Ana içeriğe atla

Blogumuz, IAPESGW 2008 Yılı Bülteninde!


1949'dan bu yana tüm dünyada, cinsiyet eşitsizliğine karşı spor alanında mücadele veren IAPESGW (International Association of Physical Education and Sports for Girls and Women) (Uluslararası 'Kadınlar İçin' Beden Eğitimi ve Spor Derneği) 2008 yılında yayınladığı bülteninin, Türkiye'ye ayırdığı kısmında blogumuzu konu etmiş bulunuyor.
.
Sıkı takipçiler hatırlayacaktır, futbol bloglarında kadın vücudunu ve seksizmi ön plana çıkaran fotoğraflar yayınlanmasına karşı çıkıp, bunun ataerkil bir eşitsizlik ürettiğini vurgulayarak "biz de blogumuzda kadın fotoğrafları yayınlayacağız!" demiş ve şiddete uğramış kadınların fotoğraflarına yer vermiş; tüm hayatta olduğu gibi, tribünde de eşit olduğumuzu belirtmiştik.
.
.
Sesimiz, IAPESGW Genel Merkezi'nin bulunduğu Londra'ya kadar ulaşmış. Aşağıda yer alan metin, tüm dünyaya online yayınladıkları 2008 bültenlerini süslemiş. (Metin, bültende İngilizce olarak yayınlanmış durumda, aşağıya doğru inerseniz çevirisini yapıyorum oraya)
.
"Football Blogs and Women in Turkey
More recently, a group of supporters of one of the famous football clubs in Turkey have attempted to change the sexist nature of football. They criticized the football media for treating women as a sex object by publishing erotic photographs.Therefore, their first step is to create a gender sensitive football Internet blog.
.
"Vertumnus", a fan of this football club wrote the following paragraphs:
For giving a reaction to the sexist point of view of football blogs, a group of Adana Demirspor fans started to publish women photographs in their own football blog(http://demirgibiyiz.blogspot.com) The difference of the posts in Adana Demirspor fans’ blog is that, they only publish photographs of women who faced violence, sexual harassment,rape etc.
.
From photographs of Pippa Bacca to unknown Turkish women, the posts of the blog emphasis mainly on gender equality. Their purpose is to stop the patriarchal view of the football blogs. This attempt should not be considered as a short term campaign and not limited with only the blog, but it’s a mainstream of all Adana Demirspor fans which are famous for their egalitarian (and leftist/ revolutionist in some ways) tribune attitude in Turkey. One of our slogans is making the subject clear:
.
Woman – Man
At home – In streets
At stadiums - In all life
We’re equal !"
.
---------------------------------------------
.
"Türkiye'de Futbol Blogları ve Kadın
.
Son dönemde, Türkiye'nin tanınmış futbol kulüplerinden birinin taraftarları, futbolun cinsiyetçi doğasını değiştirmek için harekete geçti. Futbol medyasının, erotik fotoğraflar aracılığıyla kadınları seks objesi olarak göstermesini eleştiren bu taraftarlar, cinsiyet eşitliğine önem veren bir blog oluşturarak işe başladılar.
.
Bu taraftarlardan biri olan "Vertumnus" şöyle söyledi;
.
"Futbol bloglarının seksist bakış açılarına bir tepki vermek amacıyla, bir grup Adana Demirspor taraftarı olarak kendi blogumuzda (http://demirgibiyiz.blogspot.com/) kadın fotoğrafları yayınlamaya başladık. Adana Demirspor taraftarlarının blogu olarak, "kadın fotoğrafları yayınlayan" diğer bloglardan farklı bir biçimde şiddete, tacize, tecavüze maruz kalmış kadınların fotoğraflarına yer veriyoruz.
.
Pippa Bacca'dan ismini hiç bilmediğimiz Türk kadınlarına; yayınladığımız fotoğraflar ve yazdıklarımızla cinsiyet eşitliğine vurgu yapmak istiyoruz. Amacımız, futbol bloglarının patriyarkal bakış açılarına bir son vermek.
.
Bu girişimimizin, yalnızca blogumuzla sınırlı ve kısa dönemli bir kampanya olarak yorumlanmaması gerektiğini; eşitlikçi (ve hatta bazı açılardan solcu/devrimci) tribün tavrıyla ünlenmiş Adana Demirspor taraftarlarının ortak paydası olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda ürettiğimiz bir sloganımız, tavrımızı çok net anlatacaktır:
.
Kadın - Erkek
Evde - Sokakta
Stadyumda - Hayatta
Eşitiz !"
---------------------------------------------
.
IAPESGW Resmi Sitesi : http://www.iapesgw.org/
.
IAPESGW Genel Merkezi'ne ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz...
.
Sesimize güç kattınız...

