunlarla beraber olmak üzere darbe futbola da çok fazla şey kaybettiriyor. Futbolu, afyon olarak kullanmak isteyenlerin eline oyuncak gibi vermemek için her futbolseverin darbe karşıtı olması gerekiyor..."diye düşünüyorum ben"

Salazar, Portekiz'de "Karanfil Devrimi" ile düşürülmüş, ardından eceliyle ölmüştü.
Kenan Evren, maşallah halen resim çizmekte...

Futbolu afyon gibi kullanmak isteyenler hala var. Ancak şimdi tribünlerde kendilerini kullandırmayacak bilinçteki kitle daha güçlü...

Bir daha hiç darbe görmemek, futbolu darbecilerin ellerine teslim etmemek dileğiyle...

(Foto, Porto'da bir duvardan..."Salazar'ı çok özlediyseniz yapabileceğiniz tek bir şey var" yazıyor metninde)

Yorumlar

Onur BİÇER dedi ki…
Steau Bükreş takımı Çavuşesku'nun takımıydı. Diğer takımların aleyhine önemli bir baskı söz konusuydu.

Darbeden söz açılmışken farklı bir konuya da değineyim. Dün 11 Eylül idi. Halkın oyları ile iktidara gelen üstelik de yerel seçimlerde desteği artan, halkına onurlu yaşama ve insana değer verme olgusunu tattıran Şili'nin lideri Salvador Allende'nin 11 Eylül 1973'te Amerika (Pinochet) tarafından devrilmesinin ve işkence döneminin başlamasının yıl dönümü.

11 Eylül terörün Amerika'nın içine girerek masum insanların feci bir şekilde ölümüne tüm dünya nezdinde tanık olunmasının da yıl dönümü. Aynı 11 Eylül birçok darbenin de aslında kapısını araladı. Afganistan'da Hamit Karzai, Irak'ta Talabani yönetimleri de 11 Eylül olaylarının uzantısı olan bir darbe niteliği taşıyor. Darbe ile iktidarda bulunan Pervez Müşerref'in devrilmesini de ben 11 Eylül'e bağlıyorum.

Bir diğer acı yönü de dün Cnbc-e'de izledim. Srebrenica Katliamı'nın da yıldönümü imiş.

Maalesef 11 Eylül dünya tarihine acıların yıldönümleri daha da kötüsü başlangıçları olarak geçti.

SONUÇ MU? İÇİM ACIYOR.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ben Bunu Hak Ettim...

Bugüne kadar yazdığım en zor yazılardan biri bu.  Yanımda küçücük iki çocuk vardı maçta, sevdim onları öptüm. Hatta babası yorulmuştu da aldım onu omzuma maçı bir süre birlikte izledik. O esnada çocuğun nasıl heyecanlandığını gördüm. Bacakları kasılıyordu, boynumun sıkıştığını hissettim. Sonra bağırdı ve akabinde ellerini vücudunu titreme alacak kadar sıktı. Bu çocuk sanırım 4,5-5 yaşlarındaydı. Tam benim kızımın yaşlarında. İşte o anda aslında anlamalıydım hak ettiğimi bu belayı. Çünkü ben de çocuklarımı bu acıya götürüyorum. Onlar acıya doğru yürürken, ben her Demirspor deyişlerinde mutlu oluyorum. Her mavi-lacivert deyişlerinde mutlu oluyorum. Onlar da bana başarı videosu gönderiyorlar.   Ben böyle bir babayım işte. Çocuklarının bu tür videolarına bakıp, duygulanan mutlu olan bir babayım. Onlara mavili, armalı kıyafetler alıp ellerimle uçuruma götüren bir babayım. Tabi ki Allah belamı verecek.  Kendi isteğim dışında görev yerim değiştirildi. Ailem paramparça oldu. Ta

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 4 - Beşiktaş: 2

 Adana Demirspor varsa umut vardır. 3. kalecisi, yedek oyuncusu, sahası, tribünü fark etmez; Demirsporlu devam eder! Bugün 4-0'a getirdiğimiz maçtan iki farklı galip ayrıldık. İç sahadaki kayıpsız gidişat devam etti. 3. haftanın erteleme maçında, öncesinde hafta sonunun kaleci ve kırmız kart krizlerinin damga vurduğu, maç içinde ilk golü atan Belhanda'nın da fenalaşıp oyuna devam edemediği, 2008'li yedek kaleci, 2005'li yedek oyuncularla kadroyu tamamladığımız günde yine skor üretmeyi bildik; yediğimizden fazlasını attık. İşte kazanmanın yolu bu! Belhanda, Niang, Emre Akbaba ve Yusuf Erdoğan'la fileleri sarstık. Niang'ın dördüncü, Yusuf Erdoğan'ın üçüncü golleri oldu. Bu lige damga vuracağımızı biliyorduk; öyle olmaya devam ediyor.