Ana içeriğe atla

Almanya'da Taraftar Protestoları

 Aralık ayından bu yana Almanya'daki statlarda taraftarlar maç sırasında ortak protestolarda bulunuyor; maçları durduruyor ve gündem yaratıyor. Nedeni, Alman liglerinin yayın ihalesi. Yayın haklarının satışı için yapılan anlaşmayı beğenmiyorlar; bunun anti-demokratik bir uygulama olup Alman futboluna zarar vereceğini düşünüyorlar. İhale, Alman futboluna yatırımcı çekmek için yayın haklarının özel bir kuruluşa devrini içeriyor. Ancak bunu yaparken kulüplerin de onayını alınmak zorunda. Kulüplerin yüzde 50+1 hissesi kulüp üyelerinin elinde olduğu için onların onayı olmadan böyle bir anlaşmanın olması ise asıl büyük sorunu oluşturuyor. Taraftarlar, "bu kulüpler bizim" diye haykırıyor.

Foto:https://theathletic.com/5290389/2024/02/21/bundesliga-tv-rights-fan-protests/

Protestolar önce, 12. adama atıfla, maçlarda 12 dakika sessiz kalarak başladı. Pankartlar ve sloganların yanı sıra sahaya, tenis topu atmak, bonibon tarzı şekerlemeler atmak ve uzaktan kumandalı arabalarla sis bombalarını sahada gezdirmek şeklinde yaratıcı eylemlere doğru evrildi. Şifresi 5001 olan (50+1'e atıf) bisiklet kilitleri kale direklerine takıldı. Vermek istedikleri mesaj, "biz buradayız, buraya aitiz, sizin eğlenceniz değiliz" ve "bizi uzaktan kontrol edemezsiniz". Yakın dönem eylem ve protestoların bütün eğlenceli, esprili ve sıradışı niteliklerini gösteriyorlar. Çünkü parayı değil futbolu seviyorlar. Kulüplerinin değerlerini para için, yatırım için kaybetmesini istemiyorlar...

Eylemler sonuç getirdi ve anlaşma şimdilik askıya alındı. Bizde olsa gerikafalılık, zengin-düşmanlığı, "madem öyle sen parasını ver" kolaycılığı ile karşılanacak durum, Almanya'da tribünlerin ortak tepkisi haline geliyor. Tribün gruplarından hiçbiri, "ya ben para istiyorum, git protestonu uzakta yap" demiyor. Hepsi birlikte, ortak bir tavır gösteriyor. O yüzden oralarda bir tribün kültüründen, futbol kültüründen bahsedilebiliyor. Çünkü seyirci değil taraftarlar; müşteri değil kulüplerin sahipleriler. 

Bizdeki yayın ihalesi süreçleri, tribünlerin hiçbir zaman gündemi olmadı. Çünkü çok para harcayanı iyi yönetici zannettik. İyi futbol çok para ile olur diye umduk. O yüzden Kapıkule'nin ötesinde orta sıra takımlarına boyun eğiyoruz.

Bizim takım şirketleştiğinde, önüne sponsor ismi aldığında ancak düşük tonda tepki verebildik. Gösterilen tepkiler, romantik olmak ve çağın gerisinde kalmak olarak görüldü. Kombine al, forma al, kulüp için para harca girdabına kendimizi kaptırdık. Kulübe destek sadece parayla olmaz; bazen de tavır göstererek olur. 

Almanya kazanınca, umarım biz de kazanmış sayılırız bu kez... 

Türkiye'de pek gündem olmayan, olsa da "taraftarlar yine taşkınlık yaptı" noktasında anlaşılan bu konu, şu kaynaklardan derlendi:

https://www.theguardian.com/world/2024/feb/23/we-wont-be-remote-controlled-how-german-football-fans-took-on-investors-and-won

https://theathletic.com/5290389/2024/02/21/bundesliga-tv-rights-fan-protests/

https://www.france24.com/en/live-news/20240216-no-reason-to-stop-german-fans-vow-to-continue-investor-protests

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ben Bunu Hak Ettim...

Bugüne kadar yazdığım en zor yazılardan biri bu.  Yanımda küçücük iki çocuk vardı maçta, sevdim onları öptüm. Hatta babası yorulmuştu da aldım onu omzuma maçı bir süre birlikte izledik. O esnada çocuğun nasıl heyecanlandığını gördüm. Bacakları kasılıyordu, boynumun sıkıştığını hissettim. Sonra bağırdı ve akabinde ellerini vücudunu titreme alacak kadar sıktı. Bu çocuk sanırım 4,5-5 yaşlarındaydı. Tam benim kızımın yaşlarında. İşte o anda aslında anlamalıydım hak ettiğimi bu belayı. Çünkü ben de çocuklarımı bu acıya götürüyorum. Onlar acıya doğru yürürken, ben her Demirspor deyişlerinde mutlu oluyorum. Her mavi-lacivert deyişlerinde mutlu oluyorum. Onlar da bana başarı videosu gönderiyorlar.   Ben böyle bir babayım işte. Çocuklarının bu tür videolarına bakıp, duygulanan mutlu olan bir babayım. Onlara mavili, armalı kıyafetler alıp ellerimle uçuruma götüren bir babayım. Tabi ki Allah belamı verecek.  Kendi isteğim dışında görev yerim değiştirildi. Ailem paramparça oldu. Ta

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 4 - Beşiktaş: 2

 Adana Demirspor varsa umut vardır. 3. kalecisi, yedek oyuncusu, sahası, tribünü fark etmez; Demirsporlu devam eder! Bugün 4-0'a getirdiğimiz maçtan iki farklı galip ayrıldık. İç sahadaki kayıpsız gidişat devam etti. 3. haftanın erteleme maçında, öncesinde hafta sonunun kaleci ve kırmız kart krizlerinin damga vurduğu, maç içinde ilk golü atan Belhanda'nın da fenalaşıp oyuna devam edemediği, 2008'li yedek kaleci, 2005'li yedek oyuncularla kadroyu tamamladığımız günde yine skor üretmeyi bildik; yediğimizden fazlasını attık. İşte kazanmanın yolu bu! Belhanda, Niang, Emre Akbaba ve Yusuf Erdoğan'la fileleri sarstık. Niang'ın dördüncü, Yusuf Erdoğan'ın üçüncü golleri oldu. Bu lige damga vuracağımızı biliyorduk; öyle olmaya devam ediyor.