Ana içeriğe atla

Ankara Demirspor

"Gerçi tamim etmiş değiliz. Fakat umarım ki ekseriyet duymuş ve öğrenmiştir. İdarei Umumiye Merkezinde Demirspor-Ankara ismi altında bir kulüp teşkil edilmiştir. Maksadımız demiryolcular arasında vücudu sağlam, adalâtı kuvvetli, kafası ve dimağı işler gençler yetiştirmektir. Nizannamemizin birinci maddesine bu esası koyduk ve bu prensibe çok sadık kalacağız. (..) Demirsporumuzun bugün faaliyette bulunan iki şubesi var: futbol ve güreş. Haftada iki gün Cebeci sahasında talim ve imkan hazırladıkça bazı kulüplerle aynı mahalde ihzari müsabakalar yapılmaktadır. Elde edilen neticeler ümitbahştır." (Demiryolu Dergisi/1932)

"Kesif ve teşkilatlı bir zümreye malik olan Demiryolları ailesi memleket davalarından biri olan bedeni kabiliyetleri artırma işini de her zaman olduğu gibi ön safta kolayca başaracak yakın zamanda çok parlak semerelerini verecektir. Merkezden idare edilmeğe başlanmış olmamakla beraber mevcut gençlik teşekkülerimiz çalışma sistemlerini kanuni icaplara göre tanzim etmiş bulunmaktadır.

Bu meyanda Ankara Demirsporumuzda faaliyet programlarını geniş mikyasta artırmış, kanunun tatbikatına hazırlanmış vaziyettedir. Ankara Demirsporun da mükellefiyet icabı olan toplu idmanlar, kültür fizik hareketleri için lazım olan tesisat ikmal edilinciye kadar kulüp gençleri halen açık havalardan ve açık sahalardan istifade edebilmekte, kapalı sahalara ve duşlara ihtiyaç gösteren diğer sporlarla meşgul olmak fırsatını bulamamaktadır." (Demiryolu Dergisi/1941)


Bu sayfada bugüne kadar neden bu başlığın açılmadığına dair hiç bir geçerli mazaretim yok. Aslında mavi-lacivertler başlığı ile güzel bir seriye başladık ama kendi tantanamız belki de engelledi bunu. Halbuki 3 yıldır düzenli denebilecek şekilde takipteyiz renktaşımızı Ankara'daki Demirsporlular olarak ...

Paldır küldür bir giriş oldu ama biz Ankara Demirspor'u çok seviyoruz. Daha doğrusu, Demirspor geleneğini sahipleniyoruz; Garları, lokomotifleri, tren yollarını sevdiğimiz gibi... Tabii bu durumu benimsemeyen Demirsporlular da var, Adana Demirsporluluğu Demirsporluluktan çok Adanalılıktan kuran... Ama her halükarda diğer Demirsporlarla bizi bağlayan bir renkkardeşliği, bir kader ortaklığı var.Ankara Demirspor, 2 yıl önce 3.lige düştü. Aslında o yıl Erzurum'un düşmesi bekleniyordu ama bir şekilde son haftalardaki hatır-gönül şikesinin kurbanı oldu takım. Geçen yıl da iyi bir başlangıç yapsa da ikinci yarının ortalarında nefesi kesildi ve statü değişikliğiyle çokça takımın yükseldiği senede şansını kullanamadı. Bir kaç yıl için 3.ligler kaldırılacağı için, bu yıl da yükselm şansı yüksek Anakara Demirspor'un. 3.lig 2.gruptalar ve çoğunlukla Karadeniz ekipleriyle mücadele ediyorlar. Bu yıl, 2.ligte olduğu gibi play-off sistemi uygulanacak bu kategoride de... Son hafta içeride Erzincan'a dört attılar ve şu anda liderler. Takımı Karabükspor ve Galatasaray'dan tanıdığımız, Yusuf Tepekule çalıştırıyor.TCDD bünyesinde faaliyet gösteren tek profesyonel futbol takımı onlar. Ayrıca çok sayıda amatör branşları da var. Memleketin Demirsporları yazısıyla bu konuya değinmiştik. Oradan aktarmak gerekirse,

"Kuruluş tarihi, 29 Mayıs 1932. Halen 6 branşta 350'ye yakın sporcuyla faaliyet gösteriyor. Branşlar, Futbol (profesyonel, deplasmanlı süper gençler, B genç, yıldız takımları ile futbol yaz okulu), yüzme (büyük erkekler, büyük bayanlar ve yaz okulu), halter (büyük erkekler ve yıldız), kick-boks, tekwando, boks. Ayrıca halı saha, havuz ve düğün salonu gibi sosyal tesislere sahip. Bir çok ünlü ismi Türk sporuna kazandıran Ankara Demirspor, uzun yıllar farklı branşlarda önemli dereceler almıştı. Milli Lig kurulduktan sonra 1970-71 sezonuna kadar 1.lig'te oynayan Ankara Demirspor, 1962 yılında Fikri Elma ile gol kralı da çıkarmıştı. Kebikeç dergisinin 11. sayısında Halil İbrahim Uçak'ın Ankara Demirspor'la ilgili detaylı bir yazısı bulunmakta. Buradan edinilen bilgilere göre, başlangıçta kırmızı-yeşil renklerle kurulan Demirspor, Çankayaspor ile birleşerek Demir-Çankaya adını alıyor. 1937'de ise bugünkü adını alıyor. Uzun süredir TCDD Genel Müdürlüğü içinde bulunan kulüp müdürlüğü, yakın zamanda Behiçbey'deki tesislere taşındı. İletişim bilgileri; 0312-211 14 69, 309 05 15/dahili 8398."

Son bir bilgi; www.demirspor.org.tr adresi ile resmi sie yayın hayatına başladı. Artık haftalık fikstür ve sonuçları buradan iletmeye özen göstereceğim.

Yorumlar

myown dedi ki…
demirsporlar bu gelenek bu gerçkten bir kültür...çok seviyoruz

Bu blogdaki popüler yayınlar

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

İsviçre, Demirsporludur !

Şefik Abi'den beklediğim fotoğraflar flickr'ına düştü. Bizimkiler, Cenevre'de kamp kurmuş durumdalar. İlk maçın içinden ve dışından görüntüler harika. Adana Demirspor, her yerde! Elinize, ayağınıza sağlık hepinizin. Harikasınız! İsviçre, Demirsporludur! O kadar!