Ana içeriğe atla

İskenderun Demir Çelikspor

Adanademirspor.com'dan sevgili Güney89, play-off dosyamız için İskenderun Demir Çelikspor hakkında harika bir değerlendirme göndermiş. Çok teşekkür ediyor ve noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz, ellerine sağlık Güney89.

İskenderun DÇ

5.Grupta Tarsus ve Adanaspor’un ardından Play – Off’lara katılmaya hak kazandılar. Bir İskenderun’lu olaraktan söyleyeyim bu takımı 3 senedir takip ediyorum fakat hiçbir sene bana oynadıkları futbol zevk vermiyor. Sürekli kapanan ve topu oyalayıcı bir yapıları bulunuyor. Gittiğim her maçları 0-0 bitiyor. Sanki ayarlamışlar gibi.

Adanaspor ve Tarsus İdman Yurdu’nun gruptan gitmesinden sonra hakimiyeti ele geçirdiler. Zaten puan farkını açmışlardı. Hatayspor , Adıyamanspor , Kahramanmaraşspor , Urfaspor , Urfa Bld ve Diski gibi takımlar küme düşmemek için uğraş veriyorlardı. Bu yüzden bu takımların liderlik gibi bir düşünceleri yoktu. Sadece Gaski ile çekiştiler ve puan farkını kullanarak Play-Off’lara katılmaya hak kazandılar.

Taraftar desteği en fazla 3-4 otobüs olacaktır diye düşünüyorum. Şehir eskiden beri İskenderunspor’u sevdiği için İskenderun DÇ’nin maçlarına pek ilgi göstermiyor. Zaten bir çok kişi İskenderunspor’a bu güzelliklerin yapılmamasından dolayı dert yanıyor.

Kadroları genç bir ekipten oluşuyor. Bence kolay gol yiyen her takımı elerler diye düşünüyorum. Parasal olarak hiç sıkıntıları yok. Çok iyi derecede maddi güçleri var. Özellikle kalecileri Ömer Kısa takımı sırtlayan isimlerden. Orta sahada Fatih Sarı ve Ahmet Nazım Haberveren toparlayıcı rol alıyorlar. Forvette Edim’in tehlikeli şutları rakip takım için dezavantaj olacaktır. Sağ ve Sol kanatları çok aksıyor. Savunmaları bir anda akıl almayacak hatalar yapabiliyor. Bu zamanı iyi değerlendirmek gerekiyor.

İskenderun DÇ şansının yardımı ile final’e kadar gidebilir. Fakat ilk maçta da elenebilir. Ne yapacağı pek kestirilemeyen bir takım. En iyisi rakibini gördükten sonra analiz yapmak.


Play-Off dosyasının tamamı için tıklayınız

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Beşiktaş: 3 - Adana Demirspor: 3

 Demirspor bu; her an her şey mümkün. Oyuncular değişse de hem dibe vurup hem son saniyeye kadar heyecan yaşatmak geleneği değişmiyor.  İstanbul'da İnönü'de 3-0'dan maç çevirmek büyük iş. Takımın gerçek gücünü gösterdiği, belki de sezona merhaba dediğimiz maç oldu... Balotelli beklediğimiz patlamayı yaptı; İstanbul' da olması tesadüf değil. İlk yarıda acemice hatalar, Sinan ve Ferhat'ın dağılması, rakibin dalga dalga gelişini durduramamak can sıktı. Aslında kötü değildik ama rakip çok iyi başladı. İkinci yarı başında 3. Golü de yiyince moraller bozuldu. Ama işte Demirspor bu! Yaptı yapacağını... Rakibin oyuncu değişikliklerini lehimize çevirdik. 60. Dakikadan sonra Vargas ve Balotelli'nin şutları son dakikaya kadar umudu taşıdı. Assombalonga'nın dokunuşuyla 1 puana uzandık. Tebrikler, teşekkürler takım; devamı gelsin... 

Hajduk Split, Strum Graz...ve Livorno

Adana Futbolu kitabında kısaca bahsetmiştik. Adana Demirspor, taa '50'li yıllarda Adana'da Avrupalı takımları misafir etmiş, kendi de eski kıtaya misafir edilmişti. Hajduk Split, Strum Graz, Beogradski bunlardan bir kaçıydı... Hajduk'un uzun süredir gol yememesiyle ünlü kalecisi Beara, Met Ahmet'in şutuyla avlanmıştı. Yine Uluslararası Demiryolları Futbol Şampiyonası için karma ekipler, Adana seyircisinin önünde boy göstermişti. Demirspor da Yugoslavya, Bulgaristan, Almanya, İran ve Suriye gibi ülkelere maçlar yapmaya gitmiş ve orada Türk Futbolu'nu temsilen bulunmuştu. O yıllarda yabancı ekiplerle oynanan maçların ne kadar nadir olduğunu, ulaşım ve iletişim imkanlarının sınırlılığını hayıtlayacak olursak, ne kadar büyük bir işe imza atıldığı daha net ortaya çıkar. Adanaspor'un 1981'de UEFA Kupası'nda oynadığı son maçtan beri, Adana'ya milli takımlar haricinde ilk kez Avrupalı bir ekip geliyor. İtalya Seria A'dan, gönlümüze yakın, Livorno. İ

Karagümrük: 4 - Adana Demirspor: 0

 Kötü başladığımız lige daha da kötüye giderek devam ediyoruz. Çok net bir yenilgiyle gerçeğin tokatını yedik: Sorun Samet Aybaba'da değildi.  Balotelli'yi kontrol altında tutsun diye gelen İtalyan hoca, 15 günde takımı daha iyi hale getirmek yerine tamamen dağıtmış. Çok kötü bir oyunla farklı bir yenilgi aldık ve umarım bu alınan yanlış kararların geri dönüşü için bir dönüm noktası olur. Bir kişinin keyfiyle takım yönetilmez!