Ana içeriğe atla

Tanımlama

Mağlubiyet sonrası dönüşte direk bir gönderi girmiştim. "Şimdilik" başlığı altında , burada kalemdaşlarım olayları hem tarihsel hem de son 2 seneki süreç bakımından özetlemişlerdi. Uzun zamandır yazmadım, hem yoğunluk hem de olanları uzaktan izleme gereksinimi hissetmek bu uzun aralığa sebeptiler.
Bugüneymiş nasip. Ben son 2 senenin karşılıklı olarak biraz değerlendirmesini hem de olup bitenleri kendi çerçevemdeki görünüşlerini aktaracağım.
Geçen seneyle bu senenin ilk farkı başlangıç ve tecrübe farklılığı , 2 sezonun ilk maçlarından olan ilki geçen seneki Cizrespor (yanlış hatırlamıyorsam), diğeri Mersin İdman Yurdu maçı oyun kalitesi olarak çok farklıydı. Bu sene daha oturmuş bir takım , daha birbirini tanıyarak oynayan futbolcuların ortaya koyduğu bir futbol vardı. Nitekim bu tecrübe ve adaptasyon evresini geçirmiş Demirspor klasman gruplarında geçen seneye göre daha rahat bir görünüm çizdi. Bu takım Türkiye kupasında ilk 8 e kaldı ki grubundaki 3 süper lig takımına rağmen. Gel gelelim geçen seneden miras, hatta kanıksanmış olduğumuz Demirspor futbol çizgisine.Gene bir performans düşüklüğü play-off grubunun 5. - 6. maçından itibaren, yumurta kapıya dayanınca gene bir gazla potaya girilme hatta 2 hafta önceden garantileme şansı bile geçmişti ki ...

Uzun lafın kısası, bu sene rakipler daha zor kolay dinlemeden çoğu maçı kazanmayı bildik, ama ne hikmetse gene kahır zamanları başlamıştı 16. haftadan itibaren. Taraftarın boynunu bükmeye başlamışlardı. Susuldu Giresun maçında susuldu, Adana maçında susuldu, Mersin maçında susuldu. Taraftarlarımız biber gazıyla haşı neşir hale getirildi. Vebal alma konusunda sınırları aşan yöneticiler ve kendi çıkarlarını bizlerin , renklerin ve Demirsporluluğ'un üzerinde tutanlar bir deyimle, bu hazin sona doğru yol aldırdılar. Gene hüsran oldu , gene tribün kültürü ve futbol anlayışı bizimle kıyaslanamayacak takımları "itinayla" güle güle diyerek uğurladık. Bizler arkada su döken ev sahibine döndük bir manayla.

Bu çile elbet birgün bitecektir, elbet güzel günler gelecektir, masmavi seneler bizi kucaklayacaktır. Bizler bu mutluluğu yakalayacak olanlarız yakaladıktan sonra da olacak güzel tablonun devamını yıllar boyu sürmesini sağlayacak olan taraftarlarız. Bu dönem en ağır dönemlerden bir tanesi, bizden küçüklere taraftarlık, taraf olma olgusuyla yeni tanışan arkadaşlara Demirspor sevgisini aşılamak zor olacaktır. 2 sene üst üste stüdyosu farklı senaryolar bizlerin bile aklında zalimce yer ettiğine göre bizden küçükler için bir travma niteliği bile taşıyabilir son 2 sene. Bizler bu durumda Demirspor sevgisini yaymakla yükümlüyüz, bizler kalemimizle , sözümüzle , düşüncemizle geleceğin Demirspor'unu oluşturacak olanlarız. Bizler yükü çok fazla hissedenleriz.

Demirsporluluk bir sorumluluk alma meselesidir, çıkar meselesi değildir. Demirsporluluk başka herhangi bir takımın tamamlayıcısı olarak ya da düşmanı olarak tanımlanacak olgu değildir. Demirsporluluk ŞEREF, ONUR, GURUR üçlemesinin vücuda gelmesidir. Demirsporluluk kardeşliktir, abiliktir, paylaşımdır, sevgidir, saygıdır; dikiz aynası parçalamak değil hele hele Halın takımıyken halka saldırmakk hiç değildir.Demirsporluluk sen , ben , biz yani HEPİMİZ demektir.

Önceden de söylediğim gibi: "Şimdi bizlerin zamanıdır."

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sezon Değerlendirmesi-II

 Oyuncular üzerinden bu sezona bakacak olursak, öncelikle yaz transferlerinde ses getiren Balotelli ve Belhanda ikilisinden başlamak gerekli sanırım.  Balotelli bütün tacizlere, önyargılara ve maç içinde hakemlerin veya rakip oyuncuların kışkırtmalarına rağmen verimli bir sezon geçirdi. Son haftadaki patlamasıyla beraber hem takımı hem ligin en golcü oyuncularından oldu. 18 lig ve 1 kupa golüyle iyi bir performans sergiledi. Golleri dışında da atakları yönlendirmesi, şut tehdidi ve rakip savunmayı yıpratmasıyla iyi bir forvetin yapması gerekenleri büyük oranda yaptı. Ama Malatya maçında olduğu gibi çok pozisyon kaçırdığı maçlarda da canımızı sıktı.  Belhanda ile ilgili duygularımı önceki yazılarda belirtmiştim. En son GS maçındaki yaptıklarıyla iyice gözümüzden düştü. Transfer olduğunda 10 gole ulaşsa yeter diye düşünüyordum; çok uzak kaldı o beklentiden. Onun dışında maç içindeki pas tercihleri, istikrarsızlığı ile bu sezonun en büyük hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Benzer şekilde A

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

Fenerbahçe: 4 - Adana Demirspor: 2

 Yine hakemin hatalı kararlarının damga vurduğu maçta sezonun ilk yenilgisini aldık. Aleyhimize verilen yanlış penaltı, lehimize önce verilip sonra yanlış ofsayt kararı ile verilmeyen penaltı, rakip oyuncuya gösterilmeyen kartlarla birlikte iyi oynadığımız maçtan puan alamadık. Deplasman takımı gibi oynayarak hızlı hücumlarla ilk yarıda farkı ikiye çıkaran rakibe karşı ev sahibi gibi oynadık; iyi top yaptık, ilk dakikalardaki baskıyı iyi kırdık. İlk yarıda bir gol bulabilsek skor farklı olabilirdi. Yine de 3-0'dan sonra oyundan kopmayıp skoru 3-2'ye getirmek başarıydı. Tek kaleye döndürdüğümüz maç son dakikalardaki kırmızı kart ve 4. golle tamamlandı. Fenerbahçe'nin bu sene iyi yaptığı kolay skor bulma işini, zaten aksayan defansımızla durdurmamız kolay olmadı. Ligin en iyi top oynayan takımını izlemek için tribüne koşan Fenerbahçeliler, müthiş bir deplasman tribünü görerek evlerine döndüler; hafta içi maçta taraftarımız gece 1'e kadar tribünde bekletildi. Hafta içi bir