Ana içeriğe atla

yıllar geçse de üstünden...

Şubat 1975 tarihli Hayat Spor dergisinin, 15.sayfasının sağ köşesi Ali Hoşfikirirer'e ayrılmış; Adana Futbolu'nun yaşayan en önemli isimlerinden biri, allah uzun ömürler versin... Kalemi de güçlü olduğu için dönemin dergi ve gazetelerinde sıkça imzasını görürüz. Şöyle yazmış, Adana Demirspor başlıklı yazısında ki bugün bile hala geçerli:

"...Adana Demirspor'un eleştirilecek yanları da vardır elbet. Bütün Adana'lı sporseverler, en başta Demirspor'un istikrarsızlığından yakınmaktadırlar. Herkes, 'Demirspor büyük takımlarla oynarken rahat, ligin iddiasız takımlarıyla oynarken tedirgidir. Çünkü Demirspor büyük takımları ne yapıp edip yeniyor, iddiasız takımlar karşıında bocalıyor' diyor.

Örneğin ilk devre Boluspor'u yenip İstanbul'a geçmiş orada Fenerbahça ile berabere kaldıktan sonra Adana'da Zonguldakspor'a yenilmiştir. Hem de Zonuldakspor'a lige ilk galibiyeti, ilk gol atma sevincini tattırarak.

Galatasaray ve Beşiktaş galibiyetlerini, deplasmanda Eskişehir ve Göztepe beraberlikleri ile başarılı biçimde sürdürmüş, ardından Adana'da Giresun karşısında ecel terleri dökerek 3-3 berabere kalabilmiştir."

Böyle işte... Yıllar geçse de üstünde, eski tas eski hamam. Türkiye Kupası'nda iki kategori üstteki takımları yen, sonra gel kendi kategorinde son sıradaki takımları sevindir. Dolayısıyla, Hoşfikirirer'in 33 yıl önceki satırları hiç yabancı gelmedi bana.

Bu haftaki rakip Erzurum'da bize öyle bir sürpriz yapmıştı, grup sonuncusu ve henüz gol atamamışken bizi yenmişlerdi Şubat ayazında... Tıpkı daha sonra grup sonuncusu Pendik'e yenilmemiz gibi, ki haftaya görülmesi gereken bi hesap var. ve tıpkı daha önce klasman grubunda yine liderken grup sonuncusu Uşak'a yenilmemiz gibi... Her neyse... Yarın başka bi gün olacak. Demir için oynayacak çocuklar, inanıyoruz buna!

ve işte Demirspor 1975:


Kadro (dergide yazdığı haliyle):
üst sıra: Alaettin, Erol, İsmail, K.İsmail, Hasan, Kadir (malzemeci)
ikinci sıra: Suphi, Eser, Ercan, Ahmet, Necati, Gültekin, Kasım, Selahattin
üçüncü sıra: Muharrem Gülergin (yönetici), Burhan, Raşit, Yüksel Doğanay (antrenör), Şenel Savcı (Genel Kaptan), Haydar, İhsan Sabancı (yönetici)
Oturanlar: Rıza Erol (masör), Ahmet, Rasin, Halis, Güray.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ben Bunu Hak Ettim...

Bugüne kadar yazdığım en zor yazılardan biri bu.  Yanımda küçücük iki çocuk vardı maçta, sevdim onları öptüm. Hatta babası yorulmuştu da aldım onu omzuma maçı bir süre birlikte izledik. O esnada çocuğun nasıl heyecanlandığını gördüm. Bacakları kasılıyordu, boynumun sıkıştığını hissettim. Sonra bağırdı ve akabinde ellerini vücudunu titreme alacak kadar sıktı. Bu çocuk sanırım 4,5-5 yaşlarındaydı. Tam benim kızımın yaşlarında. İşte o anda aslında anlamalıydım hak ettiğimi bu belayı. Çünkü ben de çocuklarımı bu acıya götürüyorum. Onlar acıya doğru yürürken, ben her Demirspor deyişlerinde mutlu oluyorum. Her mavi-lacivert deyişlerinde mutlu oluyorum. Onlar da bana başarı videosu gönderiyorlar.   Ben böyle bir babayım işte. Çocuklarının bu tür videolarına bakıp, duygulanan mutlu olan bir babayım. Onlara mavili, armalı kıyafetler alıp ellerimle uçuruma götüren bir babayım. Tabi ki Allah belamı verecek.  Kendi isteğim dışında görev yerim değiştirildi. Ailem paramparça oldu. Ta

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 4 - Beşiktaş: 2

 Adana Demirspor varsa umut vardır. 3. kalecisi, yedek oyuncusu, sahası, tribünü fark etmez; Demirsporlu devam eder! Bugün 4-0'a getirdiğimiz maçtan iki farklı galip ayrıldık. İç sahadaki kayıpsız gidişat devam etti. 3. haftanın erteleme maçında, öncesinde hafta sonunun kaleci ve kırmız kart krizlerinin damga vurduğu, maç içinde ilk golü atan Belhanda'nın da fenalaşıp oyuna devam edemediği, 2008'li yedek kaleci, 2005'li yedek oyuncularla kadroyu tamamladığımız günde yine skor üretmeyi bildik; yediğimizden fazlasını attık. İşte kazanmanın yolu bu! Belhanda, Niang, Emre Akbaba ve Yusuf Erdoğan'la fileleri sarstık. Niang'ın dördüncü, Yusuf Erdoğan'ın üçüncü golleri oldu. Bu lige damga vuracağımızı biliyorduk; öyle olmaya devam ediyor.