Ana içeriğe atla

Seyit Ali Akgül

Haberi oldukça gecikmeli olarak, bu sabah öğrendim ve gerçekten çok üzüldüm. Gazeteci Seyit Ali Akgül, geçtiğimiz hafta, şüpheli bir şekilde geçirdiği kaza sonucu, hayatını kaybetti.

Seyit Ali Bey, onurlu ve bağımsız bir Demirspor mücadelesini köşe yazılarında ve çalıştığı gazetelerde bütün gücüyle desteklemişti. Ankara Tayfası'nın bakış açısını dikkate alarak, yaptığımız eleştirilerin ve önerilerin Adana'da yankı bulması için elinden geleni yapmıştı. 23 Ocak 2009'da Yeni Başak gazetesindeki köşesinde, "Behzat Çınar'dan Özür Diliyoruz" başlıklı basın açıklamımızı yayınlamış ayrıca, blogta o günlerde Fırat Ateş'in genç ve eski kuşak Demirsporluların arasındaki güçlü bağı aktradığı yazısını da, blogun süper lig hasretini gösteren sayacını da satırlarına yansıtmıştı.

Ayrıca kendisi, 16-18 Haziran tarihlerinde daha önce kentve demiryolu.com sitesinde çıkan "memleketin demirsporları" başlıklı çalışmamı, bir yazı dizisi olarak gazetesinde yer vermişti. Gönderdiği mesajda şöyle diyordu:

"Sayın Yıldırım,
Yaşamının son 14 yılını Adana'da geçiren ve halen bu güzel kentte yaşayan bir gazeteci olarak Adana Demirspor'un 1. Lige çıkma umudunu bir başka bahara ertelemesi üzerine, sorunun Adana Demirspor yönetiminden daha çok farklı boyutları olduğuna dikkat çekecek bir yazı için araştırma yaparken, büyük emek ve de gönül vererek hazırladığımız makaleyi kent ve demiryolu sitesinde okudum. Çok da mutlu oldum.
Dediğiniz gibi; KİT'lerin tasfiyesi anlayışının sonucu olarak Demirspor'lar bugün kapanın elinde kalınca kapanmak ve/veya küçülmek kaçınılmaz oldu. Türkiye Kömür İşletmeleri'nin özelleştiren sürecinin Zonguldakspor üzerindeki etkisi ne ise Demiryolları özelleştirmesi de Demirsporlar'a aynı etkiyi yapmıştır diye düşünüyorum.
Demiryollarının kulübü Demirsporlar, Şeker Fabrikalarının takımı Şekerspor'lar, Karayolcuların takımı Yolspor'lar aynı anlayışın sonucu olarak kaybettirilmiştir. Bizler de kaybettik bu kulüplerle birlikte. Bir Kayserili olarak Sümer Bez Fabrikası'nın üretime devam ettiği günlerdeki Sümerspor'u, Şeker Fabrikası bünyesindeki Şekerspor'u gayet iyi anımsıyorum. Bunlar kentlileşmemize de olumlu katkılar sağlamıştı. Dayanışma kültürünü benimsememizde önemli etkileri olmuştu. Sümersank'ın adına bile tahammül edemeyenler, aslında Cumhuriyetin birikimi o kurumların fiziksel varlığından çok, bulundukları bölge insanının yaşam biçiminin çağdaşlaşmasında oynadığı rolü bildikleri için tepkiliydiler. Sümer Bez Fabrikası'nın sinema salonu, havuzbaşı gazinosu, spor sahaları -tenise kadar- birer çağdaşlık mekanlarıydılar."

Akgül, aslen Adanalı olmamasına rağmen uzun yıllar yaşadığı Adana'nın yaşamsal sorunlarının çözülmesi, tarihi ve kültürel yapısının yeni nesillere aktarılması için girişimlerde bulunmuştu. Kent Kültürü adıyla çıkardığı dergi bunlardan sadece biriydi. Kanal A'da Prof. Adnan Gümüş ve Prof. Gülseren Ağrıdağ ile program da hazırlamaktaydı. Kendisi bir süre Yeni Adana gazetesinde çalıştı, ardından Yeni Başak gazetesinde yazmaya başladı, ayrıca haftalık Yeni Soluk gazetesinin imtiyaz sahibiydi.

