Ana içeriğe atla

Adana'ya iki takım fazla mı?

Aytaç Durak'ın veya onun eteği altına sığınanların uzun dönemdir gündemde tuttuğu bir proje ve söylem bu: Adana'ya iki takımın fazla geldiği konusu...

1950'lerden '70'lere kadar altın çağını yaşayan, tarımın lokomotifi olan, kültür ve sanat alanında önemli isimlere ev sahipliği yapan ama sonra '80lerle birlikte durgunlaşıp inişe geçen, '90larda tarımın bilinçli bir şekilde yok edilmesi ve zorunlu göç politikaları ile çöküşe giren bir kentin seyrine paralel olarak, futbol takımlarının da başarısızlık girdabına takılması-hatta birinin kapanıp tekrar açılması- bu söylemi yaklaşık 10 yıldır canlı tutuyor.

Bu konuyu canlı tutanların akıllarındaki tek hesap şudur: Pastayı birleştirip yeniden dağıtmak.

Bunca yıl, özellikle Demirspor'un adından-tarihsel konumundan-kentteki prestijinden faydalanıp belirli bir rant elde eden, mavi-lacivert denizin kıyılarını birilerine peşkeş çeken, mavi-lacivert verimli toprağın gelirinden ekmek yiyen parazitler, bitirdiklerini düşündükleri bir pastayı yeniden dağıtma derdindeler.

Buradan açıkça söylüyoruz: Efendiler! Demirspor sahipsiz değildir! Demirspor üzerinden oynadığınız oyunlara "dur" diyecek bir nesil geliyor... Bunu biliniz.

Aylardır söylediğimiz, yaz aylarını bize zehir eden gerçek: Aytaç Durak ve şurekası, Demirspor'un başarısızlığından ekmek yemektedir.

ve öyle bir noktaya gelinmiştir ki, Demirspor'un sürekli başarısızlığı, Adana'ya iki takım fazla söylemini desteklemek için bir araç konumuna indirgenmektedir.

Demirspor'un başarızlığı, Adana kentini düşüş trendine sokan Aytaç Durak yönetimindeki siyasetten kaynaklanmaktadır.

Adana kenti, Aytaç Durak'a alternatif yaratmadığı sürece, Adana siyaseti bu gücü göstermediği sürece, söz konusu bataklık sinek üretmeye devam edecektir. Adana, bugün bir bataklık halindedir.

Bir zamanın verimli toprakları, köklü gelenekleri, bugün tek bir ismin hegemonyasına girmiştir. Tarih, bu gafletin hasebını soracaktır ve bizler tarihi yapan gücüz. İnsanlık hiçbir zaman aşamayacağı sorunları kendine sınır olarak koymaz, demiş sakallı adam. Bu da bir aşama ve sizi aşacağız!

Adana, Demirspor'un bağrından çıkardığı Adanaspor'la birlikte, iki takımı 40 yılı aşkın süredir beslemiştir ve bundan sonra da yaşatacak güce sahiptir. Aytaç Durak'tan önce de bu oldu; sonra da bu olacak. Diğerini bilmeyiz ama büyük bir geleneğin-Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna denk düşen bir felsefeyle var olan Demirspor geleneğini biz yaşatacağız, size inat-size rağmen!

Unutmayın, yaptıklarınızın hesabını soracak nitelikte bir nesil yetişiyor! Varın şimdi, rahat uykunuza geri dönün; tüm satılık kalemleriniz ve yerel medyanızla...

Yorumlar

Unknown dedi ki…
su faturalarının arka yüzünden rant saglamaya devam ediyor zaten Adana Demirspor ile ilgili ne kadar demeç varsa orda acaba neden?
Onur BİÇER dedi ki…
O kadar basit bahaneler gündemde ki...İlk aşama takımın 5 Ocak'tan çıkarılması. Çıkmadığımız yer değil hani. Çimler yıpranıyormuş, Adanaspor tek başına oynasa böyle olmazmış.

BEN HAZIRIM, HADİ GELİN ÜSTÜME KORKMUYORUM.
Semt Aşığı dedi ki…
Adana Demir - Adana derbisi bu ülkenin ilk 3 ne girer.Bu iki klüpden birinin kapanması demek.Adananın Herhangi bir alanda Türkiyenin iyi anlamda ilk 3 üne girdiği birşeyden vazgeçmesi demek.
Ben 25 yaşında 2 senelik Ktü elektrik mezunu bi adam olarak bunu düz mantıkla görüyorum.Peki siz ya ark niyetlisniz yada işin altında başka paydalar var...
Adsız dedi ki…
evet Adana'ya iki takım fazla Adanaspor derhal yok edilsin!!Ortalık bir pislikten temizler vatan görevi bu

Bu blogdaki popüler yayınlar

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

Sezon Değerlendirmesi-II

 Oyuncular üzerinden bu sezona bakacak olursak, öncelikle yaz transferlerinde ses getiren Balotelli ve Belhanda ikilisinden başlamak gerekli sanırım.  Balotelli bütün tacizlere, önyargılara ve maç içinde hakemlerin veya rakip oyuncuların kışkırtmalarına rağmen verimli bir sezon geçirdi. Son haftadaki patlamasıyla beraber hem takımı hem ligin en golcü oyuncularından oldu. 18 lig ve 1 kupa golüyle iyi bir performans sergiledi. Golleri dışında da atakları yönlendirmesi, şut tehdidi ve rakip savunmayı yıpratmasıyla iyi bir forvetin yapması gerekenleri büyük oranda yaptı. Ama Malatya maçında olduğu gibi çok pozisyon kaçırdığı maçlarda da canımızı sıktı.  Belhanda ile ilgili duygularımı önceki yazılarda belirtmiştim. En son GS maçındaki yaptıklarıyla iyice gözümüzden düştü. Transfer olduğunda 10 gole ulaşsa yeter diye düşünüyordum; çok uzak kaldı o beklentiden. Onun dışında maç içindeki pas tercihleri, istikrarsızlığı ile bu sezonun en büyük hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Benzer şekilde A

Fenerbahçe: 4 - Adana Demirspor: 2

 Yine hakemin hatalı kararlarının damga vurduğu maçta sezonun ilk yenilgisini aldık. Aleyhimize verilen yanlış penaltı, lehimize önce verilip sonra yanlış ofsayt kararı ile verilmeyen penaltı, rakip oyuncuya gösterilmeyen kartlarla birlikte iyi oynadığımız maçtan puan alamadık. Deplasman takımı gibi oynayarak hızlı hücumlarla ilk yarıda farkı ikiye çıkaran rakibe karşı ev sahibi gibi oynadık; iyi top yaptık, ilk dakikalardaki baskıyı iyi kırdık. İlk yarıda bir gol bulabilsek skor farklı olabilirdi. Yine de 3-0'dan sonra oyundan kopmayıp skoru 3-2'ye getirmek başarıydı. Tek kaleye döndürdüğümüz maç son dakikalardaki kırmızı kart ve 4. golle tamamlandı. Fenerbahçe'nin bu sene iyi yaptığı kolay skor bulma işini, zaten aksayan defansımızla durdurmamız kolay olmadı. Ligin en iyi top oynayan takımını izlemek için tribüne koşan Fenerbahçeliler, müthiş bir deplasman tribünü görerek evlerine döndüler; hafta içi maçta taraftarımız gece 1'e kadar tribünde bekletildi. Hafta içi bir