Yorumlar

geyik1940 dedi ki…
Gurur duydum, emeği geçenlere burdan da teşekkürlerimi iletiyorum.
göktuğ dedi ki…
Bu gerçekten sevindirici bir haber. Futbolun hitap ettiği kitle göz önüne alınacak olursa, futbol sadece 'futbol' değildir. Bunun güzel bir örneği Vertumnus' un yazısı ve blogumuzda yer bulması.Tebrikler, teşekkürler...
Onur BİÇER dedi ki…
Adana Demirspor'umuzu ve taraftarlarını bu denli iyi tanıtan ve bunun için emek harcayan bir kardeşim ve bir tayfam olduğu için kendimi çok şanslı hissediyorum. Ellerim kızarana kadar alkışlıyorum Vertumnus seni.
Adsız dedi ki…
bu gurur en basta Onur Abımın sonra da bız Demırsporluların ıyı kı varsın Onur Abi bizim ıcın cok degerlısın..

Bu blogdaki popüler yayınlar

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

Sezon Değerlendirmesi-II

 Oyuncular üzerinden bu sezona bakacak olursak, öncelikle yaz transferlerinde ses getiren Balotelli ve Belhanda ikilisinden başlamak gerekli sanırım.  Balotelli bütün tacizlere, önyargılara ve maç içinde hakemlerin veya rakip oyuncuların kışkırtmalarına rağmen verimli bir sezon geçirdi. Son haftadaki patlamasıyla beraber hem takımı hem ligin en golcü oyuncularından oldu. 18 lig ve 1 kupa golüyle iyi bir performans sergiledi. Golleri dışında da atakları yönlendirmesi, şut tehdidi ve rakip savunmayı yıpratmasıyla iyi bir forvetin yapması gerekenleri büyük oranda yaptı. Ama Malatya maçında olduğu gibi çok pozisyon kaçırdığı maçlarda da canımızı sıktı.  Belhanda ile ilgili duygularımı önceki yazılarda belirtmiştim. En son GS maçındaki yaptıklarıyla iyice gözümüzden düştü. Transfer olduğunda 10 gole ulaşsa yeter diye düşünüyordum; çok uzak kaldı o beklentiden. Onun dışında maç içindeki pas tercihleri, istikrarsızlığı ile bu sezonun en büyük hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Benzer şekilde A

Fenerbahçe: 4 - Adana Demirspor: 2

 Yine hakemin hatalı kararlarının damga vurduğu maçta sezonun ilk yenilgisini aldık. Aleyhimize verilen yanlış penaltı, lehimize önce verilip sonra yanlış ofsayt kararı ile verilmeyen penaltı, rakip oyuncuya gösterilmeyen kartlarla birlikte iyi oynadığımız maçtan puan alamadık. Deplasman takımı gibi oynayarak hızlı hücumlarla ilk yarıda farkı ikiye çıkaran rakibe karşı ev sahibi gibi oynadık; iyi top yaptık, ilk dakikalardaki baskıyı iyi kırdık. İlk yarıda bir gol bulabilsek skor farklı olabilirdi. Yine de 3-0'dan sonra oyundan kopmayıp skoru 3-2'ye getirmek başarıydı. Tek kaleye döndürdüğümüz maç son dakikalardaki kırmızı kart ve 4. golle tamamlandı. Fenerbahçe'nin bu sene iyi yaptığı kolay skor bulma işini, zaten aksayan defansımızla durdurmamız kolay olmadı. Ligin en iyi top oynayan takımını izlemek için tribüne koşan Fenerbahçeliler, müthiş bir deplasman tribünü görerek evlerine döndüler; hafta içi maçta taraftarımız gece 1'e kadar tribünde bekletildi. Hafta içi bir