Ana içeriğe atla

Adana'ya iki takım fazla mı?

Aytaç Durak'ın veya onun eteği altına sığınanların uzun dönemdir gündemde tuttuğu bir proje ve söylem bu: Adana'ya iki takımın fazla geldiği konusu...

1950'lerden '70'lere kadar altın çağını yaşayan, tarımın lokomotifi olan, kültür ve sanat alanında önemli isimlere ev sahipliği yapan ama sonra '80lerle birlikte durgunlaşıp inişe geçen, '90larda tarımın bilinçli bir şekilde yok edilmesi ve zorunlu göç politikaları ile çöküşe giren bir kentin seyrine paralel olarak, futbol takımlarının da başarısızlık girdabına takılması-hatta birinin kapanıp tekrar açılması- bu söylemi yaklaşık 10 yıldır canlı tutuyor.

Bu konuyu canlı tutanların akıllarındaki tek hesap şudur: Pastayı birleştirip yeniden dağıtmak.

Bunca yıl, özellikle Demirspor'un adından-tarihsel konumundan-kentteki prestijinden faydalanıp belirli bir rant elde eden, mavi-lacivert denizin kıyılarını birilerine peşkeş çeken, mavi-lacivert verimli toprağın gelirinden ekmek yiyen parazitler, bitirdiklerini düşündükleri bir pastayı yeniden dağıtma derdindeler.

Buradan açıkça söylüyoruz: Efendiler! Demirspor sahipsiz değildir! Demirspor üzerinden oynadığınız oyunlara "dur" diyecek bir nesil geliyor... Bunu biliniz.

Aylardır söylediğimiz, yaz aylarını bize zehir eden gerçek: Aytaç Durak ve şurekası, Demirspor'un başarısızlığından ekmek yemektedir.

ve öyle bir noktaya gelinmiştir ki, Demirspor'un sürekli başarısızlığı, Adana'ya iki takım fazla söylemini desteklemek için bir araç konumuna indirgenmektedir.

Demirspor'un başarızlığı, Adana kentini düşüş trendine sokan Aytaç Durak yönetimindeki siyasetten kaynaklanmaktadır.

Adana kenti, Aytaç Durak'a alternatif yaratmadığı sürece, Adana siyaseti bu gücü göstermediği sürece, söz konusu bataklık sinek üretmeye devam edecektir. Adana, bugün bir bataklık halindedir.

Bir zamanın verimli toprakları, köklü gelenekleri, bugün tek bir ismin hegemonyasına girmiştir. Tarih, bu gafletin hasebını soracaktır ve bizler tarihi yapan gücüz. İnsanlık hiçbir zaman aşamayacağı sorunları kendine sınır olarak koymaz, demiş sakallı adam. Bu da bir aşama ve sizi aşacağız!

Adana, Demirspor'un bağrından çıkardığı Adanaspor'la birlikte, iki takımı 40 yılı aşkın süredir beslemiştir ve bundan sonra da yaşatacak güce sahiptir. Aytaç Durak'tan önce de bu oldu; sonra da bu olacak. Diğerini bilmeyiz ama büyük bir geleneğin-Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna denk düşen bir felsefeyle var olan Demirspor geleneğini biz yaşatacağız, size inat-size rağmen!

Unutmayın, yaptıklarınızın hesabını soracak nitelikte bir nesil yetişiyor! Varın şimdi, rahat uykunuza geri dönün; tüm satılık kalemleriniz ve yerel medyanızla...

Yorumlar

Unknown dedi ki…
su faturalarının arka yüzünden rant saglamaya devam ediyor zaten Adana Demirspor ile ilgili ne kadar demeç varsa orda acaba neden?
Onur BİÇER dedi ki…
O kadar basit bahaneler gündemde ki...İlk aşama takımın 5 Ocak'tan çıkarılması. Çıkmadığımız yer değil hani. Çimler yıpranıyormuş, Adanaspor tek başına oynasa böyle olmazmış.

BEN HAZIRIM, HADİ GELİN ÜSTÜME KORKMUYORUM.
Semt Aşığı dedi ki…
Adana Demir - Adana derbisi bu ülkenin ilk 3 ne girer.Bu iki klüpden birinin kapanması demek.Adananın Herhangi bir alanda Türkiyenin iyi anlamda ilk 3 üne girdiği birşeyden vazgeçmesi demek.
Ben 25 yaşında 2 senelik Ktü elektrik mezunu bi adam olarak bunu düz mantıkla görüyorum.Peki siz ya ark niyetlisniz yada işin altında başka paydalar var...
Adsız dedi ki…
evet Adana'ya iki takım fazla Adanaspor derhal yok edilsin!!Ortalık bir pislikten temizler vatan görevi bu

Bu blogdaki popüler yayınlar

Beşiktaş: 3 - Adana Demirspor: 3

 Demirspor bu; her an her şey mümkün. Oyuncular değişse de hem dibe vurup hem son saniyeye kadar heyecan yaşatmak geleneği değişmiyor.  İstanbul'da İnönü'de 3-0'dan maç çevirmek büyük iş. Takımın gerçek gücünü gösterdiği, belki de sezona merhaba dediğimiz maç oldu... Balotelli beklediğimiz patlamayı yaptı; İstanbul' da olması tesadüf değil. İlk yarıda acemice hatalar, Sinan ve Ferhat'ın dağılması, rakibin dalga dalga gelişini durduramamak can sıktı. Aslında kötü değildik ama rakip çok iyi başladı. İkinci yarı başında 3. Golü de yiyince moraller bozuldu. Ama işte Demirspor bu! Yaptı yapacağını... Rakibin oyuncu değişikliklerini lehimize çevirdik. 60. Dakikadan sonra Vargas ve Balotelli'nin şutları son dakikaya kadar umudu taşıdı. Assombalonga'nın dokunuşuyla 1 puana uzandık. Tebrikler, teşekkürler takım; devamı gelsin... 

Karagümrük: 4 - Adana Demirspor: 0

 Kötü başladığımız lige daha da kötüye giderek devam ediyoruz. Çok net bir yenilgiyle gerçeğin tokatını yedik: Sorun Samet Aybaba'da değildi.  Balotelli'yi kontrol altında tutsun diye gelen İtalyan hoca, 15 günde takımı daha iyi hale getirmek yerine tamamen dağıtmış. Çok kötü bir oyunla farklı bir yenilgi aldık ve umarım bu alınan yanlış kararların geri dönüşü için bir dönüm noktası olur. Bir kişinin keyfiyle takım yönetilmez! 

İtler Çakallar Vınlayanlar

 Kimse Demirspor taraftarına itler çakallar diyemez; kimse böyle bir sözün söyleneceği ortam yaratamaz.  Buna teşebbüs edenler oldu tabii ama unutulup gittiler. Bugüne kadar bu takımın sadece ama sadece kendine muhtaç olduğunu sanan onca kişi gelip geçti. Vikipedia'da Adana Demirspor sayfasına bakın, ne çok isim var. Zannettiler ki hepsi tek, değişilmez. Ama Demirspor'a musallat ettikleriyle birlikte çekip gittiler.  "Ben olmazsam Yenice'yi geçemezseniz" diyen Aytaç Durak ve hüküm sürdüğü yıllarda, onun ağzının içine bakanlar, sarı zarflarından medet umanlar, İstanbul takımlarını destekleyenler, topuğuna basıp gezenler, iki çift lafı bir araya getiremeyenler, kayyumla tehdit edenler, borcu kongreye doğru katlayarak büyütenler, öldük bittik geberdik gittik diyenler... Hepsi vınlayıp gittiler.  Kim kaldı? Taraftar olan, içimizden biri, Bekir Çınar kaldı mesela. Demirspor için emek, zaman, para harcayana saygı duyan ama kendine yapılan saygısızlığı unutmayan taraftar