Ana içeriğe atla

Kadınlar Futbol Ligi

Futbol federasyonumuz inatla kadınların futbol oynadıkları ligin adına "Bayanlar Ligi" demeye devam ediyor. Sözcük olarak, "bay" ın karşılığında kullanıldığında hani bir nebze olsun kabul edilebilir "bayan". Lakin ortada bir "bay" karşılığı mevcut değil.

Sorun, temelinde bir bekaret sorunu. Dilimizde "kadın" sözcüğü, "kız"lık döneminin ardından gelinen erişkin seviye için kullanılmakta ikinci anlamıyla. Bu nedenle, birinci anlam olan "dişi insan" es geçiliyor. Güya kibar hitap edilmek uğruna "bayan" sözcüğüne sığınılıyor. "Kadın" demekten utanıyor insanlar. Geçmemiz, aşmamız lazım bu utancı. Biz erkeksek, onlar kadın. Korkmayalım artık kadın demekten. İnsanın iki cinsiyet halinin isimleri bunlar...

Neyse, dil tartışmalarını şimdilik bir kenara koyacak olursak, konumuz Kadınlar Ligi. 2003 yılında sona erdirilen lig, 06-07 sezonunda yeniden kuruldu. Bu yıl da oynanmaya devam ediyor. Ligin ilk ayağı bitmiş durumda. 25 takımdan 15'i yollarına 3 grup halinde devam edecek. Merak edenler için, Adana'dan "Adana İdman Yurdu" ve Ankara'dan "Gazi Üniversitesi" gruplara kalmayı başardılar.

Kuralar bugün çekildi, fikstür de bugün belli oldu.

http://www.tff.org.tr/default.aspx?pageID=341&ftxtID=3716

Blogda zaman zaman yer vereceğiz bu lige de. Ankara'da oynanacak bir maçı izleyip değerlendirme girmeyi planlıyorum şimdilik. Ancak, bu işi bizden önce üstlenip, çok da güzel yapan bir blog var halihazırda. Sağ taraftaki bağlantılar kutumuzda da yer alıyor: Kombine Bilet. Takip edilesi...

http://kombinebilet.blogspot.com

(Yukarıdaki fotoğraf, Yusuf Darıyerli'ye ait. 2003 yılında Pamukova lunaparkında çekilmiş. Ben, fotoroportaj.org 'dan aldım. Altına da Erol Babaoğlu şöyle yazmış :

"Yaşamları daha küçük yaşta belirlenen panayır insanları... Penaltı kalecisi kızlardan birinin yeğeni Seçil, İstanbul’dan film çekmeye gelmiş ekibin “Büyüyünce ne olacaksın ?” sorusuna avukat, doktor, mühendis gibi alışılagelmiş cevapları aşan geleceğini sunuyordu: “Ya halkacı olurum ya da penaltı kalecisi. Başka ihtimal zor”.

Yeri gelmişken, fotoroportaj.org da enfes bir site... Göz atmak isteyen olursa: http://www.fotoroportaj.org )

Yorumlar

Baris dedi ki…
abi zahmet olacak sana. Bizim Adana takımı nerede oynuyor acaba ? bir öğrenebilsen çok çok iyi olur gider destek olurduk..

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ben Bunu Hak Ettim...

Bugüne kadar yazdığım en zor yazılardan biri bu.  Yanımda küçücük iki çocuk vardı maçta, sevdim onları öptüm. Hatta babası yorulmuştu da aldım onu omzuma maçı bir süre birlikte izledik. O esnada çocuğun nasıl heyecanlandığını gördüm. Bacakları kasılıyordu, boynumun sıkıştığını hissettim. Sonra bağırdı ve akabinde ellerini vücudunu titreme alacak kadar sıktı. Bu çocuk sanırım 4,5-5 yaşlarındaydı. Tam benim kızımın yaşlarında. İşte o anda aslında anlamalıydım hak ettiğimi bu belayı. Çünkü ben de çocuklarımı bu acıya götürüyorum. Onlar acıya doğru yürürken, ben her Demirspor deyişlerinde mutlu oluyorum. Her mavi-lacivert deyişlerinde mutlu oluyorum. Onlar da bana başarı videosu gönderiyorlar.   Ben böyle bir babayım işte. Çocuklarının bu tür videolarına bakıp, duygulanan mutlu olan bir babayım. Onlara mavili, armalı kıyafetler alıp ellerimle uçuruma götüren bir babayım. Tabi ki Allah belamı verecek.  Kendi isteğim dışında görev yerim değiştirildi. Ailem paramparça oldu. Ta

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 4 - Beşiktaş: 2

 Adana Demirspor varsa umut vardır. 3. kalecisi, yedek oyuncusu, sahası, tribünü fark etmez; Demirsporlu devam eder! Bugün 4-0'a getirdiğimiz maçtan iki farklı galip ayrıldık. İç sahadaki kayıpsız gidişat devam etti. 3. haftanın erteleme maçında, öncesinde hafta sonunun kaleci ve kırmız kart krizlerinin damga vurduğu, maç içinde ilk golü atan Belhanda'nın da fenalaşıp oyuna devam edemediği, 2008'li yedek kaleci, 2005'li yedek oyuncularla kadroyu tamamladığımız günde yine skor üretmeyi bildik; yediğimizden fazlasını attık. İşte kazanmanın yolu bu! Belhanda, Niang, Emre Akbaba ve Yusuf Erdoğan'la fileleri sarstık. Niang'ın dördüncü, Yusuf Erdoğan'ın üçüncü golleri oldu. Bu lige damga vuracağımızı biliyorduk; öyle olmaya devam ediyor.