Bugün, 9 Aralık Çarşamba günü, saat 17.00'de PTT Evleri Mah. 57. sok No:8'deki evinde sevenleri yeniden bir araya gelecek. PTT Evleri, benim de 6 yıl yaşadığım mahallemdi.

Adana'yı ve Demirspor'u seven; ardında daha iyi bir memleket bırakmak için mücadele eden Seyit Ali Bey'i saygıyla anıyorum. Toprağı bol olsun.

Geçirdiği şüheli kaza ile ilgili detaylar için bknz:

http://bianet.org/bianet/medya/118638-gazeteci-akgulun-olumu-kaza-mi-cinayet-mi

http://www.gazeteciler.com/gazeteci-seyit-ali-akgul-topraga-verildi-news9373.html

http://www.yeniadana.net/web/HaberDetay.aspx?id=38703

Yorumlar

mustava dedi ki…
allah rahmet eylesin, sevenlerinin başı sağolsun...
Onur BİÇER dedi ki…
Allah rahmet eylesin, tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Toprağı bol olsun.
Adsız dedi ki…
amcamdi.. hayatimda tanidigim onurlu insanlardan biriydi.. kisiliginden ki büyüdükce ve tanidikca onu, daha da cok etkilendigim, asla ödün vermedi..
daha ortaokuldayken "Marti`yi" vermisti, "Hayat balikci tekneleriyle iskele arasindaki mesafeden ibaret degildir" sözünü ekleyerek arka sayfasina.. onun icinde sinir yoktu.. ve hersey insana dairdi.. ve yine insana dair ÖLÜM geldi onu bizden aldi..
sen rahat uyu amcacigim.. arkanda yüzlerce seyitaliler biraktin..

kamil akgül

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ben Bunu Hak Ettim...

Bugüne kadar yazdığım en zor yazılardan biri bu.  Yanımda küçücük iki çocuk vardı maçta, sevdim onları öptüm. Hatta babası yorulmuştu da aldım onu omzuma maçı bir süre birlikte izledik. O esnada çocuğun nasıl heyecanlandığını gördüm. Bacakları kasılıyordu, boynumun sıkıştığını hissettim. Sonra bağırdı ve akabinde ellerini vücudunu titreme alacak kadar sıktı. Bu çocuk sanırım 4,5-5 yaşlarındaydı. Tam benim kızımın yaşlarında. İşte o anda aslında anlamalıydım hak ettiğimi bu belayı. Çünkü ben de çocuklarımı bu acıya götürüyorum. Onlar acıya doğru yürürken, ben her Demirspor deyişlerinde mutlu oluyorum. Her mavi-lacivert deyişlerinde mutlu oluyorum. Onlar da bana başarı videosu gönderiyorlar.   Ben böyle bir babayım işte. Çocuklarının bu tür videolarına bakıp, duygulanan mutlu olan bir babayım. Onlara mavili, armalı kıyafetler alıp ellerimle uçuruma götüren bir babayım. Tabi ki Allah belamı verecek.  Kendi isteğim dışında görev yerim değiştirildi. Ailem paramparça oldu. Ta

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 4 - Beşiktaş: 2

 Adana Demirspor varsa umut vardır. 3. kalecisi, yedek oyuncusu, sahası, tribünü fark etmez; Demirsporlu devam eder! Bugün 4-0'a getirdiğimiz maçtan iki farklı galip ayrıldık. İç sahadaki kayıpsız gidişat devam etti. 3. haftanın erteleme maçında, öncesinde hafta sonunun kaleci ve kırmız kart krizlerinin damga vurduğu, maç içinde ilk golü atan Belhanda'nın da fenalaşıp oyuna devam edemediği, 2008'li yedek kaleci, 2005'li yedek oyuncularla kadroyu tamamladığımız günde yine skor üretmeyi bildik; yediğimizden fazlasını attık. İşte kazanmanın yolu bu! Belhanda, Niang, Emre Akbaba ve Yusuf Erdoğan'la fileleri sarstık. Niang'ın dördüncü, Yusuf Erdoğan'ın üçüncü golleri oldu. Bu lige damga vuracağımızı biliyorduk; öyle olmaya devam ediyor.