17 Haziran 2011

Efsanelerden Öğrenmek...

Geleneğimizi bilmemiz gerek. Ama sadece bilmek değil, onlardan öğrendiklerimizi de uygulamalıyız.

Dün Trt-3'te Bir Zamanlar programında konuk olan Demirspor efsaneleri, Füze Selami, Kartal Yaşar, Coral; anlattıklarıyla bize gerekli mesajları-işin özünü birkez daha hatırlattı.

Eğer, Füze Selami, "neden sol ayağımı da geliştimiyorum diye düşündüm. Duvara karşı şut çektim, bekçi bizi kovalayıncaya kadar" diyorsa; demek ki çok çalışmamız ve daha çok çalışmamız gerekli.

Eğer, Kartal Yaşar, "haberimiz yokmuş 4-3-3 oynuyormuşuz" diyorsa, demek ki taklit değil kendimize uygun sistemi bulmamız gerekli.

Eğer Coral, "bizim başarımızın sırrı arkadaşlıktaydı, dostluktaydı" diyorsa, demek ki aramıza bizi bozacakları değil, bizi güçlendirecekleri alıp onlarla birlikte güçlenmemiz gerekli.

Eğer Adanaspor'un eski kaptanı, "Adana Demirspor her zaman halkla iç içeydi" diyorsa, demek ki kapalı kapılar ardında değil tribünle, sokakla birlikte yürümemiz gerekli.

Onların anlattıklarını sadece nostaljik birer öğe olarak duvarımıza asmanın anlamı yok. Efsaneler, bize güç verdiği ölçüde etki yapar; okudukça, dinledikçe feyz almamızı sağlar. Bu sözleri, ahlanıp vahlanmak için değil, geleceğimizi inşa etmek için kullanmalıyız.

Hiç yorum yok: