Ana içeriğe atla

Maç Öncesi Öyküleri #5 : Tayyareden Paraşüte Fethiye...

"Fethiye"nin tarihine yahut daha özelde isminin nereden geldiğine dair, benim gibi bugüne dek çok fazla şey merak etmeyip "olsa olsa 'fetih'ten geliyordur" diyenleriniz için bu ilçenin isminin bir miktar sürprizli olduğunu söylemeliyim.

Bir kere sandığımız üzere ortada bir fetih durumu mevcut değil. Yörenin önceki adı Rumca'da "uzak diyar" anlamına gelen "Makri". Bu sözcük, zaman içerisinde kullanıla kullanıla "Meğri" haline geliyor. Yörenin türkülerinde hala bu isme raslamak mümkün. İsim 8 Şubat 1914 tarihine dek böyle devam ederken, o gün ülkenin ilk pilotlarından biri olan Tayyareci Fethi Bey'in uçağı, Şam yakınlarında düşüyor. Fethi Bey, ilk şehit pilotlarımızdan biri oluyor. Fethi Bey, her ne kadar Meğrili değil İstanbullu olsa da, Meğri'nin ismi değiştirilerek "Fethiye" haline getiriliyor...

Tayyareci Fethi Bey'e, tarihin belki de en ilginç selamlarından birini 2001-2002 sezonunda Fethiyespor taraftarları gönderiyor. Kümede kalma mücadelesi veren takımın, içeride oynanan maçlarından birinde sahaya 2 tane yamaç paraşütçüsü indiriliyor. Oyunun uzaması ve dolayısıyla diğer maçların sonuçlarının gelmesi sağlanıyor. Paraşütçülerden biri sahaya inerken ağaca takılıp ölüm tehlikesi geçiriyor ancak takım kümede kalıyor.

Fethiyespor, yalnızca bu eylemiyle değil aynı zamanda logosuyla da ilginç bir kulüp. Benim rasladığım logoda kalp kullanan 2 takımdan biri. Diğeri Hollanda'dan Heerenveen. Fethiyespor'la "kalp kardeşi" olan Hollandalı kulüp, işi biraz daha abartıp formalarda da bol bol kalp kullanımına geçmiş durumda. Biz nasıl ADS Store'da "oof nefis forma, al t-shirt olarak bile giyersin" diyip bazı tasarımları bağrımıza basıyorsak muhtemelen Heerenveen taraftarı da "formadan çift alalım, biri hanıma pijama olur" şeklinde yaklaşıyor olmalı duruma.

Velhasıl, bu haftasonu Fethiye deplasmanında Tayyareci Fethi Bey'in saygın anısı, paraşütçülerin ağaca takılması, kalplerle dolu formalar, bol güneş ve umarım galibiyet bekliyor olacak bizi. Gidelim, alalım, gelelim...2 sene sonra da Uefa'da Heerenveen'le eşleşelim. Bir de oranın tarihini araştırmak nasip olsun...

(Bilgileri Ekşi Sözlük ve Wikipedia'dan toparladım...)

Yorumlar

serdanka dedi ki…
Ben yamaç paraşütü olayına bayıldım :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

NE OLDU SİZE?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Bu bir tribün yazısıdır. Tribünlere yazılmıştır. Demirspor tribünlerine.  Sasa Polyester Sanayi A.Ş.  Baştuğ Metalürji San. A.Ş.  Beyteks Tekstil San. Tic. A.Ş.  Elita Gıda San. Tic. A.Ş.  Abdioğulları Plastik Ambalaj San. A.Ş.  Dioki Petrokimya San. A.Ş.  Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. Bu şirketler ISO kayıtlarına göre Türkiye’nin en büyük 300 firması içinde Adana’da faaliyet göstermekte olanlar.  Bu şirketlerden bir tane forma reklamı aldık mı?  Stad sponsorluğu?  Ne bileyim altyapı desteği?  Kim takımı fonluyor?  Murat Sancak ve ilişkili şirketleri, çevresi vesilesi ile kulübe kazandırdığı sponsorlar.  Adana bu, Demirspor bu. Bunu unutmamak gerekir. Ben Murat Sancak’ı bir başkan, bir ağabey olarak çok seviyorum ve çok takdir ediyorum. Kulübümüz üzerindeki emeklerini asla yok sayamam. Benim diyen Adanalıdan, benim diyen Demirsporludan daha fazla katkısı var kulübe.  Bugün dünya yıldızı futbolcu alırız almayız ama bekley

Adana Demirspor: 3 - Sivasspor: 0

Geçen sezonun tersine bu yıl süper bir başlangıç yaptık; üçer gollü, iki de iki. Geçen sezon Giresun'a karşı deplasmanda, Sivas'a da içeride can sıkıntısı yenilgiler almıştık. Onları da düşününce ayrı bir güzellik oldu... Böylece ilk kez Süper Lig'e iki galibiyetle başlamış olduk. Pazartesi maçlarıyla kesinleşecek olsa da yine ilk kez Süper Lig'te birinci sırayı gördük.  Takım cumartesi akşamı makine gibi çalıştı. Oyunu sürklase etti. Genelde sezon başı klişelerinden olan "henüz takım oturmadı/hazır değiliz" mazereti bu sene bize uğramamış oldu. Aynı teknik adam ve tamamen değişmemiş kadronun bunda payı büyük. Vargas'ın yokluğunda 11'e yerleşen Belhanda şansını iyi kullanıyor. Onyekuru-Akintola ile desteklenmiş hücum hattı iyi işliyor. Genelde maçlarda gol yeriz ama bu kez rakibe kaleyi kapattık, o açıdan da iyi bir performans oldu.  Geçen sezondaki çıtayı yukarı taşımak için mücadeleye devam!

İsviçre, Demirsporludur !

Şefik Abi'den beklediğim fotoğraflar flickr'ına düştü. Bizimkiler, Cenevre'de kamp kurmuş durumdalar. İlk maçın içinden ve dışından görüntüler harika. Adana Demirspor, her yerde! Elinize, ayağınıza sağlık hepinizin. Harikasınız! İsviçre, Demirsporludur! O kadar!